Wniosek o obniżenie alimentów z powodu narodzin dziecka wzór

Forum prawneKategoria: AlimentyWniosek o obniżenie alimentów z powodu narodzin dziecka wzór
AvatarTobi39 zapytał 1 miesiąc temu

Witam serdecznie, chodzi o nowe małżeństwo a alimenty na dziecko z poprzedniego małżeństwa. Jakie szanse ma mój wniosek o obniżenie alimentów z powodu narodzin dziecka? założyłem nową rodzinę, na dniach urodzi nam się dziecko.

Aktualnie płace alimenty na moje dziecko z pierwszego małżeństwa w kwocie 800 zł/Msc. Zarabiam 3000 zł, wynajmujemy mieszkanie, pieniądze są „na styk”, po urodzeniu dziecka zwiększą nam się wydatki i nie wiem, czy będę w stanie płacić zasądzone alimenty w kwocie 800 zł.

Jak patrzy sąd na takie sytuacje? czy przychylnym okiem? czy nie ma to dla sądu różnicy, że alimenciarz założył nową rodzinę i musi ją utrzymać?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

jako zobowiązany do alimentacji masz możliwość złożenia wniosku o obniżenie świadczeń alimentacyjnych, popierając go zmianą okoliczności zaistniałych po Twojej stronie.

Bez wątpienia narodziny dziecka będą miały wpływ na Twoją kondycję finansową. Niemniej jednak biorąc pod uwagę proporcje pomiędzy zarobkami (3 000 zł), a wysokością świadczeń alimentacyjnych (800 zł na miesiąc) nie można powiedzieć, że kwota alimentów jest wygórowana.

Oczywiście w małych miejscowościach alimenty w podanej kwocie uznać można za dość wysokie, tym bardziej kiedy w grę wchodzi świadczenie na dwoje lub troje dzieci. Ty jednak płacisz alimenty na jedno dziecko. Zatem uznać można, że kwota 800 zł na dziecko jest adekwatna do Twoich zarobków. Można nawet próbować się upierać, że jest zbyt niska – dziecko ma prawo żyć na podobnej stopie jak jego rodzice.

Podchodząc do Twojego pytania bardzo rzetelnie, pragnę Cię więc uczulić, pisząc, że jak najbardziej możesz starać się o obniżenie wysokości alimentów na dziecko, trudno jest jednak zakładać, jakie będzie stanowisko sądu.

Myślę, że jeśli Twój pozew spotka się z uznaniem sądu, to możesz liczyć na obniżenie alimentów o nieznaczną kwotę – 50 zł, 100 zł miesięcznie. Mogę również przypuszczać, że matka dziecka, która zasięgnie porady prawnej złoży odpowiedź na pozew o obniżenie alimentów, w której albo będzie wnosić o oddalenie Twojego wniosku w całości, albo o podwyższenie obecnych alimentów (pozew wzajemny). Musisz mieć więc świadomość, że duże znaczenie będzie miało stanowisko zajęte przez matkę dziecka w toku sprawy.

Dodam jeszcze, że trudno Ci będzie wykazać, że obowiązek utrzymania kolejnego dziecka ograniczył Cię w możliwości realizowania obowiązku alimentacyjnego w obecnej wysokości. Zwrócić bowiem uwagę, że na dziecko otrzymacie świadczenie 500 plus, a dodatkowo będzie ono wychowywane w pełnej rodzinie. Czyli budżet rodziny tworzyć będziesz razem z obecną partnerką.

Ale tak jak już wspomniałam, nie można mieć pewności co do wyroku sądu. Dlatego jeśli rzeczywiście masz wątpliwości co do swojej wydajności finansowej, możesz złożyć pozew o obniżenie alimentów, licząc, że spotka się z akceptacją sądu.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź