Zniesienie alimentów na małoletnie dziecko

Kategoria: AlimentyZniesienie alimentów na małoletnie dziecko
ddddd zapytał 10 miesięcy temu

Chodzi o zniesienie alimentów na małoletnie dziecko. Sąd zasądził, abym płacił 500 zł alimentów co miesiąc, jesteśmy po rozwodzie. Dziecko przebywa u mnie połowę miesiąca i połowę u matki. Mimo że sąd zasądził mi 500 zł alimentów, dodatkowo kupuję mu co tylko potrzeba, uatrakcyjniam mu życie, jak tylko się da.

Matka dziecka nie kupuje mu nic, mimo że dostaje ode mnie zasądzone alimenty. Nie wiem, gdzie idą te pieniądze. Chcę wniosek o zniesienie alimentów na małoletnie dziecko, ponieważ sam dobrowolnie kupuję dziecku wszystko, co tylko potrzebuje. Czy mogę o to wnioskować?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

z tego co napisałeś, wynika że ma miejsce tzw. opieka naprzemienna nad dzieckiem. Warto więc kwestię tę uregulować uzyskując stosowne orzeczenia sądu rodzinnego. Inaczej będzie Ci trudno zdjąć obowiązek alimentacyjny na małoletnie dziecko.

Radzę więc porozumieć się z byłą małżonką, a następnie złożyć do sądu wniosek o opiekę naprzemienną. Jeśli matka dziecka nie będzie chciała uregulować prawnie kwestii opieki naprzemiennej, czyli nie wyrazi przed sądem zgody na jej orzeczenie, należy przygotować się do sprawy, powołując odpowiednich świadków, którzy potwierdzą, iż opieka naprzemienna jest faktycznie wykonywana.

Opieka naprzemienna – wzór

Dopiero po orzeczeniu przez sąd wykonywania opieki naprzemiennej zyskasz roszczenie o zniesienie obowiązku alimentacji. Jednakże już w czasie pierwszej sprawy możesz złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez zmniejszenie wysokości alimentów do połowy.

Muszę jednak dodać, że nawet jeśli opieka nad dzieckiem jest podzielona, sąd może utrzymać obowiązek alimentacji, biorąc pod uwagę kondycję finansową obojga rodziców.

Powyższe przekłada się na to, że jeśli sąd dojdzie do przekonania, że Twoje dochody i warunki bytowe są lepsze niż byłej żony, może na jej wniosek utrzymać obecnie obowiązującą wysokość świadczeń alimentacyjnych także przy prawnie uregulowanej opiece naprzemiennej.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź