Wniosek o odpis wyroku rozwodowego WZÓR

Jak napisać wniosek o odpis wyroku rozwodowego? choć założeniem rozwodzących się jest, że wraz z rozwodem będą mogli oni rozpocząć nowe życie, wielokrotnie jeszcze po rozwodzie do załatwienia pozostaje jeszcze szereg innych spraw.

Wstęp

wniosek-o-odpis-wyroku-rozwodowego-wzor-pdf-docDlatego, aby uregulować m.in. np. sprawy majątkowe, należy zwrócić się do sądu o wydanie odpisu wyroku rozwodowego. Dowiedz się, do czego służy wyrok rozwodowy oraz sprawdź się, ile czasu ma sąd okręgowy na wysłanie odpisu wyroku. Dla ułatwienia Ci sporządzenia wniosku o odpis wyroku rozwodowego przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o odpis wyroku rozwodowego wzór

wniosek-o-odpis-wyroku-rozwodowego-wzor-pdf-doc

Wniosek o odpis wyroku rozwodowego wzór

Do czego potrzebny jest odpis wyroku rozwodowego?

Jak zaznaczyłam na wstępie, orzeczenie o rozwodzie nie musi regulować wszystkich spraw rodzinnych i majątkowych byłych już małżonków. Często rozwód jest dopiero początkiem długiej drogi do rozwiązania interesów eks małżonków.

wazneDla przykładu można napisać, że odpis wyroku rozwodowego będzie potrzebny:

 • do wszczęcia postępowania o podział majątku dorobkowego – Sądy Okręgowe właściwe dla spraw rozwodowych nie zajmują się podziałami majątków dorobkowych małżonków, jeśli postępowanie w tym zakresie miałoby przeciągnąć sprawę w czasie
 • do wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie powrotu do nazwiska panieńskiego lub nazwiska sprzed małżeństwa
 • do wszczęcia postępowania komorniczego – egzekucja alimentów, spłaty, eksmisji
 • do uregulowania spraw w bankach i innych instytucjach, jeśli eks małżonkowie posiadają zobowiązania za które odpowiadają wspólnie.

przeczytajWarto zaznaczyć, że wniosek o odpis wyroku rozwodowego, może być złożony w każdym czasie. Zatem nie tylko zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia, które następuje z upływem czternastu dni od dnia ogłoszenia wyroku, o ile nie został złożony wniosek o uzasadnienie wyroku rozwodowego.

wazneW późniejszym czasie odpis wyroku rozwodowego może być potrzebny:

 • do sprawy o alimenty pomiędzy małżonkami rozwiedzionymi – tu wypada zaznaczyć, że małżonkowi rozwiedzionemu przysługuje roszczenie alimentacyjne, które w wyjątkowych okolicznościach (wyłączna wina w rozpadzie pożycia) może trwać dożywotnio
 • do spraw spadkowych
 • do uregulowania innych spraw, o których sąd okręgowy orzekł w wyroku rozwodowym np. alimenty na dzieci, eksmisja z lokalu zajmowanego wspólnie przez byłych małżonków.

Czym jest odpis wyroku?

wazne-informacjeNależy mieć świadomość, że dla uregulowania spraw sądowych i urzędowych zainteresowany powinien posiadać odpis wyroku, a nie samą kserokopię.

Jak wygląda odpis wyroku rozwodowego? Otóż dokument musi zawierać w sobie całą treść zapadłego w sprawie orzeczenia (sygnatura akt sprawy, nagłówek, data i miejsce wydania, oznaczenie sądu i wydziału, wymienienie składu orzekającego – sędzia i ławnicy, wymienienie protokolanta, data i miejsce rozpoznania sprawy, określenie stron, zapadłe rozstrzygnięcia).

Dodatkowo na pierwszej stronie wyroku znajduje się wizerunek orła białego w koronie oraz stempel z napisem „ODPIS” i dodatkowe pieczęcie – pieczęć sądu okręgowego i za zgodność z oryginałem.

Odpis wyroku rozwodowego ile się czeka?

wazne-informacjeWniosek o odpis wyroku rozwodowego może złożyć w biurze podawczym sądu okręgowego lub przesłać za pośrednictwem poczty zarówno sam zainteresowany, jak i jego pełnomocnik. W treści pisma można złożyć wniosek o wydanie dokumentu w sądzie lub jego doręczenie na wskazany adres. W obu przypadkach sąd okręgowy zobowiązany będzie przygotować odpis wyroku w terminie do czternastu dni.

Dodać jednak należy, że w większości sądów wnioski o wydanie wyroku rozwodowego realizowane są na bieżąco, a odpisy docierają do wnioskodawców w ciągu kilku dni. Niemniej gwarancją szybkiego uzyskania odpisu może być prawidłowo przygotowany wniosek o wydanie wyroku rozwodowego z oznaczeniem sprawy (sygnatura akt sprawy) i stron postępowania.

Z uwagi na powyższe pomocnym może okazać się przygotowany przez nas wzór wniosku o odpis wyroku rozwodowego.

Wniosek o odpis wyroku rozwodowego opłata

wazne-informacjeWniosek o wydanie prawomocnego wyroku rozwodowego podlega opłacie sądowej w wysokości 20 zł za każde rozpoczęte 10 stron odpisu wyroku. W większości spraw orzeczenie nie przekracza wskazanej objętości, dlatego wspomniane 20 zł stanowi jedyną opłatę, jaką poniesie wnioskodawca.

Należy wyjaśnić, że wnioskodawca nie ponosi kosztów związanych z doręczeniem mu odpisu wyroku rozwodowego za pośrednictwem poczty.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

3 komentarzy w “Wniosek o odpis wyroku rozwodowego WZÓR”
 1. Witam! kiedy można wystąpić do sądu okręgowego o odpis wyroku rozwodowego? ile dni trzeba odczekać? i ile się czeka na wydanie odpisu? chcę złożyć wniosek jak najszybciej, bo jest mi potrzebny.

  1. Grzegorz Szwaciński

   Witaj. Po ogłoszeniu przez sąd okręgowy wyroku w sprawie o rozwód odczekaj minimum 7 dni od daty ogłoszenia wyroku i dopiero wtedy złóż wniosek o odpis wyroku rozwodowego ze stwierdzeniem prawomocności. Podsumowując, aby uzyskać odpis, należy odczekać 7 dni, chyba że któraś ze stron odwoła się od wyroku… wtedy sprawy nieco bardziej skomplikują się.

 2. mogę dodać, że jeśli nie wiemy jak złożyć wniosek o odpis, lub nie mamy na to czasu, można śmiało zlecić tę czynność prawnikowi.

Comments are closed.