Chcę opuścić mieszkanie natychmiast a 3 miesięczny okres wypowiedzenia

Forum prawneKategoria: DługiChcę opuścić mieszkanie natychmiast a 3 miesięczny okres wypowiedzenia
AvatarNata zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry, chcę opuścić mieszkanie natychmiast z powodu sąsiadki, która obraża mnie i skarży na mnie do właścicielki mieszkania, chcę opuścić mieszkanie natychmiast.

Czy jeśli nie zapłacę czynszu i nie oddadzą mi kaucji, a wyprowadzę się, to zrobią mi jeszcze coś?

A jeśli dam wypowiedzenie 3-miesięczne, czy mają prawo nie oddać mi kaucji?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że sprawę wyprowadzki należy skonsultować z właścicielem mieszkania. Warto podać powody rezygnacji z najmu. Być może właściciel zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, czyli bez wypowiedzenia, a nawet zwróci kaucję.

Jeśli nie będzie aż tak życzliwy można próbować negocjować, podając np. możliwość zatrzymania kaucji przez właściciela mieszkania jednak pod warunkiem rezygnacji z pozostałych roszczeń i oczywiście bez terminu wypowiedzenia.

Odnosząc się do praw i obowiązków stron umowy najmu mieszkania, to należy sięgnąć do umowy, która Cię obowiązuje. Jest to o tyle istotne, że choć kodeks cywilny reguluje zasady ogólne najmu, to strony (wynajmujący i najemca) mogą dowolnie kształtować swoje prawa i obowiązki, podpisując odpowiednio zredagowane zapisy umowy.

Sięgnij zatem po umowę i sprawdź, jakie są zasady zerwania najmu przed terminem i jak zostało ukształtowane prawo zwrotu kaucji.

Upewnij się, czy warto rozważać pomysł wyprowadzki z mieszkania przed upływem terminu wypowiedzenia, bowiem taki krok może wiązać się obowiązkiem zapłaty należnego za ten czas czynszu.

Pomysł ten może więc być prawdziwie chybiony, tym bardziej, kiedy właściciel mieszkania na podstawie zapisów umowy będzie mógł uzyskać nakaz zapłaty i dochodzić przymusowego zaspokojenia zasądzonej przez sąd należności.

Musisz wiedzieć też, że kaucja zabezpiecza właściciela mieszkania przed brakiem zapłaty czynszu, ale również przed ewentualnymi szkodami.

Dlatego, nawet jeśli zostanie zachowany termin wypowiedzenia, ale właściciel dopatrzy się szkód w mieszkaniu lub nieuregulowanych opłat licznikowych będzie miał prawo potrącenia odpowiedniej kwoty z wpłaconej przez najemcę kaucji.

Podsumowując: spróbuj znaleźć porozumienie z właścicielką mieszkania. Być może stanie ona po Twojej stronie lub zgodzi się na rozwiązanie najmu przed terminem bez żadnych dla Ciebie konsekwencji finansowych.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź