Zwalniające przejęcie długu

Forum prawneKategoria: DługiZwalniające przejęcie długu
Paweł zapytał 4 lata temu

Witam. Wczoraj spisałem umowę przepisania długów (przejęcie długów). Czy powinienem wysłać te umowy do wierzycieli, czy jak mam to zrobić? Czy mogę do wierzycieli powysyłać skany tych umów? Zostałem naciągnięty na dość sporą kwotę kredytów.

Mam komornika, a po rozmowie z ludźmi, którzy mnie naciągnęli na pożyczki, zgodzili się, żeby przepisać długi na nich. Jak powinienem postąpić jako dłużnik po przejęciu długów?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

niestety na chwilę obecną umowy, które zawarłeś, nie są skuteczne wobec wierzycieli.

Jak bowiem wynika, z regulacji art. 519 kodeksu cywilnego:

1. Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu).

2. Przejęcie długu może nastąpić:

1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;

2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.

Zatem, by doszło do skutecznego przejęcia Twoich długów przez osoby, które jak podajesz, Cię w nie wplątały, musisz uzyskać zgodę wierzycieli.

W tym momencie zasadnym będzie kontakt z kredytodawcami (banki, czy firmy pożyczkowe) i wystąpienie z wnioskiem o wyrażenie zgody na przejęcie długu przez osoby trzecie.

Zapewne Twoi wierzyciele będą chcieli zbadać zdolność kredytową osób, z którymi zawarłeś przedmiotowe umowy. Mogą więc nie zgodzić się na przeniesienie zobowiązań, jeśli okaże się, że osoby te nie mają zdolności kredytowej.

Podsumowując: doradzam udać się wraz z nabywcami długów do odpowiedniego oddziału banku, by tam dopełnić formalności. Zapytania mailowe mogą okazać się stratą czasu.