Co może zrobić komornik jak nic nie mam?

Forum prawneKategoria: KomornikCo może zrobić komornik jak nic nie mam?
AvatarDariusz R. zapytał 9 miesięcy temu

Proszę Pani, co może zrobić komornik jak nic nie mam? dostałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej. Niestety nie posiadam żadnych wartościowych rzeczy, wynajmuję mieszkanie i pracuję za najniższą krajową.

Proszę o podpowiedź, co robi komornik gdy nie ma z czego ściągnąć długu? co stanie się z długiem? no i ze mną? na forum czytałem, że komornik często wzywa do wyjawienia majątku, czy mnie także to czeka?

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi na pytanie, bo nie wiem czego się spodziewać… co jeśli komornik nie ma z czego ściągnąć długu?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

jeśli nie posiadasz żadnego majątku, który komornik mógłby spieniężyć, a wynagrodzenie za pracę nie może być zajęte, bowiem wynosi dokładnie tyle, co najniższa krajowa, to zapewne niebawem dojdzie do umorzenia egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność.

Jednakże by komornik nie niepokoił Cię dalszymi czynnościami i żebyś nie przeżywał niepotrzebnego stresu, doradzam kontakt z komornikiem i złożenie niezbędnych wyjaśnień w sprawie.

Możesz wystosować do komornika pismo i złożyć wyjaśnienia odnośnie posiadanego majątku i źródeł dochodu. Tu warto posłużyć się gotowym drukiem dostępnym na stronach internetowych sądów, a także na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod nazwą:

Oświadczenie o stanie rodzinnym majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Wypełnij niniejszy formularz zgodnie z prawdą, wskazując, że nie posiadasz żadnych wartościowych rzeczy, nieruchomości, oszczędności, ani wierzytelności.

Podaj wysokość otrzymywanej pensji oraz wskaż, że mieszkanie, w którym obecnie przebywasz, jest lokalem wynajętym, a znajdujące się w nim meble oraz sprzęt stanowią własność wynajmującego.

Do pisma możesz dołączyć zaświadczenie z pracy o wysokości pobieranego dochodu za okres ostatnich 6 miesięcy.

Mam nadzieje, że tak przygotowane pismo pomoże skrócić postępowanie egzekucyjne, a komornik nie będzie Cię niepokoił i zobowiązywał do składania dalszych wyjaśnień.

Jeśli kancelaria komornika znajduje się niedaleko miejsca Twojego zamieszkania, warto wybrać się tam osobiście i złożyć wyjaśnienia. Jeśli jednak wierzyciel wybrał komornika z odległego miasta, pismo z wyjaśnieniami należy nadać listem poleconym.

Odnośnie umorzenia egzekucji, to zazwyczaj komornik wydaje postanowienie kończące sprawę po około 6 miesiącach bezskuteczności postępowania. Jeżeli wierzyciel przez kilka kolejnych miesięcy nie złoży nowych wniosków egzekucyjnych, np. wniosek o egzekucję z nieruchomości, która w Twojej sprawie będzie bezzasadna, bo nie masz majątku, komornik zamknie postępowanie – umarzając egzekucję komorniczą.

Musisz jednak wiedzieć, że umorzenie postępowania egzekucyjnego nie likwiduje długu. Twoje zobowiązanie nadal istnieje, wzrastając m.in. o odsetki.

Wierzyciel jeśli się zdecyduje, będzie mógł złożyć wniosek o kolejną egzekucję, licząc oczywiście, że Twoja sytuacja materialna uległa poprawie i dług uda się ściągnąć. Wierzyciel będzie mógł również odsprzedać należność (cesja wierzytelności) lub zatrudnić wyspecjalizowaną firmę windykacyjną do kontaktu z Tobą.

Zastanów się więc nad możliwością uregulowania zadłużenia. Może w przyszłości zaczniesz zarabiać więcej i sam podejmiesz kontakt z wierzycielem, wnosząc o ugodę i spłatę długu z pominięciem komornika.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź