Czy komornik może podważyć darowiznę?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może podważyć darowiznę?
AvatarMałgorzata G. zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry.

Chcę zapytać o zajęcie komornicze mieszkania, które zostało przepisane na córkę w zamian za dożywotnią opiekę. Ja już pisałam do Państwa i uzyskałam poradę. Posłużyłam się wzorem pisma z Państwa strony i złożyłam skargę na czynności komornika.

Komornik odstąpił od zajęcia pensji męża (minimalna krajowa) i odblokował zgromadzone środki. Niestety Pani komornik wysłała do męża pismo, iż przystępuje do egzekucji komorniczej jego połowy mieszkania.

Z tym że mieszkanie nasze przepisaliśmy na córkę w zamian za dożywotnią opiekę, bo córka de facto partycypuje w dużej części w moim utrzymaniu i pomaga też ojcu, czyli mojemu mężowi.
Proszę o odpowiedź na pytanie, czy pani komornik może zająć mieszkanie należące do córki obecnie i zapisane przez nas w zamian za dożywotnią opiekę? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Z poważaniem Małgorzata G.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Pani Małgosiu, jeżeli w tym momencie mieszkanie stanowi własność innej osoby niż dłużnik, to komornik nie ma prawa dokonać jego zajęcia.

Prawdopodobnie, na skutek wyłączenia pensji męża spod zajęcia, do komornika trafił wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, stąd teraz kolejne działania komornika. Jeśli komornik wydał postanowienie w tym przedmiocie, mąż powinien złożyć wyjaśnienie, że nie posiada żadnych nieruchomości.

Niestety w oświadczeniu majątkowym należy wykazać nawet te nieruchomości, których dłużnik wyzbył się w ostatnich pięciu latach.

I jeśli darowizna na córkę miała miejsce właśnie w ostatnich pięciu latach, to wierzyciel (nie komornik) może złożyć pozew o uznanie czynności prawnej (darowizny) za bezskuteczną wobec niego, pozywając osobę obdarowaną.

Jest to instytucja tzw. skargi pauliańskiej uregulowana w art. 527 i następnych kodeksu cywilnego.

Jeżeli darowizna miała miejsce w ostatnich pięciu latach, to niestety możecie mieć Państwo problemy. Pozew ze skargi pauliańskiej może spowodować cofnięcie umowy, a następnie zajęcie mieszkania przez komornika, a dodatkowo wygenerować znaczne koszty.

Córka, jako strona przegrana zostałaby przez sąd obciążona obowiązkiem zwrotu kosztów procesu oraz kosztów poniesionych przez stronę przeciwną.

Sprawę należy więc przeanalizować właśnie pod kątem ewentualnej skargi pauliańskiej.

Wątki, które warto przeczytać:

Twoja odpowiedź