Jak wyjść z długów, gdy paraliżuje nas strach? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak wyjść z długów, gdy paraliżuje nas strach?

„Strach ma wielkie oczy” – kto nie zna tego powiedzenia? Kto nie użył go sam choćby raz? Chyba nie ma takiej osoby. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak niszczącym, paraliżującym uczuciem jest strach. Potrafi wbić nas w fotel, zatrzymać w miejscu, sprawia że głos więźnie nam w gardle, ręce się pocą, tętno przyspiesza. Strach budzi nas w nocy, nie pozwala zasnąć. Nie sposób wymienić wszystkiego, co wyprawia z nami to paskudne uczucie.

Ale najgorsze, co może nam ów strach zafundować – najgorsze z punktu widzenia dłużnika – są czarne wizje i tragiczne scenariusze. To projekcja. Projekcja wszystkiego, co najgorsze.

Dłużnik żyje w takim strachu non stop. W każdej minucie. Nie ma odpoczynku od strachu. Strach towarzyszy nam w pracy, na spotkaniach, podczas porannego prysznica. Zawsze i wszędzie jest obecny.

Jest to bardzo złe z trzech podstawowych powodów:

Stres przez długi…

Długotrwały stres prowadzi do wielu przewlekłych, często nieuleczalnych lub śmiertelnych chorób. Nie wierzysz? Uważasz, że wpływ stresu na zdrowie jest przereklamowany? Obyś nie przekonał się o tym tak boleśnie i dramatycznie jak ja. Skutki długotrwałego stresu odbierają mi dziś czasami radość z zarobionych pieniędzy. Odbierają mi czasem siłę, abym mogła w pełni korzystać z wolności finansowej. Już nie dla mnie przetańczone noce, wyczynowe sporty, nie dla mnie kawa ani lampka wina.

Z mojej diety wykluczyłam wszystko co dobre, co mi smakowało – ponieważ na mój organizm niemal wszystko działa zapalnie. Dziś mam pieniądze i czas dla córki, ale nie zawsze mogę zrobić z nią to, o czym marzyłyśmy. Wielokrotnie zagryzam zęby, aby nie widziała, jak bardzo mnie coś boli. Nie mówiąc o tym, jakiej magii muszę używać, aby nie widziała, że jestem ciągle zmęczona. Najgorszemu wrogowi nie życzę – taka jestem dobra!

Paraliż myślowy

Kolejny sprawa – strach nas paraliżuje, nie pozwala nam rozwinąć się tak, jakbyśmy mogli. No weź wymyśl coś genialnego, jak masz w głowie milion myśli „o matko (dla tych co nie przebierają w słowach „o k…wa”) znowu dziś zadzwonią, co im powiem, cholera nie mam nic, może gdzieś pożyczę, nikt mi nie pożyczy, wyrzucą mnie z domu, stracę pracę, przyjdą wyważą drzwi, zabiorą wszystko”.

Gdyby nie strach, mielibyśmy więcej pomysłów, może nawet jakiegoś Nobla byśmy dostali, bo nasz pozbawiony lęku umysł wpadłby na genialny pomysł.

Niewłaściwe rozwiązania

I po trzecie – strach podsuwa nam często debilne rozwiązania. Bo jak inaczej nazwać doskonały pomysł wzięcia chwilówki lub innej lichwiarskiej pożyczki na spłatę starych długów?

Na drodze do wyjścia z długów, strach jest nawet gorszym wrogiem niż wierzyciele. Jak wyjść z długów, czując permanentny strach, wyobrażając sobie wszystko co najgorsze?

Strach wbija nas w tapczan i każe myśleć, myśleć i myśleć i zadawać sobie pytanie „skąd wziąć pieniądze na spłatę raty” lub „jak uniknąć komornika” – jak już wcześniej pisałam, nie są to dobre pytania, te pytania nasuwają bardzo złe odpowiedzi. Nie tędy droga do wyjścia z długów.

Strach przed tym co się może wydarzyć…

Zastanów się. Gdybyś tkwił w długach, tak jak tkwisz, a nie czułbyś strachu, czy Twoja sytuacja nie byłaby o niebo lepsza? Czy Twój dzień nie wyglądałby piękniej? Czy nie miałbyś lepszych pomysłów, rozwiązań, relacji z ludźmi?

A przecież Twoja sytuacja finansowa się nie zmieniła,  długi byłyby te same. Zabraliśmy tylko strach. A jednak czułbyś się zdecydowanie lepiej. Czyli to nie długi są Twoim największym problemem, ale strach przed tym, co się może wydarzyć.

To dlatego oszuści i malwersanci, wszyscy którzy nabrali lewych kredytów z pełną świadomością, że nie mają zamiaru ich spłacić, nie mają Twoich problemów, choć kredyty czasem o wiele większe.

Oni się nie boją, żyją jakby nigdy nic. Czy ja Ci radzę brać przykład z oszustów? Nie. Ja chcę, żebyś sobie uświadomił, że to nie długi ale strach jest Twoim największym wrogiem.

Jak sobie z nim poradzić? To już indywidualna kwestia. Oddechy, medytacje, relaksacje.

To wszystko jest dobre.

Ale najważniejsze jest chyba uświadomić sobie, co jest w życiu najważniejsze i to, że nie jesteśmy rzeczami, które posiadamy.

Jeśli skończysz z myśleniem, że Twoje rzeczy i Twój status świadczy o Tobie – przestaniesz się bać, że coś Ci zabiorą i że wtedy będziesz nikim.

Pomyśl o tym.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. Gosia

  Święta prawda! Z długami borykam się od 5 lat. Od tego czasu mam stany lękowe, nerwicę, przez to problemy z układem pokarmowym, bóle w karku (jestem ciągle napięta jak struna), okropne migreny czasami kończące się na SORze… Zaczynam dopiero 12 kroków, moja ostatnia nadzieja.

  P.S. Napisałam do Pani maila, byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  • Zaklinaczka długów

   Pani Małgosiu odpowiedziałam. Pozdrawiam

 2. Roman

  Strach mnie paralizuje mam -3000 euro dlugu ech

 3. NataliaPsycholog

  Lęk i nerwica rzeczywiście potrafi zaburzyć racjonalne procesy myślowe i rozumowanie. Są jednak sposoby na to, aby tymczasowo jak i trwale zniwelować te wpływy. Natalia

NAPISZ KOMENTARZ