Wpis na hipotece – kto jest wierzycielem?

Forum prawneKategoria: KomornikWpis na hipotece – kto jest wierzycielem?
AvatarAgata G. zapytał 1 rok temu

Mam długi związane z pętlą pożyczek + dług za niespłaconą ratę leasingu = zajęty rachunek na kwotę 26 tys. zł. Jednocześnie 3.03 pojawił się wpis na hipotece, sygnatura REP.C. / KOMO / 43017 / 20 – 2020-03-03, 13:50:01 – 1. 1 DZ. KW. / WA2M / 14814 / 20 / 1 – 2020-03-03, 13:54:51 – WPIS WSZCZĘCIA EGZEKUCJI

Jestem współwłaścicielką 130-metrowego mieszkania (1/2), którego wartość to min. 700 tys.zł. Nie wiem, jak się dowiedzieć, który z wierzycieli zażądał spłaty z licytacji nieruchomości?

Faktycznie, nie radziłam sobie z obsługą swoich długów i kontaktami z komornikami. Nie odbierałam powiadomień. Cierpię na depresję, leczę się i leczenie przynosi efekty. Wiem, że moje problemy same nie znikną. Chcę się aktywnie włączyć w moje sprawy zw. z długami i spłacić je. Ale sama sobie nie poradzę.

Czy wpis w hipotekę (z dn.3.03 br.) o wszczęciu egzekucji oznacza, że już zlicytowano moje mieszkanie? Mam nadzieję, że nie. Chcę zacząć działać, żeby spłacić wierzycieli. Bardzo proszę o pomoc.

Z wyrazami szacunku,
Agata G.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Pani Agato,

jeśli podana na górze kwota 26 000 zł jest sumą Pani długów, to sprawa nie wygląda tak tragicznie, jak Pani zakłada.

To, co Pani radzę, to zabrać się do regulowania swoich spraw, poprzez kontakt z wierzycielami i komornikiem. Proszę pamiętać, że nie jest Pani na straconej pozycji, lecz jako dłużnik i strona postępowania egzekucyjnego ma Pani szansę brać czynny udział w postępowaniu – negocjując, wnioskując, zaskarżając.

To, co istotne, w kwestii egzekucji z nieruchomości, to nie miała on jeszcze miejsca. Prawdopodobnie wierzyciel już w pierwotnym wniosku egzekucyjnym zażądał od komornika przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości, dlatego komornik dokonał zajęcia wspomnianego przez Panią mieszkania.

Aby doszło do licytacji z nieruchomości, komornik zobowiązany jest dochować szeregu czynności proceduralnych, z uzyskaniem wyceny włącznie. Na wszystko potrzeba czasu.

Nie należy jednak odwlekać rozpoczęcia załatwiania swoich spraw.

To, co jest istotne w postępowaniu egzekucyjnych w zakresie, którego dokonano zajęcia nieruchomości, to niewspółmierność wartości długu, do wartości zajętej nieruchomości. Jeśli zadłużenie wynosi kilkanaście tysięcy złotych, to licytacja nieruchomości o wartości 700 0000 zł będzie nadużyciem.

Niemniej jednak komornik zobowiązany jest postępować zgodnie z wnioskiem wierzyciela, dlatego jeśli ten wnosi o wszczęcie i przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości, komornik będzie działać. Niestety każdy krok komornik generuje koszty, które zazwyczaj leżą po stronie dłużnika. Myślę, że dodatkowe wydatki nie są Pani potrzebne.

Doradzam więc rozpoczęcie spłaty wierzyciela, który wszczął egzekucję. Piszę Pani, że nie wie, który komornik dokonał zajęcia. To można sprawdzić, sięgając po księgę wieczystą nieruchomości. W Internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajdzie Pani elektroniczną bazę ksiąg wieczystych.

Kiedy ustali Pani komornika, doradzam kontakt z nim, celem wypracowania ugody. Stałe miesięczne wpłaty na poczet spłaty długu będą najlepszym rozwiązaniem. Proszę spłacać zadłużenie w miarę swoich możliwości, ale nie zapominać, że wpłaty muszą zmniejszać należność główną.

Jeżeli będą wpłaty na poczet długu dochodzonego przez komornika, egzekucja z nieruchomości nie będzie zasadna i jej ewentualne zaskarżenie powinno spotkać się z uznaniem sądu – proszę poczytać o niewspółmierności egzekucji z nieruchomości, czyli licytacji nieruchomości za niewielki dług.

To, co jest jeszcze istotne dla Pani, to odbieranie i segregowanie kolejnej korespondencji. Każda przesyłka urzędowa skierowana na właściwy adres, będzie traktowana jako odebrana nawet jeśli adresat jej nie podejmie. Dlatego pozostawienie awiza bez odbioru nie jest nigdy dobrym wyjściem.

Dodam na koniec, że musi Pani zadbać również o pozostałych wierzycieli. Jeśli sprawy nie trafiły do komorników, to warto postarać się przez negocjacje, by tak zostało. Proszę pamiętać, że ma Pani prawo złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, a następnie w postępowaniu jawnym wnosić o rozłożenie długu na raty. Jest to świetne wyjście, chroniące dłużnika przed egzekucją komorniczą.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf
Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Wierzę, że poradzi sobie Pani ze swoim problemami. Proszę tylko kontynuować terapię i pisać do nas w przypadku problemów z wierzycielami, komornikiem lub sądem.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź