Zajęcie emerytury i rachunku bankowego – czy komornik może?

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie emerytury i rachunku bankowego – czy komornik może?
AvatarSuchy zapytał 1 rok temu

Witam,

chodzi o zajęcie emerytury i rachunku bankowego.

Mojej mamie komornik potrąca na spłatę długu część emerytury, jest mu to przesyłane z ZUS-u, teraz mama otrzymała SMS z banku, że jej konto zostało zablokowane (od komornika takiej informacji nie ma) na koncie jest dużo większa kwota niż ta zaległa i komornik zablokował konto bankowe mamy całkowicie.

Bank w SMS-ie informuje, iż w celu odblokowania konta należy się z prośbą udać do ww. komornika, o co w tym wszystkim chodzi?

Czy komornik, potrącając z emerytury, może jeszcze zająć konto bankowe?

7 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Jeśli pytasz, czy komornik może jednocześnie zająć emeryturę i konto bankowe, na które ta emerytura trafia, to odpowiedź jest jednoznaczna. Komornik nie ma prawa tego robić, komornik nie może dwukrotnie potrącać części dla siebie z tych samych środków.

Jeśli komornik zajął emeryturę, to należy złożyć u niego wniosek o wyłączenie konta bankowego spod zajęcia, w tym celu pobierz poniższy formularz:

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

W uzasadnieniu należy powołać się na zajmowaną już emeryturę.

Sytuacja ma się jednak nieco inaczej, jeśli jeden komornik zajmuje emeryturę, a drugi komornik zajmuje konto bankowe. Jeśli obaj komornicy egzekwują inny dług na dłużniku, to niestety taka sytuacja ma rację bytu.

Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Czy komornik może zająć EMERYTURĘ + konto BANKOWE?
Ponadto zachęcam Cię do przeczytania poniższych artykułów:

Avatarwydra odpowiedział 1 rok temu

komornik mi zajął emeryturę z konta bankowego, z której ZUS już potrąca stałą sumę dla komornika, od 25.11.2019. mam zablokowane całe konto, na którym widnieje wpłata z ZUS, w wysokości 846 zł. Bank PKO SA odmawia mi powiadomienia, jaki komornik mi zajął konto, abym mogła się z nim skontaktować. Nie mogę iść do oddziału swojego banku, ponieważ w chwili obecnej nie jestem w Polsce. Ale jestem chora i nie mogę sobie jechać do Polski, pozostaje mi tylko telefon. Bardzo proszę o pomoc.

AvatarKrystyna odpowiedział 1 rok temu

mam komornika na emeryturze chcę podjąć pracę na pół etatu muszę załozyć konto czy komornik mi może zajać konto

AvatarBożena odpowiedział 1 rok temu

Witam. Ile komornik może potrącić emerytury i z pracy umowa zlecenie? mam komornika, jestem na emeryturze i umowie zlecenie. Emerytury mam 1,400 zł, a wynagrodzenia za umowę zlecenie 1,445 zł. Jestem trochę zmartwiona, bo komornik zabiera mi całą wypłatę te 1,445 i 400 zł z emerytury i zostaje mi 966 zł. I Bardzo bym prosiła czy to nie za dużo, czy to jest aktualne i czy komornik może tak dużo pobierać?

Avatarurszula odpowiedział 1 rok temu

Mam zajęcia komornicze na emeryturze. Inny komornik zajął mi konto walutowe. Czy jest to prawne posunięcie? Bo wynika z tego, że mam kilku komorników, którzy zabierają mi pieniądze. Byłam poza krajem i nie miałam możliwości odebrania powiadomienia. Oczywiście jeżeli takie było. Z poważaniem

AvatarTomy odpowiedział 9 miesięcy temu

Mam dług. Komornik zabiera z emerytury kilkaset zł miesięcznie. Ostatnio wszedł mi na konto prywatne i też zaczyna zabierać kasę. Jak rozwiązać ten problem? To już jest dość stary dług z 2009 r. Mimo że pisałem, że to już jest dług przedawniony, sąd tego nie brał pod uwagę. Co można z tym zrobić? Czy jest możliwość, by to zmienić?

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam Pana,

wydaje się, że sąd, który zajmował się Pana zarzutem przedawnienia – ma rację. Sam fakt, że dług pochodzi z 2009 roku, nie przesądza o jego przedawnienia.

Musi mieć Pan świadomość, że podjęcie przez wierzyciela kroków prawnych zmierzających do wyegzekwowania należności, wpływa na przerwanie biegu przedawnienia roszczenia.

Przede wszystkim nie dojdzie do przedawnienia długu, jeśli w czasie biegu terminu przedawnienia wierzyciel wystąpi do sądu zobowiązanie dłużnika do zapłaty lub do komornika z wnioskiem o wszczęcie przymusowej egzekucji.

Zatem jeśli mam rację i bieg terminu przedawnienia został skutecznie przerwany, nie ma Pan żadnych skutecznych narzędzi, by przerwać egzekucję komorniczą.

To, co może Pan spróbować zrobić to złożenie wniosku o zawieszenie egzekucji z rachunku bankowego.

Wniosek o wstrzymanie lub zawieszenie egzekucji komorniczej

Wniosek-o-wstrzymanie-zawieszenie-egzekucji-komorniczej-wzor
Wniosek o wstrzymanie/zawieszenie egzekucji komorniczej

Jeśli egzekucja z emerytury jest skuteczna i ZUS potrąca stosowne kwoty, a na zajęty rachunek bankowy wpływa jedynie świadczenie już potrącone, kontynuacja zajęcia rachunku bankowego jest niezasadna.

Proszę zwrócić się do komornika o odblokowanie konta, przekładając historię wpływów z trzech ostatnich miesięcy.

Natomiast odnośnie samej egzekucji, to oczywiście może Pan próbować porozumieć się z wierzycielem, by ten wyraził zgodę na dobrowolne wpłaty i cofnął komornika.

Twoja odpowiedź