Co grozi za ucieczkę z ośrodka wychowawczego?

Forum prawneKategoria: RóżneCo grozi za ucieczkę z ośrodka wychowawczego?
Gruna zapytał 2 lata temu

Co grozi za ucieczkę z ośrodka wychowawczego? syn wczoraj zbiegł z ośrodka i szuka go Policja, z nami się w ogóle nie kontaktował, nie wiemy co się z nim dzieje. Jakie konsekwencje grożą mu za ucieczkę z MOW? Syn jest w wieku 16 lat, ma sporo problemów, dlatego umieściliśmy go w ośrodku wychowawczym, od samego początku nie chciał tam być, teraz okazało się że uciekł stamtąd.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Ośrodki wychowawcze są placówkami otwartymi, ale młodzież może opuszczać je tylko pod opieką wychowawcy lub w ramach urlopowania, czyli na wniosek pozytywnie zaopiniowany przez sąd rodzinny i dyrektora placówki, z reguły na podstawie pozytywnych ocen wszystkich wychowawców i nauczycieli.

Za ucieczkę z ośrodka wychowawczego grozi osobie nieletniej przede wszystkim wstrzymanie przepustek przez sąd rodzinny, a także ich skrócenie.

Pozostałe kary za ucieczkę z ośrodka to między innymi nagana, zakaz uczestniczenia w niektórych zajęciach, zakaz odwiedzin czy ograniczenie innych form kontaktów z bliskimi, na przykład rozmów telefonicznych.

Jeśli jednak nieletni po ucieczce z ośrodka wychowawczego popełni przestępstwo, jego sprawa będzie ponownie rozpatrywana przez sąd, który może zadecydować:

  • o skierowaniu nieletniego do zakładu poprawczego, jeśli ten nie ukończył 17. roku życia,
  • o skazaniu nieletniego na pobyt w zakładzie karnym, jeśli można już sądzić go jak dorosłego.

Podobne tematy: