Co to znaczy uchylenie nakazu zaplaty?

Forum prawneKategoria: DługiCo to znaczy uchylenie nakazu zaplaty?
AvatarXawier zapytał 1 rok temu

Czy mogłaby mi Pani wyjaśnić, czym jest i na czym polega uchylenie nakazu zapłaty? i jak się o to uchylenie starać? no i czy w ogóle uchylenie nakazu zapłaty po uprawomocnieniu się jego jest możliwe?

Posiadam taki prawomocny nakaz zapłaty i przez pewne okoliczności, chcę postarać się o jego unieważnienie? uchylenie? nie wiem…

… i drugie ostatnie pytanie, czy są Państwo w stanie przygotować wniosek o uchylenie prawomocnego nakazu zapłaty?

Pozdrawiam

Xawier

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj serdecznie,

aby starać się o uchylenie prawomocnego nakazu zapłaty należy podnieść okoliczność, że:

  • nakaz nie został prawidłowo doręczony
  • pozwany nie posiadał zdolności procesowej w dacie orzekania
  • pozwany nie przebywał w Polsce
  • roszczenie powoda w dacie wniesienia pozwu zostało zaspokojone.

W zależności od okoliczności pozwany powinien złożyć do sądu:

  • zażalenie na zarządzenie o uprawomocnieniu się nakazu w wyniku braku sprzeciwu i uznaniu, że odpis nakazu został prawidłowo doręczony
  • zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz zapłaty, w przypadku, kiedy pozwany przeczy istnieniu roszczenia
  • zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz zapłaty wraz z wnioskiem o umorzenie postępowania, kiedy pozwany nie miał zdolności procesowej lub zaspokoił roszczenie powoda przed wniesieniem pozwu.

Kiedy dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, aby zatrzymać egzekucję komorniczą, należy zaskarżyć postanowienie klauzulowe.

Pytasz, czy możemy przygotować wniosek o uchylenie prawomocnego nakazu. Niestety nie, bowiem nie podajesz okoliczności, które wystąpiły w sprawie i które mają Ci pomóc anulować nakaz.

Myślę jednak, że korzystając z naszych wzorów, m.in. sprzeciwu od nakazu zapłaty zmieniając jedynie tytuł pisma na wniosek o uchylenie prawomocnego nakazu zapłaty oraz podając okoliczności, które uważasz za słuszne, samodzielnie przygotujesz pismo, które pozwoli Ci otrzymać korzystne rozstrzygnięcie.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź