Wielkie długi i problem z ZUS – co robić?

długi-w-zusie

Mój problem polega na tym, iż będąc za granicą, poznałam faceta, który nie miał możliwości otwarcia firmy w Polsce ….byliśmy parą ponad dwa lata …ufałam mu…miał opłacać podatek i ZUS …niestety nic nie zostało zapłacone.

W obecnej chwili nie mam nawet meldunku w Polsce, więc listy nie dochodzą do mnie, nie mam też żadnych faktur ani możliwości rozliczenia tego, a upłynęło już dwa lata od tamtej pory. Jak mam się za to zabrać? jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?


Jak mam rozumieć, otworzyłaś w Polsce firmę na swoje nazwisko, oddałaś firmę i koszty jej prowadzeni, facetowi, z którym się związałaś. Tak jak rozumiem chęć pomocy partnerowi, tak nie rozumiem zupełnego braku zainteresowania firmą, w której na papierze to Ty jesteś właścicielką…

Dlaczego nie interesował Cię los Twojej firmy? choćby roczne zeznania podatkowe i składki na ZUS? takie podejście do sprawy jest bardzo nieodpowiedzialne.

Gdzie przychodzą listy i rachunki?

Listy, rachunki i ponaglenia na pewno przychodzą na adres, na jaki firma była założona. Jeśli jesteś poza Polską, to i tak nic nie wskórasz, bo nawet jeśli poprosisz kogoś z rodziny o podjechanie na miejsce, to mogą jedynie znaleźć mnóstwo pism AWIZO (bo ważne listy przychodzą za potwierdzeniem).

A oczywistym jest fakt, że nikt z rodziny nie będzie mógł takiego pisma z poczty za Ciebie odebrać (jeśli jeszcze nie zostało odesłane do nadawcy).

Zadłużenie ZUS jak sprawdzić?

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS? Z pewnością masz spore zaległości (2 lata niepłacenia składek), bardzo ważne, żebyś właśnie tym zajęła się priorytetowo. Aby dowiedzieć się, jakie dokładnie masz zadłużenie w ZUS, należy się z nimi skontaktować jak najszybciej, opcji kontaktu masz bardzo wiele, wystarczy wejść na COT (Centrum Obsługi Telefonicznej), gdzie możesz nawiązać kontakt z ZUS-em poprzez:

  • Infolinię ZUS – 004822 560 16 00 (Konsultanci COT są dostępni pon. – pt. w godz. 7.00 – 18.00.)
  • Formularz kontaktowy
  • Skype: zus_centrum_obslugi_tel
  • Czat online

W trakcie rozmowy z konsultantem możesz przejść uwierzytelnienie za pomocą pytań zadawanych przez konsultanta. Będzie on mógł wtedy potwierdzić Twoje stwierdzenie lub mu zaprzeczyć albo udzielić Ci niektórych informacji z konta w ZUS.

Pełne informacje w swojej sprawie uzyskasz przez telefon, jeżeli podasz identyfikator PUE i hasło (PIN) do COT. Jeżeli tego nie zrobisz, podamy Ci tylko informacje ogólne.

Umorzenie należności w ZUS

Na stronie ZUS-u, jest informacja, że jeśli nie jesteś w stanie spłacić swojego zadłużenia, ZUS jest w stanie rozłożyć go Tobie na raty. Piszą także, że w wyjątkowych przypadkach, ZUS może nawet umorzyć zadłużenie! do tego oczywiście musisz przedłożyć dokumenty potwierdzające Twoją wersję wydarzeń!

Jak sprawdzić swoje długi?

Bardzo możliwe, że partner, mając, jak już wiadomo nieszczere intencje wobec Ciebie, narobił innych długów na Twoje nazwisko. Dlatego radzę Ci, abyś sprawdziła, czy nie masz gdzieś jeszcze innego zadłużenia!

Jak to zrobić? to bardzo proste, zarejestruj się w którymś z rejestrów dłużników, zweryfikuj się i pobierz raport, jeśli masz jakieś długi, będą one tam widoczne, dowiesz się ewentualnie jakie masz długi i u kogo.

Koniecznie też pobierz raport z BIK-u, zobaczysz tam zobowiązania finansowe, które jeszcze nie weszły w stan przeterminowania. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby Twój partner wziął jakiś kredyt czy pożyczkę na firmę.

Zgłoszenie przestępstwa?

Twój były partner działał, jak już wiesz, z premedytacją, oszukał Cię, mimo że wykazałaś się wielkodusznością i zaufaniem wobec niego, oddając w jego ręce swoją firmę. Myślę, że powinnaś zgłosić to przestępstwo na Policję, aby obmyć się z wszelki zarzutów.

Obecnie to wygląda tak, że założyłaś firmę, narobiłaś długów i uciekłaś za granicę! Nie jest to przecież ten scenariusz, który miał miejsce prawda?… zostałaś oszukana i takie rzeczy trzeba jak najszybciej zgłaszać!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Joanna

Oceń nasz artykuł:
1 komentarz w “Wielkie długi i problem z ZUS – co robić?”
  1. Avatar

    Prowadziłem działalność gospodarczą, ale znalazłem inną pracę za granicą i zapomniałem zawiesić działalność i mam spory dług i nie wiem jak z tego wyjść – co zrobić? Przychodzą pisma z ZUS-u do domu, a ja nie wiem co robić!! wiem, że to moja wina, bo nie zawiesiłem działalności. Bardzo proszę o jakąś poradę i pomoc.

Comments are closed.