Czy komornicy pracują w weekendy? [ODPOWIEDŹ]

Dzień dobry, czy komornicy pracują w weekendy? i jakie są godziny wizyt komornika w domu dłużnika? dostałem pismo, że niebawem pojawi się u mnie komornik i chcę się do jego wizyty przygotować, chodzi mi tu o dzieci, a nie o ukrywanie przedmiotów które komornik mógłby zająć. Nie chcę, aby podczas wizyty komornika dzieci były w domu.


Czy komornicy pracują w weekendy?

Rzeczywiście, wizyta komornika nie jest niczym przyjemnym (szczególnie dla dzieci) i chyba warto, aby podczas czynności terenowych komornika, dzieci były gdzieś indziej.

Dni i godziny pracy komornika jasno określa Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, a dokładniej:

Art. 19. Godziny i dni wykonywania czynności przez komornika

1. Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych wymagana jest zgoda prezesa sądu rejonowego.

2. Czynności komornika rozpoczęte przed godziną 21 mogą być prowadzone w dalszym ciągu bez zgody, o której mowa w ust. 1, jeżeli ich przerwanie może znacznie utrudnić egzekucję.

Dz.U.2017.0.1277 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji

A zatem wiesz już, że komornik może pojawić się u Ciebie w domu w dni od poniedziałku do piątku. A więc wizyta komornika w niedzielę jest niezgodna z prawem. Niedziela to przecież dzień ustawowo wolny od pracy…

Chyba, że komornik dostanie zgodę od Prezesa Sądu Rejonowego dla którego komornik pracuje. Zgodę na wizytę w niedziele komornik otrzyma wtedy, gdy zachodzi szczególne ryzyko, że dłużnik może umyślnie uszczuplić swój majątek, uniemożliwiając zaspokojenie wierzyciela. Są to szczególne i bardzo rzadkie przypadki i Ciebie z pewnością się nie tyczą…

Jeśli chodzi o godziny wizyt komornika, to tak jak wspomniano: komornik może pojawić się u Ciebie w godzinach od 7 do 21. A jeśli toczące się działania terenowe napotkają godzinę 21-wszą, komornik ma prawo wydłużyć swoje działania, aż do ich zakończenia.

To co jeszcze chciałam wspomnieć, to fakt, że komornik ma prawo dokonywać swoich czynności terenowych nie tylko w miejscu zamieszkania dłużnika, ale i w miejscu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Kiedy komornik przyjmuje interesantów?

Tę kwestię każdy komornik prowadzący kancelarię komorniczą musi uzgodnić z Prezesem Sądu Rejonowego przy którym działa. Czyli przepisy nie określają w jakie dni można zobaczyć się z komornikiem w kancelarii komorniczej, godziny pracy komornika ustalane są indywidualnie dla każdej kancelarii komorniczej z osobna.

Zawsze przed próbą widzenia się z komornikiem, warto najpierw zadzwonić do kancelarii komorniczej i zapytać, w jakie dni przyjmuje komornik, i pojawić się w kancelarii właśnie w ten wyznaczony dla interesantów dzień. Inaczej, możemy zostać odprawieni z kwitkiem.

Podsumowując:

Czy komornicy pracują w weekendy? w jakich godzinach? odpowiedź brzmi: komornicy w weekendy nie prowadzą czynności terenowych, prowadzą je jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach o 7 do 21-wszej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze