Zakończenie umowy najmu za porozumieniem stron – czy musze płacić czynsz?

Forum prawneKategoria: DługiZakończenie umowy najmu za porozumieniem stron – czy musze płacić czynsz?
Avatarkasiax198 zapytał 10 miesięcy temu

Witam. Mam problem z firmą wynajmującą mi mieszkanie. Mianowicie chce zakończyć umowę za porozumieniem stron 10.06, natomiast umowa najmu zawarta była do 30.06.

Od pewnej osoby, która również zakończyła taką umowę z tą firmą, w trakcie jej trwania (również za porozumieniem) wiem, że ta osoba ostatecznie miała napisane w dokumentach, że tylko zrzekła się prawa do mieszkania, gdzie umowa dalej obowiązuje.

Reasumując: na konto tej osoby będzie nałożone postępowanie komornicze, gdzie tym samym zostanie pobrana kwota za wszystkie czynsze z opłatami eskalacyjnymi do końca trwania umowy.

Więc tak w ogóle można? Jeśli zerwę tę umowę za „porozumieniem”, to i tak będę musiała zapłacić za czynsz do końca trwania umowy? ponieważ tak naprawdę zrzeknę się tylko prawa do mieszkania, a dokładnie pokoju?

Kolejna sprawa jest taka, że zrywając umowę najmu za porozumieniem stron, zobowiązuję się do nieodzyskania kaucji, zapłaty za dni, w których mieszkałam od początku miesiąca, odnowienia ścian w pokoju oraz tego nie było powiedziane, ale czy jeśli mam jakieś niewielkie uszkodzenia w meblach pokoju jak np. niewielka dziurka w łóżku powstała przez skutek wypalenia, czy też widoczna rysa na szafie, to będę musiała dodatkowo pokryć te koszta?

W każdej chwili mogę wysłać w załączniku zdjęcia umowy.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam,

jestem przekonana, że rozwiązanie przed terminem umowy najmu mieszkania zawartej na czas oznaczony nie będzie dla Ciebie korzystne.

Nawet nie znając postanowień umowy, bazując na swoim doświadczeniu, domniemywam, że firma pośrednicząca w wynajmowaniu mieszkania w wyśmienity sposób zabezpieczyła swoje roszczenia, w umowie, którą Ty podpisałeś (gotowy wzór umowy).

I jestem przekonana, że w przypadku rozwiązania umowy przed wyznaczonym terminie stracisz kaucję oraz poniesiesz dodatkowe koszty, o których sama wspominasz.

Czy takie warunki umowy są zgodnie z prawem? Niestety tak, ponieważ obowiązuje swoboda umów.

Zastanów się więc, czy warto rezygnować z mieszkania przed terminem przewidzianym w umowie, skoro to jedynie 20 dni.

Natomiast co do samej kaucji, to stanowi ona zabezpieczenie ewentualnej szkody wynajmującego m.in. nieuregulowane rachunki, powstałe zniszczenia z wyłączeniem oczywiście normalnych zużyć.

Czy rysa na meblach lub przepalenie w tapicerce będą podstawą potrącenia pewnych kwot z kaucji, zależeć będzie w dużej mierze od ich zauważalności przez wynajmującego.

Możesz spróbować je zatuszować/naprawić. Jeśli się nie da, trzeba liczyć się z obowiązkiem pokrycia szkody. Jednakże kwotę potrącenia należy negocjować. Nie wolno godzić się na stawki równe wartości nowych sprzętów.

A odnośnie ścian, to ich odświeżenie będzie Twoim obowiązkiem, jeśli w treści umowy nie przewidziano inaczej. Jednakże ścian, na których nie widać uszkodzeń czy zabrudzeń nie trzeba „na siłę” odświeżać.

Przydatne wzory pism:

Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron wzór

rozwiązanie-umowy-najmu-za-porozumieniem-stron-wzor
Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron wzór

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź