Córka się wyprowadziła ale jest tu zameldowana, czy komornik wejdzie mi do domu?

Córka wzięła pożyczkę w mBanku, ale opóźnia się w spłacie należnych kwot. Ja o tej pożyczce nic nie wiedziałam, przyszło teraz pismo z banku, że jeśli nadal będzie opóźniać się w spłacie należnych kwot, to mBank wypowie jej umowę pożyczki.

Proszę mi napisać teraz w takiej sprawie, jeśli córka nadal będzie się spóźniać w spłacie swojej pożyczki, a nie mieszka u mnie już od 2012 r., ale jest zameldowana, to czy komornik wejdzie mi do mieszkania? co ja mam robić teraz w takiej sytuacji? Bardzo proszę mi odpisać na mojego maila, za co z góry serdecznie dziękuję.


Dłużnik nie mieszka pod adresem

dluznik-nie-mieszka-pod-adresem

Zasada działania komornika jest dość prosta, w przypadku niespłacania długu przez dłużnika, wierzyciel, gdy już uzyska tytuł wykonawczy, kieruje sprawę do komornika sądowego, aby ten wyegzekwował orzeczony przez sąd dług od swojego dłużnika. A więc każdy, kto dobrowolnie nie zapłaci należnych wierzycielowi środków, może spodziewać się wizyty komornika.

I tak będzie w przypadku długu Twojej córki. Oczywiście, zanim komornik pofatyguje swoje cztery litery do Twojego domu/mieszkania, to za wyegzekwowanie tego długu, weźmie się prawdopodobnie jakaś firma windykacyjna, i dopiero gdy jej się nie uda odzyskać należności, to mBank zwróci się o pomoc do komornika.

Jeśli chodzi o firmę windykacyjną, to z nimi też niestety nie ma żartów, na szczęście nie mają prawa wejść do Twojego mieszkania, ani zająć jakiejkolwiek rzeczy, ale mogą za to uporczywie nękać Cię poprzez:

  • ciągłe wydzwanianie,
  • SMS-owanie,
  • wizyty windykatora itd.

Nie wiem, czy czytałaś, ale na tym blogu pojawiło się kilka wpisów, dotyczących stosowania przez firmy windykacyjne niedozwolonych metod windykowania długu, koniecznie przeczytaj te poniższe wpisy, abyś wiedziała co robić, gdy trafisz na uporczywego windykatora:

Czynności terenowe komornika

Jeśli chodzi o samego komornika, to musisz wiedzieć, że czynności terenowe, które prowadzi komornik, mogą mieć miejsce od poniedziałku do soboty, w godzina od 9 rano do 21:00.

Jeśli obawiasz się o wizytę komornika w swoim domu, to niestety masz ku temu pewne powody. Albowiem, czynności terenowe komornika, odbywają się pod adresem, który poda komornikowi wierzyciel (mBank), czyli będzie to adres z umowy pożyczkowej. Komornik celem potwierdzenia tego adresu, bardzo często sprawdza adres dłużnika, poprzez:

  • system PESEL-NET,
  • Urząd Skarbowy,
  • ZUS.

Wiedz też, że komornik nigdy nie uprzedza o tym, że któregoś dnia do Ciebie zawita, robi to zupełnie znienacka. Kolejna rzecz, jaką musisz wiedzieć, to to, że komornik nie ma obowiązku sprawdzenia, czy zajmowany przez niego przedmiot, należy do dłużnika czy nie, wystarczy, że przedmiot zajęcia, jest we władaniu dłużnika.

Kolejna sprawa dotyczy obecności dłużnika, aby komornik mógł zająć z domu, w którym przebywa/przebywał dłużnik jakąkolwiek rzecz, dłużnik nie musi być wcale przy tym obecny. Komornik może zająć ruchomości pod nieobecność dłużnika.

Niewpuszczenie komornika do domu zawsze kończy się bardzo źle dla osoby, która mu to uniemożliwia, ponieważ komornik wzywa wtedy Policję i ślusarza, który w obecności Policji, wyłamie zamek do drzwi wejściowych. Oczywiście koszty ślusarza, poniesie dłużnik.

Jakie rzeczy są wyłączone spod egzekucji komorniczej? czego nie może zabrać komornik?

  1. przedmioty wyposażenia domowego o podstawowym standardzie, czyli urządzenia domowe, rzeczy codziennego użytku,  pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny. Zająć można np.: sprzęt AGD, RTV posiadający wartość rynkowa, np. telewizor kolorowy, DVD, meble wartościowe, komplet wypoczynkowy, biżuteria,

  2. zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca – według uznania komornika, stosownie do okoliczności konkretnego przypadku,

  3. przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych; nie można zająć np.: przedmiotów kultu religijnego, obrazów świętych, ołtarzyków, figurek świętych, przedmiotów niezbędnych do nauki – np. książek, biurek służących do nauki (chyba, że w mieszkaniu jest kilka biurek służących jednej osobie, wtedy należy zostawić jedno wolne od zajęcia), papierów osobistych w postaci dokumentów, świadectw szkolnych, świadectw pracy, itp.,

  4. rzeczy niezbędne do osobistej pracy zarobkowej (według uznania komornika) z wyłączeniem pojazdów mechanicznych – zależy od charakteru pracy i tak np. u szewca nie można zająć sprzętu służącego do naprawy czy wyrobu obuwia; u krawca – maszyny do szycia. W tym wypadku komornik kieruje się własną oceną, co nie oznacza dowolności. Ważne jest, aby przy zajęciu tego typu sprzętu informować komornika i składać oświadczenia do protokołu, iż dany sprzęt jest niezbędny do wykonywania osobistej pracy zarobkowej. Komornik takiej wiedzy może nie mieć ponieważ nie wynika ona z akt sprawy,

  5. podstawowe maszyny, narzędzia i urządzenia rolnicze w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie rolnym, nawozy oraz środki ochrony roślin w ilości niezbędnej w danym roku gospodarczym dla gospodarstwa rolnego.

Jak się chronić przed zajęcie przez komornika przedmiotów, które nie należą do dłużnika?

Trzeba mieć ze sobą dowody na to, że przedmiot, który komornik zamierza zająć, nie należy do dłużnika, a do osoby trzeciej. A więc należy posiadać rachunek zakupu czy fakturę, na której widnieją dane osoby trzeciej, nie natomiast dłużnika.

Jeśli mamy trudności z udowodnieniem komornikowi, że zajmowana przez niego rzecz, należy do nas, a nie do dłużnika, to jeszcze nic straconego…

Powództwo o zwolnienie od egzekucji danego przedmiotu

Prawo pozwala w takich przypadkach, na wytoczenie przed sąd powództwa przeciwegzekucyjnego. Jeśli zajmowana przez komornika rzecz, ma wartość poniżej 75.000 zł, to powództwo przeciwegzekucyjne, wytacza się przed sąd rejonowy, jeśli natomiast wartość zajętej przez komornika rzeczy przewyższa 75.000 zł, to powództwo przeciwegzekucyjne wytacza się przed sąd okręgowy.

Powództwo o zwolnienie od egzekucji danego przedmiotu należy wnieść do sądu w ciągu miesiąca, licząc od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o zajęciu naszej rzeczy.

Podsumowując

Myślę, że aby uniknąć całej tej „szopki” z firmą windykacyjną, a później z komornikiem, powinnaś porozmawiać szczerze z córką i przemówić jej do rozsądku, aby zaczęła spłacać swoją pożyczkę w mBanku, inaczej dojdzie do wypowiedzenia umowy pożyczki przez bank!

I jeszcze jedno, możesz przekazać córce, że jeśli zignoruje dług w banku, to niewykluczone, że bank postara się o wydanie europejskiego nakazu zapłaty (ENZ), i córkę prawdopodobnie odwiedzą komornicy działający na terenie Państwa, w którym obecnie ona przebywa.

Dochodzenie roszczeń na podstawie Europejskiego Nakazu Zapłaty (ENZ) reguluje Rozporządzenie (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (Dz. U. UE L z dnia 30 grudnia 2006 r.).

Wybrane artykuły specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Córka się wyprowadziła ale jest tu zameldowana, czy komornik wejdzie mi do domu?”
  1. Tylko pamiętaj, że otwieranie korespondencji adresowanej do kogoś innego jest również przestępstwem.

    1. Janina Gołębiecka

      Dzięki Bea, fakt – Naruszenie tajemnicy korespondencji Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1, następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Comments are closed.