Zgoda sąsiada na przyłącze gazowe WZÓR pdf

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZgoda sąsiada na przyłącze gazowe WZÓR pdf
Barbara T. zapytał 3 lata temu

Czy potrzebna jest nam zgoda sąsiada na przyłącze gazowe? chcemy podłączyć się do gazociągu (gaz ziemny) tylko, że musielibyśmy otrzymać zgodę sąsiada który jest już podłączony pod gazociąg. Problem jest jednak taki, że sąsiad, gdy zaczynaliśmy się budować pytał, czy złożymy się z nim na przyłącze gazowe, odmówiliśmy, bo mieliśmy w zamyśle piec na ekogroszek.

Teraz jednak zmieniliśmy zdanie i chcemy gaz, trochę nam nie w nos, że musimy iść prosić się sąsiada o wyrażenie zgody na przyłącze gazowe.

W związku z powyższym, czy zgoda na przyłącze gazowe jest konieczna? czy mogę prosić Państwa, byście przygotowali dla mnie taki gotowy wzór zgody sąsiada na przyłącze gazowe? i co zrobić, gdy sąsiad nie zgodzi się na udostępnienie przyłącza? słyszałam, że jest coś takiego jak służebność gruntowa. Oczywiście mamy głęboką nadzieję, że pozwolenie na gaz od sąsiada uzyskamy, ale zanim go poprosimy, to wolę zbadać wpierw temat, by wiedzieć, jak z nim rozmawiać.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

niestety masz rację pisząc, że bez zgody sąsiada na przyłącze gazowe się nie uda. Jeśli przyłącze idzie przez jego nieruchomość, musi on wyrazić zgodę na piśmie, a następnie zgodzić się na wykonanie prac budowlanych/przyłączeniowych na jego gruncie. Gotowy do wypełnienia wzór zgody sąsiada na przyłącze gazowe pobierzesz poniżej:

Zgoda sąsiada na przyłącze gazowe wzór

Zgoda-sasiada-na-przylacze-gazowe-wzor-pdf-doc

Zgoda sąsiada na przyłącze gazowe wzór

Z uwagi na powyższe, należy szukać porozumienia z sąsiadem, również proponując mu stosowną „rekompensatę”.

Znalezienie porozumienia ma znaczenia i jeśli zajdzie taka potrzeba, to warto za nie zapłacić. Piszę tak dlatego, że służebność gruntowa nie jest ani najlepszym, ani najtańszym rozwiązaniem.

Po pierwsze, jeśli służebność nie zostanie zawarta dobrowolnie, czyli w formie aktu notarialnego zainteresowany musi złożyć do sądu wniosek o jej ustanowienie. Już ten pierwszy krok wiąże się z obowiązkiem poniesienie kosztów (taksa notarialna, opłata sądowa od wniosku).

Dalej – jeśli dojdzie do ustanowienia służebności, należy liczyć się z obowiązkiem wniesienia opłaty za służebność – jednorazowo albo w ratach.

Jak widzisz… służebność to wydatek i czas potrzebny do uregulowania spraw sądowych lub urzędowych. Warto więc uczciwie porozmawiać z sąsiadem i zaproponować mu pewną kwotę.

Jestem przekonana, że jeśli otrzyma od Was zapłatę, to spojrzy na sprawę przychylnym okiem i ułatwi załatwienie wszelkich spraw związanych z doprowadzeniem gazu do działki.

Podobne wątki: