Jak pozbyć się obowiązku alimentacyjnego?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak pozbyć się obowiązku alimentacyjnego?
AvatarPiotrrrr zapytał 2 miesiące temu

Zwracam się z pytaniem: jak pozbyć się obowiązku alimentacyjnego. Syn, z którym nie utrzymuję kontaktu, ma własną firmę, jest pełnoletni, skończył naukę 2 lata temu (Studia). Czy nadal muszę płacić na niego alimenty?

Czy mogę w takiej sytuacji wnieść pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego? z tego co wyczytałem, można jeszcze wnieść pozew o uchylenie alimentów, co będzie dla mnie korzystniejsze? Nie jest mi łatwo finansowo, bo zarobki wynoszą między 2000 a 3000 zł, kwota alimentów to 700 zł.

Proszę o pomoc, co zrobić, żeby przestać płacić alimenty.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

z podanych przez Pana informacji wynika, że obowiązek alimentacyjny wobec syna ustał z dniem, kiedy ten uzyskał samodzielność finansową. Niemniej jednak okoliczność ta nie została prawnie potwierdzona, a Pan nie zadbał o to, by sformalizować sprawę.

Dziś najprościej będzie skontaktować się z synem i rozmówić się w kwestii dalszej alimentacji. Jeśli syn jest uczciwą osobą, powinien zgodzić się na zawarcie odpowiedniej umowy.

W sytuacji, kiedy Pana syn faktycznie się usamodzielnił może wystarczyć zawarcie stosownej ugodzie alimentacyjnej w wersji papierowej z podpisem obu stron (Pan, jako zobowiązany do alimentacji i syn, jako uprawniony).

Ugoda alimentacyjna wzór

Dla bezpieczeństwa może Pan również pomyśleć o umowie zawartej przed notariuszem. I tylko, jeśli bardzo Pan się uprze lub syn będzie niechętny wobec Pana stanowiska co do zniesienia obowiązku alimentacji, można pomyśleć o złożeniu do sądu rodzinnego pozwu o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacji.

Pytał Pan, który wniosek będzie dla Pana lepszy – o ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacji, czy o uchylenie alimentów, dlatego muszę napisać, że kwestia dotyczy jedynie nazewnictwa, natomiast roszczenie w obu przypadkach jest takie samo.

Zatem bez znaczenia, jak nazwie Pan przedmiotowe pismo, wniosek będzie taki sam – ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacji na syna.

Proszę również pamiętać, że może Pan domagać się ustalenia przez sąd, że obowiązek alimentacji wygasł z datą wsteczną, czyli nawet zaraz po otworzeniu przez syna firmy. Jednakże jeśli nie ma Pan zaległości alimentacyjnych myślę, że nie warto aż tak daleko wysuwać swoich roszczeń.

Koniecznie przeczytaj:

AvatarKlaudiusz odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam, chcę pozbyć się obowiązku alimentacyjnego, jestem z nową partnerką, która za miesiąc urodzi nasze dziecko, założyłem więc nową rodzinę. Obecnie płacę alimenty na dzieci z poprzedniego małżeństwa, miesięcznie płacę 1000 zł razem. Chcę złożyć wniosek o obniżenie alimentów z powodu narodzin dziecka, ponieważ ledwo co wiążemy koniec z końcem, a do tego dojdą wydatki na dziecko, które się urodzi. Czy mam szansę choćby obniżyć alimenty? czy możecie podpowiedzieć jak zakończyć obowiązek alimentacyjny? nie wiem co robić, proszę o pomoc.

Twoja odpowiedź