Wzór pisma o weryfikację ceny zakupionego mieszkania do Urzędu Skarbowego

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór pisma o weryfikację ceny zakupionego mieszkania do Urzędu Skarbowego
Natalia Ora zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, mam do kupienia po okazyjnej cenie mieszkanie w bloku, ale obawiam się kłopotów ze strony urzędu skarbowego, że mogą naliczyć karę za obniżenie wartości mieszkania, w związku z tym, przed kupnem mieszkania chciałabym złożyć wniosek o weryfikację wartości nieruchomości. Proszę powiedzieć, jak długo czeka się na odpowiedź z urzędu skarbowego odnośnie wyceny mieszkania?

No i co jeśli okaże się, że cena, jaką zapłacę za mieszkanie – jest dużo niższa niż wycena urzędu skarbowego? Czy dodatkowo mogę dostać od państwa wzór pisma o weryfikację ceny zakupionego mieszkania do urzędu skarbowego? Pozdrawiam serdecznie.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że należy zastanowić się nad zasadnością zaniżania ceny w akcie notarialnym kupna-sprzedaży. Alternatywą może okazać się bowiem ujawnienie w akcie zarówno ceny ustalonej ze sprzedawcą, jak i wartości rynkowej nieruchomości.

W takim przypadku podatek zostanie naliczony od wartości nieruchomości, a nie od faktycznie uiszczonej ceny. Samą wartość mieszkania można ustalić w oparciu o ogłoszenia sprzedażowe w portalach internetowych.

W tym miejscu dodam, że w taki właśnie sposób Urzędy Skarbowe weryfikują prawidłowość podanych w aktach notarialnych cen.

Niemniej jeśli chcesz się zabezpieczyć przed ewentualnym postępowaniem w przyszłości, a Twoje obawy spędzają Ci sen z oczu, możesz skorzystać z opcji, którą sam wybrałeś.

Wniosek o weryfikację wartości mieszkania przez Urząd Skarbowy należy złożyć przed zawarciem umowy, tak by po transakcji kupna-sprzedaży opłacić właściwy podatek. Gotowy do wypełnienia wzór wniosku o weryfikację wartości nieruchomości pobierzesz poniżej:

Wniosek o weryfikację wartości działki wzór

wniosek-o-weryfikacje-wartosci-dzialki-wzor-pdf-doc

Wniosek o weryfikację wartości działki wzór

Wniosek o weryfikację wartości nieruchomości

wniosek-o-weryfikacje-wartosci-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Wniosek o weryfikację wartości nieruchomości – wzór

Co do terminu rozpoznania wniosku, to w sprawie zastosowanie znajdą przepisy ogólne, zgodnie z którymi urząd skarbowy powinien rozpoznać sprawę w ciągu miesiąca od jej wszczęcia. Natomiast załatwienie sprawy szczególnie skomplikowanej może zająć do dwóch miesięcy.

Z uwagi na powyższe nie można z góry założyć, jak szybko urząd udzieli odpowiedzi na Twój wniosek.
Mogę jednak dodać od siebie, że w małych urzędach takie sprawy rozpoznawane są na przestrzeni kilku-kilkunastu dni.

Pytałeś jeszcze, co w sytuacji jeśli cena za mieszkanie będzie znacznie różnić się od tej oszacowanej przez US. W pierwszej kolejności zostanie naliczony podatek, a od niego odsetki. W sprawach spornych fiskus może zlecić wycenę biegłemu.

Za opinię zapłaci podatnik jeśli cena będzie różnić się o więcej niż 33% od wartości oszacowania przyjętej przez biegłego.

Podobne tematy: