Blokada konta za alimenty a dzieci mają po 28 i 29 lat?

Forum prawneKategoria: AlimentyBlokada konta za alimenty a dzieci mają po 28 i 29 lat?
Avatarskipper zapytał 2 miesiące temu

Witam serdecznie. Od 3-mcy mam zajmowane środki z konta bankowego w całości. Myślę, że to nie dokończone alimenty. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Dzieci już mam dorosłe tzn. 28 i 29 lat i obecnie przebywają za granicą, pracują itd. Osiedliły się na stałe.

Na zajęciach w banku przez nie wiem kogo (zajęcie środków Kmp 65/07). Sam nie wiem gdzie się udać i o czym rozmawiać. Więc zwracam się z uprzejmą prośbą o jakąkolwiek poradę, chcę ruszyć z miejsca finansowo i na chwilę obecną jestem blokowany. Pozdrawiam Marek

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witaj Marku,

saldo z rachunku bankowego dłużnika może zostać zajęte w całości jedynie w dwóch przypadkach:

  • egzekucja dotyczy zaległości alimentacyjnych
  • komornik dokonał zajęcia rachunku firmowego.

Powyższe potwierdza Twoje podejrzenia, że egzekucja może dotyczyć nieuregulowanych alimentów.

W tym momencie zasadnym wydaje się więc kontakt z komornikiem i złożenie wniosku o ograniczenie zajęcia. Musisz wiedzieć, że pomimo tego, że przy egzekucji z rachunku bankowego długów alimentacyjnych nie występuje kwota wolna od zajęcia, to już same wpłaty na rachunek mogą z mocy prawa być częściowo zwolnione spod zajęcia.

W zależności od tytułu wpłat – wynagrodzenie za pracę, renta, emerytura – w Twoje dyspozycji powinna zostać odpowiednia część wynagrodzenia lub świadczenia. Zachęcam Cię do przeczytania moich postów na temat ograniczenia egzekucji.

Pytasz, jak ustalić, który organ egzekucyjny dokonuje zajęcia. Wydaje mi się, że wystarczy telefon do banku (infolinia banku). Możesz również posłużyć się oferowaną przez bank usługą online np. czatem. Bank po weryfikacji Twojej tożsamości, zobowiązany będzie podać Ci dane komornika – imię, nazwisko, adres kancelarii, sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej, wysokość należności głównej.

Po otrzymaniu tych informacji bez problemu powinieneś ustalić kontakt z komornikiem, tak by móc zająć się sprawą starego długu – podnosząc m.in. roszczenie o ograniczenie zajęcia.

Dodam jeszcze, że sygnatura akt sprawy wskazuje, że jest to postępowanie egzekucyjne trwające od 2007 roku. Jeżeli tak jest faktycznie, to Twoje długi alimentacyjne są nadal wymagalne – nie doszło do przedawnienia długów alimentacyjnych powstałych po uzyskaniu przez dzieci pełnoletności.

Natomiast zaległości alimentacyjne względem dzieci małoletnich nigdy się nie przedawniają, co pozwala już pełnoletnim osobom uprawnionym uprzednio do alimentacji wszcząć egzekucję alimentów nawet po wielu latach.

Powyższe przekłada się na to, że dla ściągalności długów alimentacyjnych nie ma znaczenia wiek, czy kondycja finansowa Twoich dzieci. Mają one prawo dochodzić przymusowego zaspokojenia nieuregulowanych alimentów.  Możesz jednak spróbować porozmawiać z dziećmi o możliwości wycofania wniosków egzekucyjnych.

Powodzenia!

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź