Zgoda współwłaściciela na wykonanie przyłącza gazowego, energetycznego i wodociągowego

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZgoda współwłaściciela na wykonanie przyłącza gazowego, energetycznego i wodociągowego
Kinga zapytał 2 lata temu

Czy muszę uzyskać zgodę współwłaściciela działki, aby poprowadzić przyłącze medialne (prąd, gaz, woda, kanalizacja) do mojej działki znajdującej się po sąsiedzku?

Zagospodarowanie mojej działki wymaga przyłączy medialnych. Jedynym miejscem po którym mogę je poprowadzić jakim jest działka, której jestem współwłaścicielem (50%). Czy mogę to zrobić bez zgody drugiego współwłaściciela?

Czy elektrownia, gazownia bądź wodociągi przed wykonaniem przyłącza będą wymagały dokumentu z pisemną zgodą drugiego współwłaściciela? Co w sytuacji jeśli drugi współwłaściciel wyrazi wyraźny sprzeciw w elektrowni bądź wodociągach?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

doprowadzenie przyłączy energetycznych, gazowych i kanalizacyjnych wiąże się z obowiązkiem wykonania szeregu prac. Począwszy od otrzymania niezbędnych zgód, pozwoleń i uzgodnień, po pracę fizyczne w terenie.

Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. Przy czym ustawodawcy chodzi o większość udziałów – ponad 50%.

Zatem w Twoim przypadku, gdyby nawet chodziło o zasilenie działki wspólnej i tak niezbędna byłaby zgoda większości współwłaścicieli – posiadasz jedynie ½ prawa własności, dlatego bez zgody drugiego współwłaściciela nic nie zrobisz. Gotowy do pobrania wzór zgody współwłaściciela na wykonanie przyłącza pobierzesz poniżej:

Zgoda współwłaściciela na wykonanie przyłącza wzór

zgoda-wspolwlasciciela-na-wykonanie-przylacza-wzor-pdf-doc

Zgoda współwłaściciela na wykonanie przyłącza – wzór

Jeśli nie uzyskasz pisemnej zgody drugiego współwłaściciela ani wodociągi, ani zakład energetyczny, czy gazownia nie przystąpią do wykonania prac.

Dodam, że jeśli możesz otrzymać zgody drugiego współwłaściciela, należy podjąć kroki zmierzające do jej wyegzekwowania na drodze postępowania sądowego. Inną możliwością jest wyjście ze współwłasności.

Muszę zaznaczyć, że współwłasność nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę, dlatego być może przyszedł czas by wyjść z tego stanu i uregulować sprawy związane z działką wspólną.

Życzę powodzenia!

Podobne tematy: