Zaniżenie wartości nieruchomości przez komornika – skarga

Forum prawneKategoria: KomornikZaniżenie wartości nieruchomości przez komornika – skarga
Artur T. zapytał 5 lat temu

Witam, mam pytanie… czy mogę wystosować do sądu skargę na komornika z Art. 767 KPC. lub z Art. 853 par.2 KPC jeżeli wartość nieruchomości rolnej została zaniżona o połowę (50%)?

A druga licytacja komornicza nieruchomości odbędzie się już w piątek 6.03.2020 ? Bardzo proszę o wskazówki i szybką odpowiedź. Z poważaniem Artur T.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Arturze,

podane przez Ciebie przepisy kodeksu postępowania cywilnego, co prawda odnoszą się do postępowania komornika w toku egzekucji komorniczej, ale nie znajdą zastosowania do licytacji z nieruchomości rolnej.

Zwróć uwagę, że art. 767 to przepis ogólny dotyczący samej skargi na czynność komornika, natomiast art. 853 traktuje o oszacowaniu wartości zajętych ruchomości, czyli np., mebli, sprzętu AGD, czy RTV.

Twoja sprawa dotyczy egzekucji z nieruchomości rolnej, sięgnąć więc należy do przepisów dalszych ustawy – od art. 921 wzwyż.

Podajesz, że cena oszacowania wystawionej na sprzedaż nieruchomości została zaniżona. Obawiam się, że skoro w piątek ma mieć miejsce już druga licytacja komornicza, termin na złożenie zaskarżenia na samą cenę upłynął.
Musisz wiedzieć, że w myśl zasadzie przewidzianej w art. 950 kpc.:

Termin zaskarżenia opisu i oszacowania wynosi dwa tygodnie i liczy się od dnia jego ukończenia. Jeżeli opis i oszacowanie nie zostały ukończone w terminie podanym w zawiadomieniu, termin do zaskarżenia liczy się od dnia doręczenia uczestnikowi zawiadomienia, o którym mowa w art. 945 § 4, a dla uczestników, którym nie doręczono zawiadomienia, od dnia obwieszczenia o ukończeniu. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

Wydaje mi się, że skoro doszło do pierwszej licytacji, bez zmiany wyceny, to jej nie zaskarżyłeś.

Nadmienie jeszcze, że zgodnie z art. 965 kpc. najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji (cena wywołania), wynosi trzy czwarte sumy oszacowania.

A jak wskazuje art.  983 kpc jeżeli nikt nie zgłosił wniosku o przejęcie nieruchomości w myśl artykułu poprzedzającego albo przedmiot egzekucji nie jest nieruchomością rolną, komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.

Zatem rzeczywiście przy drugiej licytacji cena wywoławcza wynosi jedynie ⅔ wartości oszacowania. Czyli jakieś 63 % wartości rynkowej, co jest bezwzględnie dotkliwe dla dłużnika.

Zastanów się więc, czy nie zgadzasz się z pierwotną wyceną, której nie zaskarżyłeś, czy też z ceną wywoławczą z drugiej licytacji. Bo jeśli chodzi o cenę wywołania, to jej wysokość jest unormowana przepisem i nic nie zdziałasz.
Jeżeli jednak myślisz o wycenie rzeczoznawcy, to pomimo uchybienia terminu możesz spróbować rozmawiać z Prezesem Sądu, pod którego podlega komornik, podnosząc swoje argumenty i wnioskując o objęcie nadzorem postępowania.

Obawiam się jednak, że może być już za późno i nic nie zdziałasz.

Koniecznie przeczytaj:

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór