Wniosek do komornika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie zadłużenia

Forum prawneKategoria: KomornikWniosek do komornika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie zadłużenia
AvatarKola zapytał 1 rok temu

Chcę wysłać wniosek do komornika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie mojego zadłużenia. Komornik wciąż jest nieuchwytny, ciągle zwodzi mnie, kazał składać pisemne wnioski, a nie wydzwaniać do kancelarii.

Egzekucja komornicza toczy się od 7 lat, komornik co miesiąc pobiera mi część wynagrodzenia. Według moich obliczeń dług u komornika powinien już dawno być spłacony… czy mam prawo do uzyskania takich informacji od komornika? czy robi mi łaskę?

Muszę wiedzieć aktualny stan zaległości, bo wydaje mi się, że dług będą ściągać do końca moich dni, a jest już może dawno spłacony i będę musiał starać się o zwrot pieniędzy od komornika.

4 odpowiedzi
AvatarIzydor odpowiedział 1 rok temu

Witam, ja także potrzebuję pismo do komornika o stan zadłużenia, czy może Pani zamieścić wzór takiego pisma?

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

obawiam się, że nie masz racji, pisząc, że dług już dawno spłaciłeś. Zapewniam Cię, komornicy mają świetne narzędzia, w tym najnowsze oprogramowania, która za nich wyliczają stan danego postępowania egzekucyjnego, dokonując wyliczeń należnych wierzycielowi wpłat, potrąceń kosztów komorniczych i innych opłat w każdym nowym miesiącu biorąc pod uwagę wysokości potrącenia.

Egzekucja słono dłużnika kosztuje, a najwięcej tego, któremu komornik egzekwuje miesięcznie niewielkie kwoty.

Często zdarza się tak, że przy wpłatach w kwocie po kilkaset złotych, tylko niewielka część trafia do wierzyciela. Reszta pokrywa koszty egzekucji. Dlatego tak często powtarzam dłużnikom, by zadbali o kontakt z wierzycielem i nie dopuścili do wszczęcie egzekucji komorniczej.

Niemniej jednak masz prawo wiedzieć, jak dzielone są Twoje pieniądze i kiedy możesz liczyć na zakończenie egzekucji.

W tym temacie rzeczywiście najkorzystniej będzie wystosować do komornika wniosek o udzielenie informacji w sprawie z podaniem pozostałej do spłaty należności głównej, odsetek i innych kosztów.

Sprawdzony już wzór takiego pisma załączam poniżej:

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie zadłużenia

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia
Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Takie pismo należy wysłać do kancelarii listem poleconym. Jako strona postępowanie komorniczego masz prawo wglądu do akt sprawy egzekucyjnej. Jednak jest to możliwe jedynie na miejscu w kancelarii komorniczej. Zatem jeśli komornik urzęduje niedaleko Twojego miejsca zamieszkania, odwiedzenie jego kancelarii i zaznajomienie się z aktami na żywo byłoby moim zdaniem najlepszą opcją.

Odnośnie ewentualnych błędów, czy nadmiernej egzekucji, to jeśli stwierdzisz, że może to mieć miejsce w Twojej sprawie, masz prawo złożyć do sądu rejonowego wniosek o nadzór nad egzekucją.

W przypadku wystąpienia nadpłaty możesz domagać się zwrotu całej nadwyżki wraz z należnymi odsetkami.
Natomiast po zakończeniu postępowanie egzekucyjnego, w przypadku błędnego wyliczenia kosztów przez komornika, możesz zaskarżyć jego postanowienie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Avatarixi55 odpowiedział 1 rok temu

Mam podobny problem z komornikiem. Komornika nigdy nie ma w kancelarii komorniczej, jest nie uchwytny nie wiem dlaczego obawia się spotkania ze mną. Dług spłacam od 9 lat, w ratach miesięcznych po 900 zł. Po obliczeniu wychodzi, że spłaciłem już 97 200 zł (prawie 100k!!!). Dług który miałem opiewał na 59 000 zł. Dlaczego komornik nadal egzekwuje ode mnie zadłużenie, skoro już dawno dług powinien się spłacić z moich co miesięcznych spłat po 900 zł (zajęcie pensji). Chcę porozmawiać z komornikiem, ale nigdy go nie ma, czy u mnie także pozostaje złożenie oficjalnego wniosku o stan zadłużenia u komornika? a może złożyć skargę na komornika? proszę o poradę.

AvatarElżbieta odpowiedział 1 rok temu

Witam.
spłaciłam połowę zadłużenia, a na koncie zajęcie komornicze rośnie, czy komornik powinien poinformować bank o mniejszym zadłużeniu? Albo co ja mam zrobić, żeby to zmienić? Nie wiem, czy napisać do komornik o aktualizację zadłużenia lub poprosić o jakieś rozliczenie? Już powinnam mieć ponad połowę długu mniej, a na koncie to zadłużenie rośnie?!

Twoja odpowiedź