Witam, chodzi o kredyt zaciągnięty na siebie na prośbę innej osoby. Otrzymałam trzy zajęcia mienia odnośnie egzekucji komorniczej od różnych komorników, były to kredyty, które miał spłacać mój były partner, gdyż było to dla niego zaciągnięte.
Zobowiązań jak się okazuje, nie spłacał… Co mam teraz zrobić? komornik chce zająć mi konto bankowe, na które wpływa mój urlop macierzyński i renta rodzinna.
Kolejny raz powtórzę, że nie wolno zaciągać pożyczek dla kogoś i ślepo wierzyć, że ten ktoś będzie spłacał pożyczkę czy kredyt sumiennie!
Co innego, jeśli bylibyście małżeństwem, wtedy oboje ponosicie odpowiedzialność za niespłacaną pożyczkę, w tym momencie zostałaś tak naprawdę na lodzie, bo Twój partner nie jest już Twoim partnerem i nic Ciebie w tym momencie z nim nie łączy…
SPIS TREŚCI:
Kredyty i pożyczki zaciągnięte na siebie na prośbę innej osoby…
Niestety nic się nie da zrobić, przynajmniej ja nie widzę żadnej drogi, którą mogłabym Ci od serca poradzić…
Chodzi mi jedynie po głowie: doprowadzenie do niekorzystnego
rozporządzenia mieniem. Ale wtedy musiałabyś mieć świadka, który potwierdzi, że kredyty i pożyczki, które zaciągałaś na siebie, miał w obowiązku spłacać były partner.
Idealnym rozwiązaniem byłoby też, potwierdzenie na piśmie od Twojego byłego partnera, że to On dostał pieniądze z pożyczek. Jednak podejrzewam, że tak łatwo to On Ci na rękę nie pójdzie…prawda?
Doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem
„Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Twój były partner, swoim zaniedbaniem i zaniechaniem spłacania rat pożyczek i kredytów doprowadza Twój majątek na straty i inne konsekwencje.
Myślę, że powinnaś pójść do prawnika i tam zasięgnąć profesjonalnej porady. Niestety nie jestem na tyle biegła w kodeksie karnym, aby móc doradzić Ci w sposób jak najbardziej efektywny!
Czy komornik może zająć zasiłek macierzyński?
Komornik może zająć zasiłek macierzyński, ale tylko w wysokości 25% jego wielkości. Zasiłek macierzyński podlega egzekucji na zasadach, które określa art. 139-144 ustawy emerytalnej.
W myśl tych przepisów, zasiłek macierzyński podlega egzekucji na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne do wysokości 25% świadczenia.
Czy komornik może zająć rentę rodzinną?
Obowiązujące prawo jasno mówi, że emerytury i renta rodzinna, podlega zajęciu komorniczemu w wysokości 25% świadczenia. Wolne od egzekucji komorniczej są natomiast kwoty odpowiadające 50% najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia.
Podsumowanie
Myślę, że przez obdarzanie ludzi zbytnim zaufaniem, wpakowałaś się w niezłe tarapaty. Musisz teraz spłacać długi partnera. Tak jak pisałam, spróbuj udać się na wizytę do prawnika, często w Biurze Pracy w Twoim miejscu zamieszkania, dyżur pełni prawnik, można zapisać się u niego na darmową poradę.
Życzę Ci, abyś jak najszybciej pozbyła się zadłużenia, jakie masz i żeby komornicy, z którymi będziesz mieć do czynienia, nie okazali się szujami, a rozumiejącymi Twoją sytuację ludźmi.
Co powiesz na lekturę tych artykułów:
- Wzięcie kredytu na siebie dla innej osoby i niespłacanie
- Czy komornik może zająć, wejść, zabrać? [PRZEWODNIK]
- Czy komornik może zająć współwłasność? nieruchomość
- Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenia
- Czy komornik mógł aż tyle zabrać z wypłaty?