Zajęcia komornicze z nadpłaty podatku

Kategoria: DługiZajęcia komornicze z nadpłaty podatku
Maksym zapytał 2 lata temu

Witam, do którego urzędu skarbowego zwraca się komornik, aby zając nadpłatę podatku? czy do właściwego urzędu dla podatnika? czy jest ogólna baza urzędu skarbowego, gdzie komornik wysyła pismo celem zajęcia nadpłaty podatku? czy np. jeśli rozliczę się z żoną i wyślę swoje zeznanie do urzędu skarbowego właściwego dla mojej żony, gdzie ja mam inny adres zamieszkania, a żona inny adres zamieszkania.

22 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

rozumiem, że bardzo zależy Wam, by zablokować komornikowi możliwość zajęcia pieniędzy za zwrot podatku.

Jednakże sprawa nie przedstawia się tak łatwo, jakbyśmy tego chcieli. Bowiem komornik, poszukując majątku dłużnika do zajęcia, nie zwraca się dziś, do konkretnego Urzędu Skarbowego, np. tego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, lecz przesyła zapytania drogą elektroniczną.

Wysyłając elektroniczne zapytanie do Urzędu Skarbowego, komornik ma szansę otrzymać informacje na temat:

  • źródła dochodów dłużnika
  • miejsca zatrudnienia dłużnika
  • kont bankowych dłużnika.

Przesyłając zapytanie, komornik jednocześnie może dokonać zajęcia przysługujących dłużnikowi wierzytelności, w tym nadpłaty podatkowej.

Zajęcie zwrotu podatku może nastąpić też w późniejszym czasie – komornik przysyła pismo z zajęciem do konkretnego urzędu.

Podsumowując:

Samo potrącenie ze zwrotu z podatku, realizować będzie właściwy dłużnikowi Urząd Skarbowy, jednakże zapytanie komornika o danego dłużnika trafia do ogólnego systemu US. Nie ma więc możliwości uniknięcia egzekucji ze zwrotu z podatku jeżeli komornik dokona zajęcia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Kamil odpowiedział 2 lata temu

Witam, rok temu komornik zajął zwrot podatku na dzieci w wysokości 2.000 zł, czy w tym roku komornik też zajmie zwrot podatku? co roku zajmuje czy co dwa lata, czy można gdzieś pismo napisać, żeby nie zajmował czy nic nie da rady już zrobić? proszę o odpowiedź, w internecie nie ma odpowiedzi na ten temat, dziękuję i pozdrawiam.

Marek odpowiedział 2 lata temu

Kto ma pierwszeństwo w zabraniu zwrotu podatku urząd miejski (chodzi o zaległości za wywóz śmierci) czy komornik? Jeżeli komornik, to czy mogę zgłosić (i gdzie), żeby zwrot podatku poszedł do urzędu miejskiego celem uregulowania powstałych zaległości? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Marek

Angelina W odpowiedział 2 lata temu

Witam. Niedługo razem z małżonkiem będziemy rozliczać PIT. Jestem zadłużona. Dzisiaj przyszedł mi list od komornika, że wysłał pismo do urzędu skarbowego. Nadpłata PIT będzie z ulgi na dzieci. Czy komornik może zająć te pieniądze? Z góry dziękuję za odpowiedź. W zeszłym roku otrzymaliśmy rozliczenie, ale boję się, że w tym roku nic nie dostanę. Pozdrawiam Angelina W

Lidka odpowiedział 2 lata temu

Witam. Jestem samotna matka. Mam komornika za długi byłego męża. Kilka lat nie otrzymuje nadpłaty podatku i z ulgi na dzieci. Co zrobić, żeby komornik w tym roku nie zajął mi nadpłaty? Od listopada 2019 roku zostałam bezrobotna. Jedyny dochód to renta córki i świadczenia wychowawcze. Nie posiadam żadnych oszczędności.

Ewa odpowiedział 2 lata temu

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy komornik może wziąć pieniądze z rozliczenia pit na dzieci, bo mój partner ma zadłużenia alimentów, my mamy 2 dzieci, które razem wychowujemy i chcielibyśmy się rozliczyć z dziećmi, czy komornik ma prawo zabrać te pieniądze, czy nie? bo partner pracuje na 1/4 etatu ja nie pracuję.

Monia odpowiedział 2 lata temu

Witam, chciałam zapytać, czy jeżeli dostanę zwrot podatku i pieniążki przyjdą pocztą to, czy komornik również mi je zabierze, dodam, że mam komornika i dostałam pismo, że jest zwrot zajęty przez niego. Dodam jeszcze, że spłacam swoje zadłużenie, zależałoby mi na zwrocie z odpisu na dzieci, wychowuje je sama.

