Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma

Forum prawneKategoria: Wzór pismaProśba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma
AvatarMaciej zapytał 6 miesięcy temu

Witam, czy prośba o niekaranie do urzędu skarbowego i przyznanie się do złamania prawa będzie skutkować odpuszczeniem mi tego co zawiniłem? chciałbym przyznać się do winy i napisać prośbę o niekaranie do US (tzw. czynny żal).

Czy możecie pomóc mi napisać takie pismo? albo zamieścić wzór czynnego żalu? będę bardzo wdzięczny za pomoc@

Pozdrawiam Maciej.

2 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witaj, poniżej znajduje się wzór pisma, który należy pobrać, wydrukować i wypełnić:

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma

Prośba-o-niekaranie-do-Urzędu-Skarbowego-wzór-pisma-doc-pdf
Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma

Osoby fizyczne bądź przedsiębiorcy popełniają czasem błędy w rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym lub nie dotrzymują przewidzianych w prawie terminów. Aby uniknąć konsekwencji i postępowania karno-skarbowego, warto zawczasu pomyśleć o przyznaniu się do winy.

Dobrowolne przyznanie się do winy, zaprzestanie popełniania dalej wykroczenia i chęć uregulowania należności wobec US to nic innego jak czynny żal.

Czynny żal reguluje Kodeks karny, art. 16 § 1, który mówi:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego najczęściej wysyłana jest z powodu spóźnienia się ze złożeniem zeznania podatkowego, prośbę o niekaranie stosuje się także w przypadku:

  • nierzetelnego wystawiania faktur,
  • nierzetelnego prowadzenia ksiąg podatkowych,
  • problemach z płatnościami podatku dochodowego PIT, CIT i podatku VAT,
  • bezprawnego stosowania obniżonej stawki VAT,
  • zatajania dochodów itp.

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego (czynny żal), aby była skuteczna, musi być wniesiona, zanim US sam wyłapie nadużycie i zgłosi się do Ciebie z prośbą o wyjaśnienie lub przeprowadzi kontrolę skarbową.

Jeśli więc Urząd Skarbowy wezwie Cię do złożenia wyjaśnień, jesteś w trakcie kontroli skarbowej lub gdy zorganizowałeś grupę przestępczą, czynny żal nie przyniesie niestety skutku.

Warto jeszcze wspomnieć, że czynny żal nie zwalnia z obowiązku uregulowania zaległości wobec Urzędu Skarbowego.

Jak napisać prośbę o niekaranie i uzasadnić czynny żal? przede wszystkim, pismo składa się w formie pisemnej, dlatego należy w piśmie zamieścić niezbędne do zidentyfikowania Cię dane. Pismo można wysłać do US listem poleconym lub zanieść osobiście.

AvatarKacper odpowiedział 5 miesięcy temu

Jestem w podobnej sytuacji, wysłać do US prośbę o nie karanie mnie za niewłaściwe rozliczanie się, mam nadzieję, że US przychyli się do mojej prośby i pozwoli mi na polubowne załatwienie sprawy!

Twoja odpowiedź