Licytacja komornicza mieszkania kupionego od gminy z bonifikatą

Witam, wykupiłam mieszkanie od gminy, wcześniej byłam najemcą, powiedziano mi, że przez 5 lat tego mieszkania nie można sprzedać, czy komornik mimo wszystko ma prawo je zająć i sprzedać przed upływem tego okresu?

Pozostał mi dług sprzed 10 lat 15 tys. zł, ale zaraz po wzięciu tej pożyczki mój mąż umarł, a ja zostałam z 3 dzieci bez środków do życia, teraz dług wynosi 50 tys. zł, czy komornik może wyrzucić mnie na bruk?


Witam, to o czym Pani pisze, to bonifikata, którą udało się Pani uzyskać od gminy przy zakupie przedmiotowego mieszkania.

Zasady wykupu mieszkań komunalnych przez głównych najemców w danych miastach określają uchwały gminy.

Spełnienie ogólnych warunków uzyskania bonifikaty daje ogromny przywilej – zazwyczaj ulgę w zapłacie ceny w wysokości 80% – 90% wartości nieruchomości. Gra warta świeczki.

Niemniej jednak na kupującym ciążą pewne obowiązki. Zazwyczaj zakaz zbywanie zakupionej nieruchomości pod rygorem zwrotu udzielonej bonifikaty.

Mieszkanie komunalne z bonifikatą, a prawo własności

Mieszkanie zakupione z bonifikatą, czyli za niewielki procent jego własności wraz z podpisaniem aktu notarialnego przechodzi na własność nabywcy, który w konsekwencji zyskuje prawo swobodnego rozporządzania mieszkaniem.

Zatem może mieszkanie obciążyć, sprzedać, wynająć, darować. Nie potrzebuje do tego zgody organów gminy.

Inną kwestią jest natomiast obowiązek zwrotu uzyskanej bonifikaty w związku z niewywiązaniem się z warunków umowy.

Gmina nie będzie dochodzić zwrotu jeśli:

 • zbycie lokalu nastąpi na rzecz osoby bliskiej (obowiązek zatrzymania mieszkania przechodzi na tę osobę)
 • doszło do zamiany mieszkania na inny lokal mieszkalny będący przedmiotem prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub nieruchomość przeznaczoną, lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe będącą przedmiotem prawa własności, lub prawa użytkowania wieczystego
 • środki ze sprzedaży mieszkania zostały w ciągu 12 miesięcy wykorzystane na nabycie innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego.

Podsumowując: pobrana od miasta bonifikata nie obciąża lokalu, a księga wieczysta jest czysta. Właściciel może sprzedać nabyty lokal przed upływem 5 lat, jednak gmina będzie dochodzić od niego zwrotu udzielonej bonifikaty.

Licytacja komornicza mieszkania kupionego z bonifikatą

Jest Pani właścicielką mieszkania, komornik może więc na wniosek wierzyciela dokonać przeszukania Pani majątku, a następnie również na wniosek wierzyciela wszcząć egzekucję z nieruchomości i wystawić na licytację komorniczą przedmiotowe mieszkanie.

Jeśli doszłoby do sprzedaży mieszkania, to znalazłaby się Pani w bardzo niekomfortowej sytuacji.

 1. Po pierwsze straciłaby Pani mieszkanie, w którym mieszka wraz z dziećmi, a wcześniej jeszcze z mężem od wielu lat.
 2. Po drugie straciłaby Pani nieruchomość, której cena rynkowa jest znacznie wyższa niż ta, którą musiała Pani zapłacić gminie. Po trzecie, jeśli gmina się uprze, będzie Pani musiała zwrócić uzyskaną bonifikatę.

Napisałam, że jeśli gmina się uprze. Już wyjaśniam, co miałam na myśli.

Zasady udzielania bonifikat do kupowanych przez najemców lokali określane są w drodze uchwał jednak w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

I zgodnie z zapisem art. 68 pkt. 2c niniejszej ustawy właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty, w innych przypadkach niż określone w ust. 2a, za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku.

Eksmisja z mieszkania na bruk

Jednak to nie o to chodzi, by komornik zlicytował Pani mieszkanie. W Polsce nie ma eksmisji na bruk, więc co prawda nie musi się Pani obawiać, że straci dach nad głową. Mimo to prawda jest taka, że już nigdy może Pani nie mieć okazji posiadać własne mieszkanie.

Dlatego uważam, że warto zadbać o to, by mieszkanie zatrzymać. To, co mogę doradzić, to sukcesywna spłata zadłużenia – zawarcie porozumienia z wierzycielem lub komornikiem. Tylko regularne miesięczne wpłaty mogą oddalić Panią od wizji zlicytowania mieszkania.

Lokal socjalny, a egzekucja z nieruchomości

Jeżeli jednak, co mam nadzieje nie nastąpi, doszłoby do sprzedaży mieszkania kupionego z bonifikatą, to jeśli Pani rodzina spełnia warunki otrzymania mieszkania socjalnego, gmina waszego miejsca zamieszkania takie mieszkanie będzie musiała wam przydzielić. Komu przysługuje lokal socjalny?

Gmina ma obowiązek przydzielić mieszkanie socjalne m.in.:

 • rodzinom z dziećmi
 • kobietom ciężarnym
 • osobom chorym
 • bezrobotnym
 • emerytom i rencistom
 • osobom spełniającym kryteria do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej.

W przedmiocie lokalu socjalnego musi jednak orzec sąd bądź w postanowieniu o przysądzeniu prawa własności na rzecz nabywcy lokalu, bądź w późniejszym czasie na wniosek komornika, prowadzącego eksmisję lub na wniosek dłużnika.

Mam jednak nadzieje, że rozwiąże Pani swoje sprawy i nie straci mieszkania. Musi Pani zrobić wszystko, aby udało się zawrzeć z wierzycielem ugodę, dzięki której działania komornika zostaną wstrzymane. Trzymam kciuki i życzę powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

7 komentarzy w “Licytacja komornicza mieszkania kupionego od gminy z bonifikatą”
 1. Witam, piszę w sprawie dziadka, który ma spore zadłużenie u komornika. Kwota długu wynosi ponad 40 tysięcy złotych. Dziadek ma możliwość wykupienia mieszkania w którym mieszka już około 30 lat. Stąd pytanie: czy warto wykupić mieszkanie? Czy komornik ma prawo zająć mieszkanie pomimo tego ze co miesiąc ściąga z dziadka emerytury 1200 zł?

 2. Witam serdecznie, posiadam mieszkanie zakupione ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego po dziadkach. Z tego co się orientuję nie mogę go sprzedać w ciągu najbliższych 5 lat, chyba że na zakup innej nieruchomości. W niedawnym czasie komornik zajął mi to mieszkanie i chce je zlicytować. Czy może to zrobić? Wierzyciel nie chce pójść na ugodę i żąda spłaty całości zadłużenia (to jest wg niego ugoda…). Nie mam teraz nawet możliwości wzięcia pożyczki pod zastaw mieszkania, ponieważ mieszkanie jest już zajęte. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli dług jest na tyle duży, że wymaga tego zajęcie mieszkania, to niestety ale egzekucja z Twojej nieruchomości jest możliwa jeśli zażyczy sobie tego wierzyciel. Egzekucja z nieruchomości może miejsce tylko i wyłącznie na wyraźne zlecenie wierzyciela.

 3. rozumiem, a proszę mi jeszcze powiedzieć, czy komornik może zająć mi konto bankowe bez żadnej informacji?

 4. Witam, zapoznałam się z artykułem, jednak mam pytanie. Z banku dostałam SMS o treści twoje środki z 500+ oraz świadczeń rodzinnych są wolne od zajęcia komorniczego, takiego sms-a dostałam przez dwa lub trzy miesiące, jednak od komornika w tej sprawie żadnego pisma. Jak to traktować?

 5. Witam serdecznie, Mam dług wartości ok. 50 tys. zł, który komornik potrąca mi z emerytury w kwocie 250 zł. Chce wykupić mieszkanie za 5% od miasta. Cena rynkowa mieszkania to ok. 180 tys. zł. Czy w tej sytuacji komornik będzie mógł zająć mieszkanie? Lub w jakimkolwiek inny sposób zażądać spłaty długu? Czy mogę bez obaw wykupić to mieszkanie?

Comments are closed.