Wsparcie dla kredytobiorcy będącego w trudnej sytuacji życiowej – wymogi

Forum prawneKategoria: DługiWsparcie dla kredytobiorcy będącego w trudnej sytuacji życiowej – wymogi
AvatarJoanna zapytał 1 rok temu

Czy żeby skorzystać z pomocy ustawy wchodzącej w życie w dniu 01.01.2020 r. o pomocy dla kredytobiorców będących w trudnej sytuacji, można być współwłaścicielem innego lokalu lub nieruchomości? w ustawie jest napisane, że nie można być właścicielem czy to jest jednoznaczne ze współwłasnością? Nie wiem jak zinterpretować właśnie ten wymóg.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

przepisy, na które się powołujesz, to ustawa z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Rzeczywiście ustawa nabrała nowe brzmienie i znowelizowane przepisy wejdą w życie od dnia 1 stycznia 2020 roku. Zmieni się również nazwa ustawy, na – Ustawa o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Ustawa przede wszystkim reguluje zasady przyznawania zwrotnego wsparcia finansowego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej oraz warunki korzystania z tegoż wsparcia.

Pytasz mnie o interpretację art. 4 po nowelizacji, który stanowi, że:

Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia nie mogą być przyznane, jeżeli kredytobiorca w chwili złożenia wniosku jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub był nim w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Uważam, że w niniejszym przepisie ustawodawca wskazał w sposób wyraźny, że chodzi o własność, a nie współwłasność.

Głębsza analiza i zagłębianie się, jest w moim mniemaniu niepotrzebne. Dla uspokojenie pragnę jedynie dodać, że przepis ten jest jasny i zrozumiały, dlatego myślę, że nie będzie problemów z jego praktycznym stosowaniem.

AvatarJoanna odpowiedział 1 rok temu

Bardzo Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

Twoja odpowiedź