Za wysokie alimenty odwołanie WZÓR

Forum prawneKategoria: AlimentyZa wysokie alimenty odwołanie WZÓR
Marcin zapytał 3 lata temu

Witam, chodzi o za wysokie alimenty i odwołanie. Dostałem podwyższenie alimentów z 600 na 900 zł. Mam wrażenie, że sąd nie wziął pod uwagę i całkowicie pominął sytuację mojej nowej jakby rodziny.

W nowej rodzinie mam dwoje dzieci i niepracującą żonę, będzie nam bardzo ciężko związać teraz koniec z końcem przez podwyższenie alimentów. Co mogę zrobić? gdzie i jak złożyć odwołanie od zasądzonej kwoty alimentów? czy to trzeba apelację wnieść jakąś?

Proszę o pomoc, co zrobić dalej. Z góry dziękuję Marcin

8 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Panie Marcinie,

jeśli nie zgadza się Pan z wyrokiem orzeczonym przez sąd I instancji, należy złożyć apelację. Domniemywam, że sąd pouczył Pana na sprawie, iż apelację od wyroku wnosi się po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia, wcześniej jednak należy złożyć wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem.

Wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem wzór

wniosek-o-wydanie-wyroku-postanowienia-z-uzasadnieniem-wzor-doc-pdf

Wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem

Powyższe wynika z regulacji art. 369 kpc., który w § 1 brzmi:

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

W tym momencie jednak należy złożyć do sądu, który orzekał w sprawie pisemny wniosek o przygotowanie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Na złożenie wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem ma Pan 7 dni od sprawy.

Po otrzymaniu uzasadnienia będzie miał Pan kolejne 14 dni, by przygotować i złożyć apelację, w której należy odnieść się do argumentów podniesionych przez sąd. Sąd bowiem w pisemnym uzasadnieniu wyroku zobowiązany jest wskazać okoliczności, którymi się sugerował, podnosząc wysokość świadczenia.

Dodam jeszcze, że wysokość alimentów rzeczywiście znacznie wzrosła, dlatego należy dobrze przygotować się do apelacji.

Warto przygotować zestawienie stałych kosztów/wydatków oraz skompletować rachunki za mieszkanie, media, leki itp. i załączyć je do apelacji. Jeśli odpowiednio zawalczy Pan o swoje racje, jest duża szansa, że sąd zmniejszy nieco obecną kwotę.

Życzę powodzenia!

Podobne tematy:

Igor odpowiedział 3 lata temu

Ja dopiero dostałem pismo, że matka dziecka złożyła w sądzie wniosek o podwyższenie alimentów, muszę teraz przygotować odpowiedź na podwyższenie alimentów, wiem, że trzeba wykazać swoją sytuację finansową oraz trudności z jakimi przyjdzie nam się mierzyć, gdy do podwyższenia alimentów dojdzie. Jak napisać takie pismo? nie wiem od czego zacząć…

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Igor – zapraszam Cię do przeczytania tego poradnika: Jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów? instrukcja krok po kroku. W poradniku znajduje się też wzór pisma, który możesz pobrać i wzorować się na nim, sporządzając odpowiedź.

Bartek odpowiedział 3 lata temu

Znajomy właśnie jest po rozprawie o zabezpieczenie alimentacyjne. Sąd był głuchy na jego kontrargumenty dotyczące fikcyjnych wydatków żony niczym nieudokumentowanych – niby 2800 zł kosztuje 1 dziecko.

Za to sąd dowalił się do niego, ze 1 tys. na żywność i 1 tys. na auto (gdzie 500 zł to oplata za najem) jest zdecydowanie za wysoką wartością.

Sąd bez żadnych dowodów dał jej wiarę i ustalił, że utrzymanie malucha kosztuje 2400 zł, więc 60%, czyli 1400 zł na dziecko ma płacić ojciec, a że jest 2ka razem 2800 zł.

Qrwa, i gdzie ta sprawiedliwość. Dodam, że zona zarabia więcej od niego.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

@Bartek – przekaż znajomemu, że może on jeszcze złożyć zażalenie na zabezpieczenie alimentacyjne:

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów wzór

Zazalenie-na-zabezpieczenie-alimentow-wzor

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów wzór

Bylu odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać odwołanie za zbyt wysokie podwyższenie alimentów? jak to zrobić krok po kroku? czy możecie mnie pokierować gdzie mam się udać?
 

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Marcinie,

jeśli nie zgadzasz się z wyrokiem podnoszącym wysokość alimentów, należy złożyć apelację. Wcześniej jednak warto wystąpić do sądu z wnioskiem o doręczenie uzasadnienia wyroku. Uzasadnienie będzie Ci o tyle potrzebne, że poznasz konkretne argumenty jakimi kierował się Sąd Rejonowy, wydając wyrok, z którym się nie zgadzasz.

Niemniej na złożenie wniosku o przygotowanie i doręczenie uzasadnienia wyroku masz jedynie 7 dni od daty wydania lub ogłoszenia orzeczenie. Jeśli termin ten upłynął, to możesz przygotować i złożyć tzw. apelację wprost.

Ważne jednak, że i w tym przypadku wiążą Cię terminy – na złożenie apelacji masz dwa tygodnie od daty ogłoszenia wyroku. Jeśli termin ten nie zostanie zachowany, sąd odrzuci apelację jako spóźnioną, czyli nie zostanie ona rozpoznana.

Natomiast co do samych zarzutów apelacji, to głównym będzie błędna ocena Twojej zdolności finansowej. Musisz starać się przekonać sąd, że nie jesteś w stanie sprostać podwyższonemu obowiązkowi alimentacji bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny. Do apelacji musisz dołączyć dokumenty potwierdzające ponoszone wydatki, koszty utrzymania domu, dzieci, stałe wydatki (chyba że już zostały złożone).

Na koniec zaznaczę, że apelację kieruje się do Sądu Okręgowego jako sądu II instancji, jednak składa się ją za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, czyli do Sądu Rejonowego.

Musisz jeszcze wiedzieć, że apelacja podlega opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Opłatę tę należy uiścić wraz ze złożeniem apelacji. Jeśli nie jesteś w stanie ponieść przedmiotowej opłaty, możesz złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w postaci opłaty od apelacji.

DLS odpowiedział 2 lata temu

Za wysokie alimenty odwołanie wzór. Potrzebuję się odwołać, dostałem właśnie z sądu odpis pozwu w którym była partnerka żąda podwyższenia świadczeń na dwoje dzieci z 500 zł na dziecko na 900 zł na dziecko. Była partnerka uzasadnia podwyższenie alimentów tym, że inflacja rośnie, że dzieci potrzebują coraz więcej nakładów pieniężnych ze względu na fakt, że uczęszczają na dodatkowe zajęcia. Ja wszystko rozumiem, ale mimo rosnącej inflacji ja nadal zarabiam tyle samo co zarabiałem i nie mam takich pieniędzy jakich on żąda, co robić?