D.M odpowiedział 2 lata temu

Witam, w ubiegłym roku, chyba kwiecień, komornik zajął mi konto i wysłał pismo do US o zajęciu wierzytelności. Czy w tym roku komornik może zająć mój zwrot? I jeśli kwota zwrotu jest wyższa od kwoty zadłużenia, to co z tą resztą pieniędzy? czy trafia na moje konto, czy konto komornika? pozdrawiam D.M

aniaher odpowiedział 2 lata temu

Czy co roku komornik może zająć zwrot pit? W poprzednim roku komornik zajął zwrot pit, czy w tym też może? przyszło pismo od niego, że  zajmuje zwrot czy może co roku zabierać? w większości są to ulgi za dzieci, od kogoś słyszałam, że nie nie może co roku, więc nie wiem, proszę o poradę, bo nie wiem co sądzić i gdzie mogę się dowiedzieć, z góry dziękuję.

Lucyna odpowiedział 2 lata temu

Czy komornik zabierze mi zwrot podatku na dzieci? Mam zajęcie komornicze w urzędzie skarbowym. W związku z tym chciałabym zapytać: czy komornik może mi zająć ulgę podatkową na dzieci? W zeszłym roku tak właśnie się stało, z tego co wiem, dawniej ulga podatkowa na dzieci nie podlegała egzekucji komorniczej. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Kolia odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry. Mam nurtujące mnie pytanie. Czy BEST S.A może zająć zwrot z podatku w przypadku, gdy rozliczam się z współmałżonkiem? Nie jest to sprawa komornicza ani żadna egzekucyjna. Jest to ugoda miedzy bankami. Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Proszę o wyjaśnienie tego tematu.

monika Z. odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam komornika, jestem osobą bezrobotną, tylko mąż pracuje i on będzie odliczał moje dzieci, a swoich pasierbów, nasze wspólne dziecko syna z pierwszego małżeństwa i mnie jako żonę zaznaczam, że oboje mamy inne konta bankowe, mąż rozliczy się z swojego konta.Czy komornik ma prawo zająć nam środki skoro tylko ja jestem dłużnikiem i kredyty nie tyczą się męża?

Anna odpowiedział 2 lata temu

Witam, chciałam się rozliczyć razem z małżonkiem w urzędzie skarbowym, ale posiadam komornika i moje pytanie brzmi: czy jak razem się rozliczymy i on będzie pierwszy na picie, to czy komornik zajmie ulgę na dzieci? Proszę o informację, czy jest to możliwe? pozdrawiam.

Olga odpowiedział 2 lata temu

Witam, kilka lat temu 2 lata pod rząd został zajęty zwrot podatku, czy uzyskam informacje z Urzędu Skarbowego na co poszedł ten zwrot? Być może było pismo od komornika lecz było to X lat temu i takiego pisma nie posiadam. A jestem wręcz pewna, że pewien dług został spłacony a upomina się o niego Departament Windykacji Terenowej. Poza tym, z tego co wiem, długi wobec telefonii komórkowej przedawniają się po 3 latach.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

w przypadku zajęcia zwrotu z podatku, Urząd Skarbowy przesyła dłużnikowi pisemną informację o potrąceniu, podając kwotę i sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej.

Dlatego, jeśli i w tym roku, urząd dokona potrącenia należnego Pani zwrotu z podatku, winien jest Panią o fakcie tym poinformować pisemnie.

Niestety urząd nie informuje dłużnika o tym, czy na przysługujących mu należnościach znajduje się zajęcie, aż do czasu dokonania potrąceń.

O fakcie tym dłużnik powinien zostać poinformowany przez sam organ egzekucyjny, będzie nim komornik lub właściwa gmina, czy inny urząd w zależności od pochodzenia długu, gdy mamy do czynienia z egzekucją administracyjną.

Jeśli jest Pani ciekawa, czy i w tym roku przysługujący zwrot zostanie zajęty, doradzam kontakt telefoniczny z US i rozpytanie w tej kwestii. Pracownik urzędu powinien udzielić odpowiedzi na Pani pytania w przedmiocie, czy ciąży na Panią egzekucja oraz który komornik ją prowadzi.

Mając dane komornika i sygnaturę akt sprawy, będzie Pani mogła ustalić więcej informacji, w tym osobę wierzyciela.

Odnośnie przedawnienia, to rzeczywiście ma Pani rację – należności z tytułu nieuregulowanych rachunków telefonicznych, przedawniają się z upływem lat trzech od daty wymagalności zapłaty.

Jeżeli jednak wierzyciel wystąpił do sądu o orzeczenie zapłaty, to należność, na którą został wydany nakaz zapłaty lub wyrok przedawni się dopiero po upływie lat 6.

Natomiast skoro Pani dług jest dość stary, będziemy mieć do czynienia z poprzednio obowiązującym terminem przedawnienia, czyli lat 10. Proszę jeszcze pamiętać, że wierzyciel ma szansę przerwać bieg terminu przedawnienia roszczenia, składając min. wniosek egzekucyjny.

Po zakończeniu egzekucji, jeśli nie udało się ściągnąć należności, termin przedawnienia rozpoczyna swój bieg na nowo. Od tej daty należy znów liczyć 6, lub 10 lat w zależności czy sprawa miała miejsce przed dniem 9 lipca 2018 roku, czy już po tej dacie. Nie ma więc pewności, że dług za telefon uległ przedawnieniu i że nie może być ściągnięty na drodze przymusowej egzekucji.

Jeżeli jednak, firma windykacyjna prowadzi windykację uregulowanej już należności, zasadnym będzie pismo z żądaniem zaprzestania dalszych czynności z uwagi na spłatę zadłużenia.

Monika odpowiedział 2 lata temu

Rozliczyłam się z podatku wspólnie z małżonkiem. Pytając się pani z Urzędu Skarbowego, czy moje długi i komornik może zająć nadpłatę jeśli rozliczyłam się z małżonkiem, ona odpowiedziała, że i tak komornik zajmie mi jeśli mam komornika, że to nie ma nic wspólnego jeśli z mężem dodam, że mąż nie ma długów ani komornika

Maciej T. odpowiedział 2 lata temu

Witam. Rozliczyłem się z Urzędem Skarbowym. Na stronie o rozliczeniu PIT otrzymałem wiadomość, że nadpłata podatku została wysłana przekazem pocztowym. I teraz nie wiem sam czy została wysłana, czy też zajęta przez komornika. Czy by podali taką informację, że została nadpłata zajęta przez komornika? Czy muszę się dowiadywać?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

jeśli wobec Twojej osoby prowadzone jest obecnie jakieś postępowanie egzekucyjne, to bardzo prawdopodobne, że nadpłata z podatku została przez komornika zajęta.

Jeżeli nie masz obecnie żadnego zajęcia, to raczej nie musisz się martwić tym, że komornik sądowy zajął należny Ci zwrot. Chyba że mówimy o tzw. długach administracyjnych (mandaty, opłaty za śmieci, należności podatkowe). Tu egzekucją zajmują się właśnie US.

Odnośnie zajęcie nadpłaty, to US przekazując środki komornikowi, informuje o fakcie tym dłużnika, przesyłając mu krótkie zawiadomienie listem (niekoniecznie listem poleconym) za pośrednictwem Poczty Polskiej.

W zawiadomieniu znaleźć powinny się dane dotyczące przekazanej kwoty oraz sygnatury postępowania egzekucyjnego.

Skoro Ty podajesz, że jesteś w posiadaniu informacji, że zwrot został dokonany przekazem pocztowym, domniemywam, że tak mogło się stać, inaczej informacja miałaby inny kształt np. zajęcie egzekucyjne.

Widzę jednak, że bardzo liczysz na przedmiotowe pieniądze. Doradzam więc kontakt z US. Spróbuj wykonać telefon do właściwego US i po prostu zapytaj, co dzieje się z należną Ci nadpłatą.

Dodam jeszcze, że na wniosek podatnika US może dokonać zwrotu w krótszym terminie.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, a nie wisi nad Tobą komornik, możesz złożyć do urzędu krótki wniosek, w którym powołując się na trudności finansowe, prosisz o jak najszybszą wypłatę zwrotu z podatku.

Powodzenia!

Anonim odpowiedział 1 rok temu

Rok temu rozliczyłam ojca mojego syna i komornik to zabrał, rozumiem miał do tego prawo, ale w tym roku rozliczyło go ministerstwo i komornik też zabrał pieniądze. Okazało się, że ojciec mojego dziecka musi zwrócić te pieniądze. Komornik zabiera mu 60% pensji i jeszcze trzeba oddać. Chciałabym wiedzieć co zrobić, żeby ministerstwo w przyszłym roku nie rozliczyło go?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

automatyczne rozliczenie PIT dla osoby fizycznej miało być udogodnieniem, nie zaś problemem. I wydaje mi się, że tak właśnie jest. Niemniej jednak podatnik sam może podjąć decyzję – złożyć przygotowaną przez siebie deklarację lub zaakceptować PIT przygotowany przez US.

Zatem to, że Twój partner został automatycznie rozliczony, wynikało jedynie z okoliczności, że wcześniej nie złożył żadnej deklaracji. Jeśli chcesz, aby w następnym roku było inaczej, należy przed dniem 30 kwietnia złożyć PIT w US.

Chcę jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli ulgę na dziecko wybierze ojciec, wobec którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, bez względu na formę rozliczenia, zwrot z podatku zostanie zajęty przez komornika.

Jeśli chcesz, by zwrot z podatku trafił do Waszej rodziny, musisz przejąć ulgę. Zwrot z podatku należy się rodzicowi, który uzyskał opodatkowany dochód lub opłacał składki zusowskie w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli jesteś w zatrudnieniu, możesz złożyć PIT z wnioskiem o zwrot podatku tytułem ulgi na dziecko i jeśli jesteś wolna od egzekucji, US prześlę Ci pieniądze.

Natomiast tak jak napisałam powyżej, do czasu, kiedy ojciec dziecka nie rozwiąże sprawy z komornikiem, jego ulga będzie zajmowana na poczet spłaty długów alimentacyjnych.

Farmer odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam. Moja żona, będąc w związku małżeńskim z innym mężczyzną, zaciągnęła kredyt na zakup rowerów i nie wywiązała się z zapłatą za te rowery, które pozostawiła u byłego męża.

Zaistniała sytuacja miała miejsce w 1999-2000 roku, bo od 2000 roku byliśmy już razem i żona od tej pory już nie pracowała, tak żona domniemywa, że to za rowery, bo nic więcej na raty nie brała i niby były mąż miał spłacać raty i widocznie tego nie robił.

Prawdopodobnie przychodziły zawiadomienia o zapłatę od wierzyciela następnie od sądu i od komornika na stary adres zamieszkania a były mąż nie informował i nie przekazywał zawiadomień.

Związek małżeński zawarliśmy w 2007 roku, a w 2012 (cytat) nakaz zapłaty w postanowieniu upominawczym z dnia 18.09.2012 r., sygn.akt VI Nc-e 1477750/12,zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 06.11.2012.), która to sprawa w 2019 została umorzona.

Następnie sprawę w 2020 przyjął inny komornik i w tym roku tj.2021 zajął moją nadpłatę podatku ze wspólnego zeznania. Czy komornik postąpił słusznie?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety komornik postąpił słusznie, bowiem wraz z wnioskiem egzekucyjnym otrzymał tytuł wykonawczy zobowiązujący go do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Dlatego nie można mieć żadnych zastrzeżeń do działalności komornika.

Niemniej jednak skoro Twoja żona nie miała informacji o toczących się wcześniej przeciwko niej postępowania sądowych i egzekucyjnych, bo cała korespondencja kierowana była na nieaktualny adres (okoliczność tę należy potwierdzić, kontaktując się z sądem, który orzekał w sprawie, a dokładnie wydał nakaz zapłaty – wystarczy telefon do sądu i powołanie się na sygnaturę akt sprawy) może starać się o uchylenie tytułu egzekucyjnego.

Dla rozjaśnienia – w tym momencie Twoja żona powinna złożyć zażalenie na postanowienie o nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty. Musi jednak się śpieszyć, bowiem na złożenie zażalenia ma jedynie tydzień, licząc od dnia, kiedy dowiedziała się o wszczętej przeciwko niej egzekucji. Zarzutem, który powinna podnieść to brak doręczenia jej odpisu nakazu zapłaty z uwagi na podanie przez powoda błędnego/nieaktualnego adresu.

Żona musi podać, od jakiej daty nie zamieszkuje pod adresem wskazanym w pozwie o zapłatę. Dalej musi podnieść, że w dacie złożenia pozwu roszczenie powoda było przedawnione, a ona nie miała możliwości podniesienia zarzutu przedawnienia roszczenia, bowiem o toczącym się postępowaniu nie została poinformowana.

Jeśli uda się uchylić postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 18.09.2012 roku, w sprawie sygn.akt VI Nc-e 1477750/12 żona nie będzie musiała spłacać zadłużenia.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź