Wezwanie administracji do usunięcia usterki

Kategoria: Wzór pismaWezwanie administracji do usunięcia usterki
Alina zapytał 6 miesięcy temu

Witam, mieszkamy na parterze w mieszkaniu komunalnym. W kuchni zepsuło się okno (plastikowe z pierwszych jakie były na rynku) naprawa jest niemożliwa, więc wystosowałam pismo do administracji z prośbą o wymianę okna, w odpowiedzi telefonicznej otrzymałam informację, że czas oczekiwania na okno tj. 5-6 lat.

Problem w tym, że okno jest nieszczelne, w zimie zimne powietrze napływa do mieszkania, a żeby okno było “zamknięte” musimy zahaczyć klamką o klamkę z drugiego okna, dodam, że w mieszkaniu są małe dzieci.

Czy mogę napisać wezwanie administracji do natychmiastowego usunięcia usterki, czy pozostaje mi czekać te kilka lat? Dodam jeszcze, że w przyszłym roku administracja chce wymienić ogrzewanie z piecu na gazowe.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

w sytuacji, jaką Pani opisuje, wystosowanie pismo do spółdzielni mieszkaniowej o usunięcie usterki poprzez wymianę okna na nowe jest jak najbardziej zasadne. Ja na Pani miejscu nie zakończyłabym sprawy jedynie na rozmowie telefonicznej. Tym bardziej że decyzja zapadła po złożeniu przez Panią pisemnego zawiadomienia, może być korzystna dla Pani, jako podjęta przez kompetentne osoby.

Radzę więc dokonać pisemnego zgłoszenia usterki z żądaniem niezwłocznego zajęcia się problemem. W treści pisma należy opisać niedogodności m.in. brak szczelności. Dalej należy opisać sytuację rodzinną, podnosząc, że w rodzinie są dzieci, które często chorują na skutek przeciągów. Na koniec warto zawrzeć formułę, że czeka Pani na informację w sprawie –  należy podać numer telefon do kontaktu.

Po kilku dniach od złożenia pisma proszę kontaktować się z administracją budynku, pytając o szczegóły sprawy. Jeśli przyjdzie decyzja odmowna lub naprawa zostanie odłożona na później, należy złożyć kolejne pismo – tym razem żądając przeprowadzenia naprawy pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Jestem przekonana, że jeśli wykaże Pani determinację, jeszcze w tym roku przed okresem zimowym będzie Pani miała nowe okno w kuchni.

Podobne tematy:

Aldona odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, pobrałam wzór pisma do administracji budynku o usunięcie usterki, u mnie jest problem następujący: nie jest drożny kanał wentylacyjny w łazience, nie wiem, co się stało, czy któryś z sąsiadów pode mną coś zrobił czy co, po prostu nie ma w ogóle tam przepływu powietrza, a nie muszę chyba pisać, jak brak wentylacji może się skończyć… w łazience pewnie niedługo będzie grzyb z którym choćbym nie wiem co robiła – nie wygram. Dam znać jak administracja zareaguje na pismo. Pozdrawiam

Marian Zawilski odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie, jak napisać podanie o wycięcie drzewa przy bloku? mieszkamy w małym kilkurodzinnym bloku, jako sąsiedzi jesteśmy zgodni co do wycięcia drzewa które rośnie przy bloku od strony południowej, drzewo jest bardzo duże i daje fajny cień, jednak z każdym rokiem coraz bardziej odchyla się od pionu w kierunku naszego bloku. Boimy się, że pewnego dnia drzewo runie na blok, powodując ogromne straty. Czy mogę prosić w związku z tym o wzór podania o wycięcie drzewa przy bloku? jest to teren spółdzielni mieszkaniowej, toteż pismo należałoby skierować do administracji właśnie. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Twoja odpowiedź