Zajęcie konta na które wpływa renta córki po zmarłym mężu

Forum prawneKategoria: KomornikZajęcie konta na które wpływa renta córki po zmarłym mężu
AvatarKatarzyna P. zapytał 1 rok temu

witam…

od 7 lat mieszkam za granicą… na moje konto bankowe w Polsce wpływa renta rodzinna po zmarłym mężu, która w całości jest na moją córkę, która jest ze mną i się tu uczy… dziś zauważyłam, że konto jest zerowe, czyli wiem, że wszedł na nie komornik… tak było już kiedyś, zabrali nam rentę z 2 dwóch lat…

renta rodzinna wtedy jeszcze była na mnie i dwójkę dzieci co uważam, że było to nie zgodne z prawem, iż komornik zabierał wszystko, rozumiem moją cześć, ale też i dzieci? z jakiej racji?

pojechałam wtedy do Polski, udałam się do oddziału banku i wtedy w banku powiedziano mi, jak nazywa się Pan komornik, który zajął konto i Pan komornik zszedł z konta… w chwili obecnej nie polecę do Polski, bo choruję i mam zakaz latania…

myślę, czy może po prostu nie zmienić w ZUS-ie przelewu renty córki na jej konto angielskie? ZUS nie mógł zając renty córki, bo to nie komornik, ponieważ córka nie ma żadnych zadłużeń, zapewne dotyczy to mnie dlatego, zajął moje konto bankowe, na które wpływała renta.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

jeżeli renta rodzinna po zmarłym mężu i ojcu nie jest dzielona, lecz obecnie przysługuje wyłącznie córce, to rzeczywiście jest wolna od zajęcia i nie podlega egzekucji za Twoje długi.

Dodatkowo komornik nie ma prawa egzekwować pieniędzy przysługujących innej osobie niż dłużnik, nawet jeśli trafiają na konto dłużnika. Aby jednak zatrzymać bezprawną egzekucję, musi ingerować dłużnik. Komornik bowiem nie ma informacji na temat pochodzenia przekazywanych mu przez bank środków.

Uważam, że aby zatrzymać egzekucję bez zbędnej fatygi, czyli bez potrzeby powrotu do Polski oraz w miarę szybko, zasadnym będzie kontakt z komornikiem oraz bankiem, który prowadzi Twój rachunek.

Jeśli z danych dostępnych na koncie nie jesteś w stanie doszukać się informacji, który komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne, możesz kontaktując się z bankiem przez infolinię i poprosić o podanie szczegółów zajęcia. Pracownik banku po potwierdzeniu Twojej tożsamości zobowiązany będzie podać Ci dane komornika, sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej, dochodzoną kwotę oraz datę zajęcia rachunku.

W rozmowie telefonicznej możesz spróbować złożyć reklamację na zajęcie dotyczące przekazywania przez bank pieniędzy pochodzących z renty rodzinnej na dziecko, pytając jednocześnie jakie dokumenty należy przedłożyć w banku, by ten wstrzymał realizację zajęcia. Prawdopodobnie będzie Ci potrzebna decyzja organu rentowego.

Odnośnie samego komornika, to w tym przypadku zasadnym będzie wystosowanie oficjalnego pisma z wezwaniem do zaniechania dalszego zajęcia z konta oraz wskazaniem, że środki na rachunku nie podlegają zajęciu, stanowią bowiem świadczenie rentowe na dziecko.

W piśmie musisz zażądać również zwrotu pobranych świadczeń oraz wskazać, że egzekucja wobec Twojej osoby nie może być prowadzona, bowiem na stałe mieszkasz w Anglii, a na terenie Polski nie masz majątku.

Załącznikiem pisma do komornika będzie decyzja ZUS o przyznaniu córce prawa do renty po ojcu oraz wydruk z konta za cały okres zajęcia (dla potwierdzenia tytułu wpływów na rachunek).

Mam nadzieje, że takowe pismo wystarczy i komornik cofnie zajęcie rachunku oraz umorzy postępowanie egzekucyjne, jako bezskuteczne.

Odnośnie odzyskania potrąconych z renty rodzinnej pieniędzy, to muszę napisać, że komornik zapewne umyje ręce, wskazując, że pieniążki zostały przekazane wierzycielowi i to z nim należy rozmawiać na temat ewentualnego zwrotu.

Dlatego jeśli będziesz chciała odzyskać pieniądze córki, zasadnym będzie wystosowanie do wierzyciela wezwania do zapłaty przekazanych przez komornika kwot.

Natomiast, aby uniknąć zajęcia renty rodzinnej córki w przyszłości, warto zrealizować pomysł z podaniem do ZUS jej rachunku bankowego w Anglii.

Wiem, że ZUS realizuje wypłatę świadczeń osobom zamieszkałym za granicą, nie powinno być więc problemu, by renta po ojcu trafiała na zagraniczne konto córki. Trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek, bodajże formularz EZZ.

Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź