Czy żeby skorzystać z pomocy ustawy wchodzącej w życie w dniu 01.01.2020 r. o pomocy dla kredytobiorców będących w trudnej sytuacji, można być współwłaścicielem innego lokalu lub nieruchomości? w ustawie jest napisane, że nie można być właścicielem czy to jest jednoznaczne ze współwłasnością? Nie wiem jak zinterpretować właśnie ten wymóg.
Witaj,
przepisy, na które się powołujesz, to ustawa z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.
Rzeczywiście ustawa nabrała nowe brzmienie i znowelizowane przepisy wejdą w życie od dnia 1 stycznia 2020 roku. Zmieni się również nazwa ustawy, na – Ustawa o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
Ustawa przede wszystkim reguluje zasady przyznawania zwrotnego wsparcia finansowego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej oraz warunki korzystania z tegoż wsparcia.
Pytasz mnie o interpretację art. 4 po nowelizacji, który stanowi, że:
Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia nie mogą być przyznane, jeżeli kredytobiorca w chwili złożenia wniosku jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub był nim w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Uważam, że w niniejszym przepisie ustawodawca wskazał w sposób wyraźny, że chodzi o własność, a nie współwłasność.
Głębsza analiza i zagłębianie się, jest w moim mniemaniu niepotrzebne. Dla uspokojenie pragnę jedynie dodać, że przepis ten jest jasny i zrozumiały, dlatego myślę, że nie będzie problemów z jego praktycznym stosowaniem.