Wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu

Forum prawneKategoria: WindykacjaWzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu
AvatarKacper T. zapytał 1 rok temu

Firma windykacyjna nęka mnie telefonami i żąda spłaty przedawnionego długu. Czy jeśli dług przedawnił się, mogę wystosować odpowiedź do firmy windykacyjnej, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia?

Wiem, że na waszej stronie dostępny jest wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu, czy takie pismo rzeczywiście może wstrzymać działania windykacyjne, jakie windykacja wobec mnie podejmuje? dzwonią na telefon po kilka razy dziennie, dostaję listy z nakazem spłaty długu.

Proszę o pomoc! czy pisemne podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia załatwi sprawę?

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

wiem z informacji, jakie docierają do nas od naszych czytelników, że pobrane z naszej strony pismo o zaprzestanie dalszej windykacji z uwagi na przedawnienie długu pomaga zatrzymać nieprzyjemne działania firm windykacyjnych.
Jeśli więc chcesz odpocząć od natrętnych telefonów, radzę pobrać wzór pisma i przesłać je do firmy, która zajmuje się Twoim długiem.

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Niestety jednak muszę napisać, że windykacja nawet przedawnionych długów jest możliwa i zgodna z prawem. Musisz wiedzieć, że przedawniony dług istnieje, a wierzyciel ma prawo upominać się o swoje pieniądze. Po upływie biegu terminu przedawnienia wierzyciel nie może jednak stosować środków przymusu, czyli egzekucji komorniczej.

Jednakże prowadzone działania windykacyjne powinny raczej kłaść nacisk na zawarcie porozumienia, niż uprzykrzenie życia dłużnikowi. Dlatego jeśli windykacja prowadzi nachalne działania, telefon dłużnika dzwoni kilka czy kilkanaście razy dziennie, to dłużnik może domagać się zaprzestanie działań uderzających w jego dobra osobiste, godność oraz prawo do prywatności, miru domowego i wolności.

Znam co najmniej kilka spraw sądowych przeciwko firmom windykacyjnym o nękanie, w których dłużnicy otrzymali sowite odszkodowania za naruszenie ich dóbr osobistych. Dlatego jeśli w piśmie do firmy windykacyjnej wspomnisz o możliwości zgłoszenie sprawy o nękanie do organów ścigania i wystąpienia do sądu z pozwem o odszkodowanie, to myślę, że dana firma windykacyjna da Ci spokój.

Na koniec dodam, że zgodnie z regulacją art. 190 a kodeksu karnego:

  • 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, lub istotnie narusza jej prywatność,

podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.

  • 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej, lub osobistej.
  • 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  • 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przepis ten ma znaleźć zastosowanie dla windykatorów, którzy nękają dłużników w ich miejscu zamieszkania i pracy, odwiedzając rodzinę i sąsiadów.

Powyższe przekłada się na to, że dłużnik powinien podjąć walkę o swoje dobre imię, godność oraz poczucie bezpieczeństwa nie poddając się uporczywej windykacji, ma bowiem instrumenty prawne, które mogą zatrzymać nachalnego windykatora.

Dłużnik może złożyć na windykatora (personalnie) zawiadomienie na Policję, zgłosić firmę windykacyjną do UOKiK lub złożyć do sądu pozew o odszkodowanie.

Koniecznie przeczytaj:

Inne przydatne wzory pism:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc
Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty
AvatarMałgorzata K. odpowiedział 1 rok temu

Witam, dostałam pismo z firmy windykacyjnej Raport, piszą o konieczności spłaty długu za bark biletu w komunikacji miejskiej, niestety jest to dług sprzed 10 lat, żadne egzekucje nie toczyły się, nie było spraw w sądzie, ani żadnych ponagleń.

Nagle z dnia na dzień dostaję pismo, żeby spłacić przedawniony dług. Oczywiście nie zamierzam płacić tej kary, jak powinna wyglądać odpowiedź do firmy windykacyjnej w moim przypadku? jak napisać to podniesienie zarzutu przedawnienia długu? napiszecie dla mnie takie pismo?

Pozdrawiam Małgorzata K.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Małgorzato,

większość firm windykacyjnych skupuje za dosłownie grosze przedawnione długi, by za chwilę nękać dłużnika pismami i telefonami, by ten dług spłacił w ciągu 14 dni. Oczywiście windykacja do kwoty głównej długu, dolicza karne odsetki, czy inne koszty windykacyjne.

Prawo niestety nie zabrania dochodzenia spłaty przedawnionego długu, dlatego dłużnik pozostaje sam w tej sytuacji i samemu musi szukać wyjścia z sytuacji. Jedyne co możesz zrobić w tym momencie, to wysłanie do firmy windykacyjnej pisma o przedawnieniu długu z dopiskiem o zaprzestaniu dalszej windykacji.

Wzór takiego pisma znajdziesz w drugi poście na forum, a dla Twojej wygody wzór pism załączam poniżej:

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
AvatarMałgorzata K. odpowiedział 1 rok temu

Pobrałam wzór odpowiedzi na wezwanie firmy windykacyjnej do uiszczenia przedawnionej należności, jakim listem mam to wysłać na adres windykacji?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Pismo o przedawnieniu długu koniecznie wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

AvatarOppo odpowiedział 4 miesiące temu

Potrzebny mi jest wzór pisma do firmy windykacyjnej o uchyleniu się od zapłaty, firma windykacyjna żąda spłaty przedawnionego długu. Dług prawdopodobnie windykacja odkupiła od wierzyciela, który sprzedał przedawniony dług, zapewne windykacja kupiła mój dług za parę złotych i teraz łudzą się, że zarobią na mnie krocie – niestety nie będzie tak łatwo! zamierzam wysłać pismo o uchyleniu się od zapłaty z tytułu przedawnienia długu. Ile mam czasu na odpowiedź do firmy windykacyjnej? jak rozumiem odpowiadać trzeba pisemnie? na forum ludzie wypisują, że z windykacją przez telefon dogadać się nie da…

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witaj Oppo,
Wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu należy pobrać powyżej, pismo następnie należy wydrukować i wypełnić i wysłać na adres, z którego przyszło wezwanie do zapłaty. Odpowiedzieć na żądanie firmy windykacyjnej należy jak najszybciej.

Twoja odpowiedź