Zapis w księdze wieczystej a sprzedaż udziału w nieruchomości

Forum prawneKategoria: DługiZapis w księdze wieczystej a sprzedaż udziału w nieruchomości
AvatarOper zapytał 1 rok temu

Chciałabym sprzedać 1/2 udziału w nieruchomości. Druga połowa należy do mojego byłego męża. Czy muszę mieć zapis w księdze wieczystej (mimo aktu rozwodowego), że 1/2 należy do mnie, skoro aktualny wpis mówi, że jestem współwłaścicielką na zasadach wspólnoty małżeńskiej? Rozumiem, że po rozwodzie połowa należy do mnie.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

rzeczywiście masz rację, po otrzymaniu rozwodu, małżeńska wspólność majątkowa do danej nieruchomości przekształciła się z mocy prawa w prawo współwłasności na zasadzie udziałów.

Domniemywa się, że udział byłych małżonków wynosi po 1⁄2 w prawie własności. Domniemanie, to może zostać jednak obalone w toku postępowania sądowego. Ty jednak nie wspominasz nic na temat tego, by Twój były mąż rościł sobie większe prawa do przedmiotowej nieruchomości niż Ty. I jeśli tak zostanie, to bez sprawy sądowej o podział majątku wspólnego, masz szansę sprzedać przysługujący Ci udział w nieruchomości.

W kwestii tej wypowiedział się już Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 czerwca 2001 roku, w sprawie sygn. akt III CZP 16/01 wskazują, iż:

“Prawomocny wyrok orzekający rozwód może być podstawą wpisu w księdze wieczystej współwłasności w częściach ułamkowych na rzecz byłych małżonków.”

Niestety nie będziesz mogła sprzedać swojego udziału, do czasu aż nie zmieni się wpis w księdze wieczystej. Bez zaktualizowania księgi wieczystej przedmiotowej nieruchomości, żaden notariusz nie sporządzi umowy kupna – sprzedaży 1⁄2 części nieruchomości, bowiem byłoby to niezgodne z treścią księgi wieczystej.

Nie musisz się jednak martwić – bowiem, tak jak napisałam powyżej – wniosek o wpis do księgi wieczystej, możesz złożyć posługując się jedynie prawomocnym wyrokiem rozwodowym. Opłata od wniosku w tym przypadku wyniesie jedynie 150 zł.

A jeśli księga wieczysta prowadzona jest przez Sąd położony w mniejszej miejscowości, gdzie wydział nie jest zarzucony masami nowych wniosków, masz szansę uzyskać aktualizację księgi w przeciągu kilkunastu dni. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź