Alimenty na rodzica a dochód rodziny

Forum prawneKategoria: AlimentyAlimenty na rodzica a dochód rodziny
AvatarIza39 zapytał 2 miesiące temu

Witam, chcę zapytać o alimenty na rodzica a dochód rodziny mojej. Jestem w związku małżeńskim, nie pracuję, bo opiekuję się dzieckiem. Mąż natomiast pracuje i ma stałe dochody.

Czy jako mężatka nieposiadająca własnego źródła dochodu, będę zobowiązana płacić alimenty na rodzica? czy te alimenty mogą być pobierane z dochodu męża? Mój rodzic złożył pozew o alimenty ode mnie, tylko że nie mam swojego własnego dochodu, dochód ma tylko mąż.

Czy będziemy musieli wspólnie płacić alimenty na rodzica?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

bardzo trudno jest z góry odpowiedzieć, jak orzeknie sąd rozpoznający sprawę z wniosku Pani rodzica. Myślę jednak, że skoro nie ma Pani własnych dochodów, a jedynym żywicielem rodziny jest Pani mąż, należy przygotować odpowiedź na pozew o alimenty, wnosząc o oddalenie powództwa w całości.

W odpowiedzi na pozew należy podnieść okoliczność, że nie posiada Pani żadnego źródła dochodu i w chwili obecnej sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. W piśmie warto dokładnie opisać sytuację materialno-bytową rodziny. Zaznaczając, że jedyny dochód w rodzinie generuje Pani mąż.

Jesteście Państwo zapewne młodym małżeństwem, dlatego warto podnieść okoliczność tzw. dorabiania się. Można wspomnieć o kredytach i innych zobowiązaniach, sytuacji mieszkaniowej, ponoszonych opłatach, wydatkach na utrzymanie dziecka itp.

Przygotowując odpowiedź na pozew, należy również pamiętać o możliwościach finansowych rodzica. Jeśli Pani rodzic posiada jakieś źródło dochodu lub nie otrzymuje renty ani emerytury ze swej winy, należy o tym fakcie wspomnieć w odpowiedzi na pozew.

Muszę zaznaczyć, że rodzic nie powinien otrzymać alimentów od dziecka, jeśli w przeszłości nie był „dobrym” rodzicem. Negatywną przesłanką do orzeczenia alimentów będzie m.in. uchylanie się od pracy, alkoholizm, brak alimentacji, przemoc w rodzinie.

Jeśli miała Pani z rodzicem znikomy kontakt lub w inny sposób nie wykonywał on właściwie władzy rodzicielskiej, należy o tym napisać w odpowiedzi na pozew.

Jak Pani widzi, wiele kwestii na znaczenie w sprawie o alimenty na rodzica, dlatego oprócz okoliczności, że nie świadczy Pani pracy, należy poinformować sąd o innych szczegółach, które mogą wpłynąć na wyrok w sprawie.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź