Zażalenie na sporządzony operat szacunkowy biegłego sądowego

Forum prawneKategoria: KomornikZażalenie na sporządzony operat szacunkowy biegłego sądowego
AvatarWiegar zapytał 11 miesięcy temu

Jak złożyć zażalenie na sporządzony operat szacunkowy biegłego sądowego? Wycena biegłego sądowego jest sporo jak dla mnie zagmatwana, jest nieczytelna i niezrozumiała, padają różne kwoty, a w sumie jest bardzo rozbieżna z operatem szacunkowym biegłego, którego sam wybrałem przed złożeniem pozwu do sądu …szukam jakiegoś wzoru pisma, aby napisać zażalenie i wnieść zarzuty coś do jego wyceny. Może Pani mi coś podpowie?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

musisz wiedzieć, że pisma procesowe nie muszą być pisane wyłącznie językiem prawniczym.

Jeśli jesteś osobą nieobeznaną w przepisach prawa i nie reprezentuje Cię profesjonalny pełnomocnik procesowy, możesz przygotować zarzuty do opinii biegłego – sporządzonego operatu szacunkowego – podnosząc okoliczności, które wydają Ci się niewłaściwe, odbiegające od stanu faktycznego, czy niezgodne z prywatnym operatem szacunkowym i opisać je własnymi słowami.

Dodatkowo możesz złożyć wniosek o przesłuchanie biegłego, złożenie przez biegłego wyjaśnień w kwestiach wątpliwych lub przygotowanie opinii uzupełniającego, a nawet powołanie innego biegłego.

Podsumowując: Jeśli nie zgadzasz się z wyceną przygotowaną przez biegłego wyznaczonego przez sąd, w zaznaczonym przez sąd terminie przygotuj pismo, w którym w punktach wypisz zastrzeżenia do opinii.
Możesz podnieść rozbieżność cen ustalonych przez obu rzeczoznawców, załączając prywatną opinię.

Możesz również podnieść, że opinia została przygotowana w sposób nieczytelny, a jej zapisy są niezrozumiałe.

Dodatkowo złóż jeden z wymienionych powyżej wniosków. Jeśli wystąpisz o przesłuchanie biegłego na rozprawie, a on podtrzyma swoją opinię, będziesz mógł w dalszej kolejności wnosić o powołanie innego biegłego.

skarga-na-oszcowanie-komornika-nieruchomosci-ruchomosci
Skarga dłużnika na opis i oszacowanie nieruchomości

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź