Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma

Forum prawneKategoria: Wzór pismaProśba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma
Maciej zapytał 3 lata temu

Witam, czy prośba o niekaranie do urzędu skarbowego i przyznanie się do złamania prawa będzie skutkować odpuszczeniem mi tego co zawiniłem? chciałbym przyznać się do winy i napisać prośbę o niekaranie do US (tzw. czynny żal).

Czy możecie pomóc mi napisać takie pismo? albo zamieścić wzór czynnego żalu? będę bardzo wdzięczny za pomoc@

Pozdrawiam Maciej.

5 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj, poniżej znajduje się wzór pisma, który należy pobrać, wydrukować i wypełnić:

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma

Prośba-o-niekaranie-do-Urzędu-Skarbowego-wzór-pisma-doc-pdf

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma

Osoby fizyczne bądź przedsiębiorcy popełniają czasem błędy w rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym lub nie dotrzymują przewidzianych w prawie terminów. Aby uniknąć konsekwencji i postępowania karno-skarbowego, warto zawczasu pomyśleć o przyznaniu się do winy.

Dobrowolne przyznanie się do winy, zaprzestanie popełniania dalej wykroczenia i chęć uregulowania należności wobec US to nic innego jak czynny żal.

Czynny żal reguluje Kodeks karny, art. 16 § 1, który mówi:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego najczęściej wysyłana jest z powodu spóźnienia się ze złożeniem zeznania podatkowego, prośbę o niekaranie stosuje się także w przypadku:

  • nierzetelnego wystawiania faktur,
  • nierzetelnego prowadzenia ksiąg podatkowych,
  • problemach z płatnościami podatku dochodowego PIT, CIT i podatku VAT,
  • bezprawnego stosowania obniżonej stawki VAT,
  • zatajania dochodów itp.

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego (czynny żal), aby była skuteczna, musi być wniesiona, zanim US sam wyłapie nadużycie i zgłosi się do Ciebie z prośbą o wyjaśnienie lub przeprowadzi kontrolę skarbową.

Jeśli więc Urząd Skarbowy wezwie Cię do złożenia wyjaśnień, jesteś w trakcie kontroli skarbowej lub gdy zorganizowałeś grupę przestępczą, czynny żal nie przyniesie niestety skutku.

Warto jeszcze wspomnieć, że czynny żal nie zwalnia z obowiązku uregulowania zaległości wobec Urzędu Skarbowego.

Jak napisać prośbę o niekaranie i uzasadnić czynny żal? przede wszystkim, pismo składa się w formie pisemnej, dlatego należy w piśmie zamieścić niezbędne do zidentyfikowania Cię dane. Pismo można wysłać do US listem poleconym lub zanieść osobiście.

Podobne wzory pism:

Kacper odpowiedział 3 lata temu

Jestem w podobnej sytuacji, wysłać do US prośbę o nie karanie mnie za niewłaściwe rozliczanie się, mam nadzieję, że US przychyli się do mojej prośby i pozwoli mi na polubowne załatwienie sprawy!

Waldek R. odpowiedział 2 lata temu

Prośba o niekaranie do urzędu skarbowego wzór pcc-3. W związku z umową sprzedaży nie zapłaciłem w terminie PCC (podatek od czynności cywilno prawnych), nie to że nie chcę płacić tego podatku, po prostu zapomniałem, że się go płaci. Chcę teraz uniknąć kary od Urzędu Skarbowego i chcę zapłacić PCC i napisać prośbę o niekaranie jednocześnie. Z tego co wyczytałem, to jest to czynny żal (Kodeks karny, art. 16 § 1):

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Na forach ludzie piszą, że składając taką prośbę, US nie może nałożyć kary, co myślicie? jak napisać czynny żal za PCC-3? proszę o szybką pomoc.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Waldku,

zachęcam Cię do pobrania przygotowanego przez nas wzoru prośby o niekaranie:

Prośba-o-niekaranie-do-Urzędu-Skarbowego-wzór-pisma-doc-pdf

Prośba o niekaranie do Urzędu Skarbowego wzór pisma

Przepisy nie formułują w jakim terminie najpóźniej można złożyć czynny żal PCC-3 i przyznać się do popełnienia przestępstwa (duże słowo). Warto jednak złożyć takie pismo, zanim US sam “wyłapie” nasze “przestępstwo” i nałoży na nas karę, bowiem pismo takie wtedy nie będzie miało do US już żadnego znaczenia (podstawa prawna: Kodeks karny skarbowy).

Dla celów dowodowych, pismo najlepiej złożyć na piśmie, pismo można zanieść do US osobiście lub wysłać je na adres lokalnego US listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

czynny-zal-wzor-pcc-3

Jak napisać takie pismo?

jak-napisac-czynny-zal

Do pisma należy dołączyć:

  • deklarację, której nie dopełniłeś np. PCC-3,
  • potwierdzenie zapłaty należnej kwoty.

Na koniec dodam jeszcze, że prośba o niekaranie nie będzie wzięta pod uwagę, jeśli podatnik:

  • jest w trakcie kontroli skarbowej (postępowanie kontrolne),
  • jest członkiem zorganizowanej grupy przestępczej, lub gdy nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego,
  • organ podatkowy udokumentował już przestępstwo i wezwał podatnika do złożenia wyjaśnień.

KS. odpowiedział 2 lata temu

Ja muszę napisać prośbę o niekaranie do US odnośnie pcc 3 :/