Kiedy pożyczka jest dobrym rozwiązaniem, a kiedy nie warto pożyczać?

Bywają w życiu sytuacje, kiedy jest po prostu ciężej. Pandemia koronawirusa uderzyła w gospodarkę niemal każdego kraju, wiele osób straciło pracę i znalazło się na skraju bankructwa. Ostatni rok jeszcze mocniej uwidocznił problemy niektórych osób, dla części ludzi z kolei stan, w którym nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, był czymś nowym i niezwykle trudnym.

Czasem, w trudnej sytuacji trzeba wspomóc się pożyczką. Kiedy jednak warto, a kiedy nie warto pożyczać?

Pożyczki i pożyczki online

Kiedy pożyczka jest dobrym rozwiązaniem, a kiedy nie warto pożyczać

Wzięcie pożyczki to inaczej pożyczenie konkretnej sumy pieniędzy na określony czas, często z dużym oprocentowaniem. Wiele firm proponuje również darmowe pożyczki, choć po pandemii koronawirusa większość z nich wycofała się z tej formy działania, ponieważ było to dla nich nieopłacalne. Pożyczki są udzielane przez firmy pozabankowe.

Różnica między kredytem a pożyczką jest taka, że przy wzięciu kredytu musisz podać cel, na który chcesz przeznaczyć pieniądze, ponadto kredyty udzielane są tylko przez banki i, co za tym idzie, wymagana jest większa ilość formalności.

Pożyczkę możesz z kolei wziąć praktycznie „od ręki”. Szczególnie proste w obsłudze są pożyczki, które możesz wziąć przez Internet. Pożyczka online jest już znana polskim pożyczkobiorcom, i cieszy się coraz większą popularnością.

Kiedy warto pożyczyć pieniądze

Pożyczka to dobre rozwiązanie, kiedy jesteśmy pewni, że będziemy mogli spłacić zobowiązania. Terminy spłat pożyczek są często dość krótkie, choć zdarza się, że większa suma pieniędzy oferowana przez firmę pożyczkową rozkładana jest na raty (nawet do 36 miesięcy).

Oczywiście dużo lepiej jest nie pożyczać pieniędzy, ale we współczesnych realiach niezwykle trudno jest odłożyć na tyle środków, żeby stać nas było na niespodziewane wydatki. Zdarza się również, że będąc w trudnej sytuacji, która ma zmienić się na najbliższej przyszłości, zwyczajnie nie jesteśmy w stanie przetrwać, a pożyczenie pieniędzy od rodziny nie wchodzi w grę.

Dobrym powodem, aby wziąć pożyczkę, są również wszelkie wydatki związane ze zdrowiem, które nie mogą czekać, kursy i szkolenia, które zaowocują umiejętnościami procentującymi w przyszłości, czy też remonty i drobne naprawy domu (choć w tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest kredyt, gdyż jego spłata jest zazwyczaj bardziej rozłożona w czasie).

Zdarza się również, że nasza sytuacja jest na tyle nieciekawa, że musimy wyjechać zarobkowo. Wtedy również warto jest wziąć pożyczkę, gdyż często pracując za granicą (jeśli oczywiście znajdziemy uczciwego pracodawcę) szybko odłożymy konkretną sumę pieniędzy pozwalającą na spłatę zobowiązania, a pożyczone pieniądze pozwolą nam wyjechać.

Kiedy lepiej oszczędzać?

Pożyczka nie jest najlepszą opcją, jeśli nasza sytuacja jest nieciekawa, ale nie mamy w dłuższej perspektywie żadnego pomysłu na rozwiązanie trapiących nas problemów. „Ładowanie się” w kolejne pożyczki poskutkuje tylko szybko rozrastającą się spiralą długów, z których trudno będzie później wyjść.

Oczywiście, istnieją na rynku również pożyczki dla zadłużonych, które pomagają spłacić część wcześniejszych zobowiązań, warto jednak przed pożyczeniem kolejnej sumy pieniędzy, chociaż skonsultować się z kimś, kto z zewnątrz oceni potencjalne ryzyko wzięcia takiej pożyczki.

Podsumowując, zawsze lepiej jest odłożyć pieniądze, jednak jeśli nie jest to możliwe, a mamy pewność, że zobowiązanie zostanie przez nas spłacone, warto zastanowić się nad pożyczką.

Podobne wpisy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze