Mój problem polega na tym, iż będąc za granicą poznałam faceta który nie miał możliwości otwarcia firmy w Polsce ….byliśmy parą ponad dwa lata …ufałam mu…miał opłacać podatek i ZUS …niestety nic nie zostało zapłacone. W obecnej chwili nie mam nawet meldunku w Polsce wiec listy nie dochodzą do mnie, nie mam tez żadnych faktur ani możliwości rozliczenia tego, a upłynęło już dwa lata od tamtej pory. Jak mam się za to zabrać ?

Jak mam rozumieć, otworzyłaś w Polsce firmę na swoje nazwisko, oddałaś firmę i koszty jej prowadzenia, facetowi z którym się związałaś. Tak jak rozumiem chęć pomocy partnerowi, tak nie rozumiem zupełnego braku zainteresowania firmą, w której na papierze to Ty jesteś właścicielką…

Dlaczego nie interesował Cię los Twojej firmy? choćby roczne zeznania podatkowe i składki na ZUS? takie podejście do sprawy jest bardzo nieodpowiedzialne.

Gdzie przychodzą listy i rachunki?

Listy, rachunki i ponaglenia na pewno przychodzą na adres na jaki firma była założona. Jeśli jesteś poza Polską, to i tak nic nie wskórasz, bo nawet jeśli poprosisz kogoś z rodziny o podjechanie na miejsce, to mogą jedynie znaleźć mnóstwo pism AWIZO (bo ważne listy przychodzą za potwierdzeniem).

A oczywistym jest fakt, że nikt z rodziny nie będzie mógł takiego pisma z poczty za Ciebie odebrać (jeśli jeszcze nie zostało odesłane do nadawcy).

Długi w ZUS

Z pewnością masz spore zaległości w ZUS (2 lata niepłacenia składek), bardzo ważne żebyś właśnie tym zajęła się priorytetowo. Aby dowiedzieć się jakie dokładnie masz zadłużenie w ZUS, należy się z nimi skontaktować jak najszybciej, opcji kontaktu masz bardzo wiele, wystarczy wejść na COT (Centrum Obsługi Telefonicznej) gdzie możesz nawiązać kontakt z ZUS-em poprzez:

  • Infolinię ZUS – 004822 560 16 00 ((Konsultanci COT są dostępni pon. – pt. w godz. 7.00 – 18.00.)
  • Formularz kontaktowy
  • Skype: zus_centrum_obslugi_tel
  • Czat online

W trakcie rozmowy z konsultantem możesz przejść uwierzytelnienie za pomocą pytań zadawanych przez konsultanta. Będzie on mógł wtedy potwierdzić Twoje stwierdzenie lub mu zaprzeczyć albo udzielić Ci niektórych informacji z konta w ZUS.

Pełne informacje w swojej sprawie uzyskasz przez telefon, jeżeli podasz identyfikator PUE i hasło (PIN) do COT. Jeżeli tego nie zrobisz, podamy Ci tylko informacje ogólne.

Umorzenie należności w ZUS

Na stronie ZUS-u, jest informacja, że jeśli nie jesteś w stanie spłacić swojego zadłużenia, ZUS jest w stanie rozłożyć go Tobie na raty. Piszą także, że w wyjątkowych przypadkach, ZUS może nawet umorzyć zadłużenie! do tego oczywiście musisz przedłożyć dokumenty potwierdzające Twoją wersję wydarzeń!

Jak sprawdzić swoje długi?

Bardzo możliwe, że partner mając jak już wiadomo – nieszczere intencje wobec Ciebie, narobił innych długów na Twoje nazwisko. Dlatego radzę Ci, abyś sprawdziła, czy nie masz gdzieś jeszcze innego zadłużenia!

Jak to zrobić? to bardzo proste, zarejestruj się w którymś z rejestrów dłużników, zweryfikuj się i pobierz raport, jeśli masz jakieś długi, będą one tam widoczne, dowiesz się ewentualnie jakie masz długi i u kogo.

Koniecznie też pobierz raport z BIK-u, zobaczysz tam zobowiązania finansowe które jeszcze nie weszły w stan przeterminowania. Wcale bym się nie zdziwiła gdyby Twój partner wziął jakiś kredyt czy pożyczkę na firmę.

Zgłoszenie przestępstwa?

Twój były partner działał jak już wiesz z premedytacją, oszukał Cię mimo, że wykazałaś się wielkodusznością i zaufaniem wobec niego, oddając w jego ręce swoją firmę. Myślę, że powinnaś zgłosić to przestępstwo na Policję, aby obmyć się z wszelki zarzutów.

Na dzień dzisiejszy to wygląda tak, że założyłaś firmę, narobiłaś długów i uciekłaś za granicę! Nie jest to przecież ten scenariusz który miał miejsce prawda?… zostałaś oszukana i takie rzeczy trzeba jak najszybciej zgłaszać!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: