Brak odpowiedzi na pozew rozwodowy – co dalej?

Forum prawneKategoria: RóżneBrak odpowiedzi na pozew rozwodowy – co dalej?
Damina D. zapytał 2 lata temu

Czy brak odpowiedzi na pozew rozwodowy będzie skutkować zatwierdzeniem rozwodu i zgodą na wszystkie warunki, które w pozwie rozwodowym się znalazły? Otrzymałem dziś pozew rozwodowy z podziałem majątku.

Sąd dał mi 14 dni na odpowiedź na pozew rozwodowy, czy muszę na niego odpowiadać, skoro zgadzam się na rozwód i wszystkie warunki? nie mamy dzieci, tylko mieszkanie w bloku, a rozwód jest z mojej windy.

Sąd ponadto prosi mnie o załączenie do odpowiedzi zaświadczenia o zarobach – tylko po co to sądowi? Proszę o szybką poradę prawną.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

to czy sąd zobowiązał Cię do złożenia odpowiedzi na pozew, czy też pouczył jedynie o prawie do złożenia odpowiedzi na pozew, wynikać będzie z treści otrzymanego pisma.

Jeśli w piśmie przewodnim widnieje zapis „Sąd zobowiązuje do złożenia odpowiedzi na pozew” należy wykonać zobowiązanie sądu i w zakreślonym terminie złożyć stosowne pismo.

Natomiast jeśli w przedmiotowym piśmie widnieje zapis, że „Sąd poucza o prawie złożenia odpowiedzi na pozew” można, ale nie trzeba z takiej możliwości skorzystać, czekając na przedstawienie swojego stanowiska dopiero na rozprawie.

Niemniej jednak jeśli zgadzasz się z wnioskami i roszczeniami żony, moim zdaniem dla usprawnienia przebiegu sprawy, a co za tym idzie przyspieszenia jej zakończenia, warto jednak przygotować odpowiedź na pozew rozwodowy.

W treści pisma możesz krótko podać, że zgadzasz się na rozwód z orzeczeniem o Twojej winie w rozpadzie małżeństwa oraz uznajesz roszczenia powódki, w tym roszczenie o podział majątku wspólnego. Jeśli przygotujesz takie oświadczenie, sąd będzie mógł orzec rozwód także bez Twoje obecności na rozprawie.

W piśmie powinieneś odnieść się również do wniosku o podział majątku dorobkowego – wskazując, czy wyrażasz zgodę na projekt podziału majątku wspólnego przedstawiony przez żonę.

Odnośnie zobowiązania do złożenia zaświadczenia o zarobkach to może ono wynikać z roszczenia żony o zapłatę alimentów – te będą należeć się jej dozgonnie jeśli sąd orzeknie rozwód z Twojej winy. Dlatego radzę Ci jeszcze raz na spokojnie przeczytać pozew rozwodowy i  upewnienie się, że na pewno zgadzasz się ze wszystkimi warunkami żony.

Podobne wątki:

Monika odpowiedział 2 lata temu

Witam, czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy? złożyłam pozew o rozwód, mąż dostał pismo z sądu żeby odpowiedział na mój pozew, ale mówi, że nie zamierza odpowiadać na to pismo z sądu. Reakcja męża na pozew rozwodowy nie była dobra, nie powiedziałam mu o tym, że w ogóle zamierzam złożyć pozew rozwodowy. Mąż napomknął tylko, że na kłamstwa w pozwie rozwodowym odpowiadać nie będzie, śmiem twierdzić, że szykuje się niezła batalia :) Pozdrawiam Monika.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Pani Moniko,

pragnę Panią uspokoić pisząc, że postawa reprezentowana przez Pani męża nie odbiega od postaw wielu innych Panów, którzy jednak w toku sprawy sądowej byli bardzo ładnie hamowani w swych wywodach przez sąd. Często ich roszczenia wobec małżonek pozostawały w czterech ścianach domu, bo już na sali sądowej byli oni wyciszeni i nie potrafili w prawidłowy sposób przedstawić swoich racji.

Natomiast proszę zwrócić uwagę, że pozew o rozwód zaskoczył Pani męża. Nie można więc się mu dziwić, że zareagował rozdrażnieniem. Być może już po kilku dniach stwierdzi on, że jednak przygotuje odpowiedź na pozew, w której przedstawi swoje racje.

Natomiast jeśli Pani mąż nie odpowie na zobowiązanie sądu do złożenia odpowiedzi na pozew, może zamknąć sobie drogę do składania kolejnych wniosków dowodowych. Konsekwencją braku przygotowania odpowiedzi na pozew, może być bowiem uznanie przez sąd, że pozwany uznaje pozew i przyjmuje twierdzenia strony powodowej.

Kwestią istotną jest jednak ustalenie, czy mąż został zobowiązany do złożenia odpowiedzi na pozew, czy tylko pouczony o prawie do złożenia odpowiedzi na pozew rozwodowy. Bo jeśli nie było to jednak zobowiązanie, lecz pouczenie brak odpowiedzi może nie wywołać żadnych skutków.

Dodam jeszcze, że z doświadczenia zawodowego wiem, że dziś zajęte przez Pani męża stanowisko w sprawie nie musi mieć większego znaczenia. Otwierając rozprawę sąd i tak rozpyta Panią i męża o takie kwestie, jak stanowisko co do rozwodu, winy, władzy rodzicielskiej. Mało również prawdopodobne by sprawa sądowa zakończyła się na pierwszej rozprawie.

Renata odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry
 
Czy odpowiadając na pozew , że zgadzam się na nieorzekanie o winie można poprosić  Sąd o przyspieszenie terminu rozprawy. Sądy przyspieszają terminu rozpraw rozwodowych??

Twoja odpowiedź

14 + 14 =