Jak pozbyć się obowiązku alimentacyjnego?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak pozbyć się obowiązku alimentacyjnego?
Piotrrrr zapytał 2 lata temu

Zwracam się z pytaniem: jak pozbyć się obowiązku alimentacyjnego. Syn, z którym nie utrzymuję kontaktu, ma własną firmę, jest pełnoletni, skończył naukę 2 lata temu (Studia). Czy nadal muszę płacić na niego alimenty?

Czy mogę w takiej sytuacji wnieść pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego? z tego co wyczytałem, można jeszcze wnieść pozew o uchylenie alimentów, co będzie dla mnie korzystniejsze? Nie jest mi łatwo finansowo, bo zarobki wynoszą między 2000 a 3000 zł, kwota alimentów to 700 zł.

Proszę o pomoc, co zrobić, żeby przestać płacić alimenty.

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

z podanych przez Pana informacji wynika, że obowiązek alimentacyjny wobec syna ustał z dniem, kiedy ten uzyskał samodzielność finansową. Niemniej jednak okoliczność ta nie została prawnie potwierdzona, a Pan nie zadbał o to, by sformalizować sprawę.

Dziś najprościej będzie skontaktować się z synem i rozmówić się w kwestii dalszej alimentacji. Jeśli syn jest uczciwą osobą, powinien zgodzić się na zawarcie odpowiedniej umowy.

W sytuacji, kiedy Pana syn faktycznie się usamodzielnił może wystarczyć zawarcie stosownej ugodzie alimentacyjnej w wersji papierowej z podpisem obu stron (Pan, jako zobowiązany do alimentacji i syn, jako uprawniony).

Ugoda alimentacyjna wzór

Dla bezpieczeństwa może Pan również pomyśleć o umowie zawartej przed notariuszem. I tylko, jeśli bardzo Pan się uprze lub syn będzie niechętny wobec Pana stanowiska co do zniesienia obowiązku alimentacji, można pomyśleć o złożeniu do sądu rodzinnego pozwu o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacji.

Pytał Pan, który wniosek będzie dla Pana lepszy – o ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacji, czy o uchylenie alimentów, dlatego muszę napisać, że kwestia dotyczy jedynie nazewnictwa, natomiast roszczenie w obu przypadkach jest takie samo.

Zatem bez znaczenia, jak nazwie Pan przedmiotowe pismo, wniosek będzie taki sam – ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacji na syna.

Proszę również pamiętać, że może Pan domagać się ustalenia przez sąd, że obowiązek alimentacji wygasł z datą wsteczną, czyli nawet zaraz po otworzeniu przez syna firmy. Jednakże jeśli nie ma Pan zaległości alimentacyjnych myślę, że nie warto aż tak daleko wysuwać swoich roszczeń.

Koniecznie przeczytaj:

Klaudiusz odpowiedział 2 lata temu

Witam, chcę pozbyć się obowiązku alimentacyjnego, jestem z nową partnerką, która za miesiąc urodzi nasze dziecko, założyłem więc nową rodzinę. Obecnie płacę alimenty na dzieci z poprzedniego małżeństwa, miesięcznie płacę 1000 zł razem.

Chcę złożyć wniosek o obniżenie alimentów z powodu narodzin dziecka, ponieważ ledwo co wiążemy koniec z końcem, a do tego dojdą wydatki na dziecko, które się urodzi. Czy mam szansę choćby obniżyć alimenty? czy możecie podpowiedzieć jak zakończyć obowiązek alimentacyjny? nie wiem co robić, proszę o pomoc.

Zuzia odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

mam zasądzone na dziecko alimenty w kwocie 800 zł. Z powodu problemów finansowych od dłuższego czasu nie płaciłem alimentów, w związku z czym sprawa jest u komornika. Od 3 lat sprawa wygląda tak, że co miesiąc robię komornikowi przelew w kwocie 800-1000 zł i z tego co się orientuję – komornik przelewa alimenty na konto córki.

W ostatnim piśmie od komornika ze stycznia 2021 są wyszczególnione kwoty zadłużenia, m.in. alimenty zaległe: 28 000 zł, odsetki zaległe: 6 000 zł, zaległość wobec NFAL: 13 000 zł, odsetki zaległe wobec NFAL: 1 700zł, opłata egzekucyjna 7500 zł.

Córka teraz ma 21 lat, jest zaręczona i doszły mnie słuchy, że pracuje oraz iż jest w 3 miesiącu ciąży. Nie mam z nią kontaktu. Chciałbym w końcu wyjść na prostą, ale nie mam pojęcia, od czego zacząć. Czy mogę składać wniosek o uchylenie się od alimentów?

Czy mogę w jakiś sposób starać się o umorzenie, chociaż części zadłużenia alimentacyjnego u komornika? Czy nadal powinienem wpłacać alimenty na konto komornika, czy może lepiej jak będę płacił córce pieniądze na konto tytułem alimentów? Proszę o poradę.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jeśli córka uzyskała samodzielność materialną, albo zaistniały inne przesłanki skutkujące możliwością uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego zasadne będzie złożenie do sądu wniosku o uchylenie obowiązku alimentacji z datą wsteczną.

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Na Twoim miejscu w pierwszej kolejności podjęłabym jednak kontakt z córką i wyjaśniła, że nienależnie pobiera alimenty, przez co chcesz, by zgłosiła się do komornika i ograniczyła wniosek alimentacyjny, wnosząc o ściągnięcie jedynie zaległości.

Jeśli córka Cię posłucha i zrezygnuje z alimentów na przyszłość, będziesz mógł w końcu zacząć spłacać dług. Natomiast jeśli nie wyrazi ona zgody na rezygnację z alimentów, będziesz zmuszony wystąpić na drogę postępowania sądowego.

Jeśli faktycznie córka nie uczy się, pracuje i zamierza wyjść za mąż, to racja jest po Twojej stronie. Pamiętaj również o tym co napisałam na wstępie – możesz domagać się zdjęcia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną. Wówczas w treści pozwu będziesz musiał wskazać datę, kiedy Twoim zdaniem obowiązek alimentacyjny ustał (np. podjęcie zatrudnienia).

Jeśli sąd uzna, że obowiązek alimentacyjny ustał już jakiś czas temu, okoliczność ta nie wpłynie na wysokość długu egzekwowanego przez komornika. Będziesz miał jednak roszczenie do córki o zwrot kwot, które nienależnie pobrała.

Marcin odpowiedział 1 rok temu

Co w sytuacji jeśli nie znam daty od kiedy córka pracuje i nie mam jak się tego dowiedzieć, ponieważ nie mamy ze sobą kontaktu.

Czy w pozwie z datą wsteczną mogę napisać, iż wnoszę o zaprzestanie od dnia podjęcia zatrudnienia przez córkę i sprawić, aby to córka musiała wskazać od kiedy pracuje ?

Wiem tylko tyle iż, mimo że córka ma skończone 21 lat, to alimenty od komornika dostaje dopiero od 3 miesięcy, wcześniej pobierała jej matka (mimo pełnoletności córki – córka nie wiedziała, że w ogóle są płacone na nią jakieś alimenty).

Czy w takim przypadku zwrot kwot należy żądać od matki córki ?

gnom111 odpowiedział 12 miesięcy temu

Dzień dobry, płacę alimenty na syna (19 lat), mam ograniczone prawa rodzicielskie (ze względu na to, że mieszkam na stale w Anglii od 16 lat – matka dziecka argumentowała tym, że nie mogę nad nim sprawować opieki ze względu na dystans). Decyzją polskiego sądu rodzinnego z 2016 roku prawa mi ograniczono. Matka bez mojej wiedzy wywiozła dziecko pod koniec 2016 do Włoch i mieszka tam z nim. Ja nadal płacę alimenty na syna. Mam z synem kontakt telefoniczny. Mam podejrzenie, że nie chodzi już do szkoły (ma 19 lat). Czy mogę złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego? Gdzie powinienem taki wniosek złożyć? w Polsce? Syn nie mieszka we Włoszech od ponad 5 lat…

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam serdecznie,

odnosząc się po kolei do tego co Pan wskazał w swoim „zapytaniu”, muszę napisać, że ograniczenie władzy rodzicielskiej było zasadne – w dacie orzekania nie mieszkał Pan w tym samym kraju co dziecko, dlatego matka dziecka mogła mieć pewne trudności w wykonywaniu zwykłych spraw rodzicielskich.

Zapewne w tym właśnie wyroku lub wcześniej w sprawie rozwodowej sąd orzekł o miejscu zamieszkania dziecka, wskazując, że będzie ono każdorazowo przy matce i stąd nie podjęła ona kontaktu z Panem kiedy zabierała syna do Włoch.

Niemniej skoro dziś syn ma już 19 lat, okoliczności związane z wyjazdem dziecka za granicę nie mają znaczenia. Ewentualny sprzeciw należało złożyć w 2016 roku. Obecnie syn jest pełnoletni i może podejmować samodzielne decyzje co do miejsca swojego zamieszkania.

Natomiast w kwestii alimentów warto ustalić, czy syn kontynuuje naukę i czy osiągnął samodzielność finansową. Należy bowiem mieć świadomość, że samo zakończenie edukacji przez dorosłe dziecko nie musi wiązać się z ustaniem obowiązku alimentacji.

To, co mogę Panu podpowiedzieć – uważam, że należy szczerze porozmawiać z synem i ustalić, czy kontynuuje on naukę, a jeśli nie to czy pracuje. Natomiast jeśli jeszcze nie podjął zatrudnienia, należy ustalić z jakich powodów.

Następnie należy zaproponować zawarcie ugody alimentacyjnej. Jeśli syn nie uczy się i pracuje, będzie to ugoda w przedmiocie ustania obowiązku alimentacji.

Jeśli syn nie może podjąć zatrudnienia, ponieważ ma problemy ze znalezieniem pracy pomimo dołożenia wszelkiej staranności, należy negocjować obniżenie alimentów i zawarcie ugody w tym przedmiocie nakładając na syna obowiązek poinformowania Pana o podjęciu pracy.

Jeśli nie dojdziecie Panowie do ugody, wniesienie pozwu może okazać się dla Pana nieco bardziej skomplikowane. Piszę tak dlatego, że sądem właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd włoski.

Z uwagi na powyższe jeszcze raz radzę porozmawiać szczerze z synem i przekonać go do zawarcia pisemnej ugody o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Może on również złożyć na piśmie oświadczenie o wygaśnięciu alimentów z uwagi na swoje usamodzielnienie.

Twoja odpowiedź

2 + 0 =