Wniosek o odpis wyroku rozwodowego – WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o odpis wyroku rozwodowego – WZÓR
Małgosia zapytał 2 lata temu

Dzień dobry. Rok temu Sąd wydał orzeczenie o rozwiązaniu naszego małżeństwa, potrzebuję teraz napisać wniosek o doręczenie odpisu wyroku wraz z stwierdzeniem prawomocności (z tego co wiem, wyrok rozwodowy uprawomocnia się po 21 dniach).

Chciałabym wiedzieć, do jakiego Sądu wysłać wniosek i jak go sporządzić. Pozdrawiam Małgosia.

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Małgosiu,

wniosek o wydanie i doręczenie wyroku rozwodowego (tak należy zatytułować pismo, o które pytasz) musi zostać złożony do Sądu Okręgowego, który rozpoznawał Twoją sprawę o rozwód.

Niniejszy wniosek o odpis wyroku rozwodowego, oprócz odpowiedni sformułowanej prośby,

powinien zawierać:

  • dane wnioskodawcy – podaj swoje imię, nazwisko, adres
  • dane drugiej strony postępowania (powód/pozwany)- podaj imię, nazwisko, adres byłego męża
  • sygnaturę akt sprawy – sygnaturę możesz znaleźć m.in. na wezwaniu na rozprawę
  • datę wydania wyroku rozwodowego (jeśli pamiętasz)
  • podpis wnioskodawcy – wniosek należy własnoręcznie podpisać
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej od wniosku.

…dla ułatwienia załączam sprawdzony wzór takiego wniosku:

Wniosek o odpis wyroku rozwodowego wzór

wniosek-o-odpis-wyroku-rozwodowego-wzor-pdf-doc

Wniosek o odpis wyroku rozwodowego wzór

W tym miejscu muszę wskazać, że przedmiotowy wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 20 zł. Opłatę można uiścić, dokonując przelewu z rachunku bankowego, na konto podane na stronie internetowej właściwego sądu pamiętając, by w tytule przelewu wskazać, że opłata dotyczy wniosku o wydanie prawomocnego orzeczenia rozwodowego.

Następnie należy wydrukować potwierdzenie przelewu i załączyć je do wniosku. Możesz również kupić w kasie sądu lub w kasie urzędu gminy, lub miasta znaki opłaty skarbowej w wysokości 20 zł i nakleić je na przedmiotowy wniosek.

Na koniec dodam, że wniosek o wydanie odpisu wyroku rozwodowego można złożyć osobiście w biurze podawczym właściwego sądu okręgowego (w dobie pandemii koronawirusa wniosek należy wrzucić do wystawionej przed budynek sądu skrzynki) lub przesłać do sądu listem poleconym.

Jeśli przygotowany przez Ciebie wniosek nie będzie zawierać braków formalnych na przestrzeni kilku-kilkunastu dni powinnaś otrzymać odpis wyroku.

Podobne wątki:

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

odpis-pozwu-rozwodowego-najwazniejsze-informacje

Pucka P. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry! sama właśnie zastanawiałam się jak uzyskać odpis wyroku w sprawie rozwodowej. Musiałam się trochę dokształcić w tej materii i wiem już, że sąd po zakończeniu sprawy rozwodowej wydaje wyrok, wysłuchanie przez małżonków rozwodzących się ma tylko charakter informacyjny i na sali sądowej nikt nie daje odpisu wyroku w wersji papierowej, ani żadnej innej.

Oczywiście rozwód będzie odnotowany w aktach stanu cywilnego. Sąd nie dostarcza więc odpisu wyroku rozwodowego z urzędu. O odpis wyroku ze stwierdzeniem prawomocności trzeba samemu wystąpić lub wystąpić przez pełnomocnika.

Odpis wyroku ze stwierdzeniem prawomocności na pewno wam się przyda w urzędach i najlepiej po zakończonej rozprawie sądowej od razu wystąpić do sądu z wniosek o odpis.

Opłata za odpis wyroku wynosi 6 zł za każdą stronę wyroku. Najlepiej zadzwonić do sądu i zapytać ile kartek ma wyrok rozwodowy, by wiedzieć jaką opłatę wpłacić (najczęściej są to 2 strony).

Sprawa natomiast komplikuje się, gdy któreś z was złoży apelację, wtedy trzeba czekać, aż Sąd Apelacyjny apelację rozpatrzy.

Teresa odpowiedział 2 lata temu

Witam, chcę zapytać o odebranie odpisu wyroku rozwodowego. Zadzwoniłam do sądu i pani powiedziała, że odpis sam nie przyjdzie, że trzeba złożyć pisemny wniosek i kupić znaczki w kasie sądu a następnie złożyć wniosek w biurze podawczym.

Sąd ma ponoć 14 dni roboczych na wysłanie odpisu wyroku rozwodowego. Myślałam, że jako strona postępowania powinnam otrzymać taki odpis po uprawomocnienie się z automatu? dlaczego muszę składać wniosek i wnosić opłatę?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego m.in. przepisem art. 327  tylko nieliczne orzeczenia podlegają doręczeniu stronom z urzędu, czyli bez potrzeby składania przez nie odpowiedniego wniosku.

Zatem jeśli w sprawie rozwodowej, w której była Pani stroną, nie wystąpiły przesłanki do doręczenia odpisu wyroku z urzędu, w celu jego uzyskania zasadne będzie złożenie odpowiedniego wniosku, którego wzór załączam poniżej:

wniosek-o-odpis-wyroku-rozwodowego-wzor-pdf-doc

Wniosek o odpis wyroku rozwodowego wzór

Aby uzyskać odpis wyroku wraz ze stwierdzeniem jego prawomocności, musi Pani przygotować i złożyć w biurze podawczym sądu lub przesłać do sądu listem poleconym wniosek. W treści wniosku należy wskazać na sygnaturę akt sprawy, podać dane strony powodowej i pozwanej oraz datę wydania przedmiotowego wyroku.

Dodatkowo warto wskazać, w jaki sposób ma nastąpić wydanie orzeczenia – czy odbierze Pani odpis wyroku osobiście w sądzie, czy wnosi Pani o jego wydanie i doręczenie za pośrednictwem Poczty Polskiej. W drugim przypadku należy podać aktualny adres, jeśli jest on inny niż ten, który znajduje się w aktach sprawy rozwodowej.

Dodam jeszcze, że sąd pobiera opłatę od wniosku o wydanie odpisu wyroku rozwodowego, która w tym momencie wynosi 20 zł. Aby wniosek został pozytywnie rozpoznany, musi Pani potwierdzić okoliczność uiszczenia opłaty, naklejając odpowiedniej wartości znaczki skarbowe na wniosku lub załączając wydruk z konta wskazujący na dokonanie przelewu bankowego na rachunek sądu.

xx3 odpowiedział 2 lata temu

Czy jest na waszej stronie dostępna jakaś procedura krok po kroku uzyskania odpisu wyroku rozwodowego? czy można np. zdobyć odpis wyroku rozwodowego Online? mieszkam za granicą i nie wiem jak się za to zabrać, chyba będę musiał ustalić pełnomocnika, wysłać po Apostille

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Są na rynku kancelarie prawnicze, specjalizujące się w pomocy przy uzyskiwaniu odpisu wyroku rozwodowego. Oto jak działają:

Procedura-krok-po-kroku-uzyskania-odpisu-wyroku-rozwodowego-lub-spadkowego

tylko czy jest sens z nich korzystać, skoro samemu można uzyskać odpis wyroku rozwodowego?

Twoja odpowiedź

3 + 4 =