Używanie samochodu służbowego na cele prywatne i żądanie zwrotu za paliwo

Forum prawneKategoria: DługiUżywanie samochodu służbowego na cele prywatne i żądanie zwrotu za paliwo
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, chodzi o używanie z samochodu służbowego do celów prywatnych. Firma, w której pracowałem miałem do dyspozycji auto firmowe. Teraz mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia i nie dostałem ani premii, ani wypłaty.

Dostałem natomiast wezwanie od firmy, abym uregulował koszty paliwa za korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych w kwocie 933 zł.

Nie wiem, na jakiej podstawie zostało to wyliczone, nie mam żadnych informacji, ile kosztował kilometr jazd prywatnych.

W umowie zatrudnienia, którą zawierałam z firmą, nie ma mowy o koszcie km za jazdy prywatne. Proszę o informacje, w jakiej formie mam napisać odwołanie do prawnika firmy?

Dziękuję.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, przede wszystkim należy zwrócić się do firmy o podanie podstawy prawnej i faktycznej wyliczonych kwot.

Wydaje mi się jednak, że skoro pracodawca powierzył Ci auto służbowe, to wcześniej powinien dać Ci do podpisania stosowną umowę (umowa o powierzenie samochodu do celów służbowych i celów prywatnych), w której znalazły się postanowienia co do zasad finansowania korzystania z samochodu dla celów prywatnych.

Przedmiotowa umowa przede wszystkim powinna zawierać określenie miesięcznego limitu kilometrów korzystania przez pracownika z samochodu służbowego dla celów prywatnych oraz cenę za jeden kilometr przebiegu.

Rozliczenie kosztów za używanie samochodu służbowego dla celów prywatnych powinno odbywać się w stałych okresach np. wraz z zakończeniem miesiąca kalendarzowego na podstawie oświadczenia pracownika i załączonej do niego karty drogowej lub innej ewidencji przebiegu.

W niektórych firmach zamiast umów stosuje się regulaminy, z którymi pracownicy są zaznajamiani przed przekazaniem samochodów służbowych.

Ty niestety nie wspominasz, ani o umowie, ani o regulaminie, dlatego nic dziwnego, że masz wątpliwości co do zasadności żądanej kwoty. Dlatego, tak jak napisałam na wstępie, zasadnym będzie oficjalne pismo do pracodawcy z prośbą o udzielenie wyjaśnień, na jakiej podstawie ustalono niniejszą kwotę.