Czy komornik może wejść do domu nie będącego własnością dłużnika?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może wejść do domu nie będącego własnością dłużnika?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry, czy komornik może wejść do domu niebędącego własnością dłużnika? mieszkanie wynajmuję i dostałam pismo od komornika, że przyjdzie do mieszkania.

W mieszkaniu nic praktycznie nie jest moje, tylko właściciela mieszkania. I tutaj zamierzam zadać kolejne pytanie: czy komornik może zająć rzeczy nienależące do dłużnika? czy mając komornika, narażę właściciela mieszkania na straty?

Mieszkanie ma na wyposażeniu kilka sprzętów, jest telewizor, jest lodówka, pralka, ekspres do kawy itd. Ewentualnie co zrobić, jeśli komornik zajął rzeczy nienależące do dłużnika?

Nie ukrywam jednak, że najbardziej interesuje mnie czy komornik może wejść do mieszkania, które nie należy do dłużnika. Dziękuję.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, niestety komornik może wejść do mieszkania, które nie jest własnością dłużnika. Jeśli więc wynajmujesz mieszkania, to komornik może je przeszukać – chodzi bowiem o przeszukanie majątku dłużnika i ewentualne zajęcie ruchomości, które można spieniężyć w celu zaspokojenia wierzytelności, a nie o egzekucję z nieruchomości, w której mieszkasz.

Powyższe może nie tyle narazić właściciela mieszkania na straty, ile wymusić jego działanie przez złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego. W przypadku ewentualnego zajęcia przedmiotów stanowiących jego własność, właściciel mieszkania będzie musiał złożyć wniosek o zwolnienie zajętych przedmiotów.

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto przedłożyć komornikowi umowę najmu mieszkania wraz z protokołem, w którym znajduje się spis przedmiotów wchodzących w skład wyposażenia mieszkania.

Jeżeli w protokole znajdzie się zapis, że sprzęt, o którym wspominasz stanowi wyposażenie wynajmowanego mieszkania, a tym samym nie jest własnością dłużnika, komornik powinien odstąpić od zajęcia.

Jeśli nie masz takiego protokołu, to przygotuj go samodzielnie, wymieniając znajdujące się w mieszkaniu meble, sprzęty AGD i RTV oraz inne przedmioty przedstawiające wartość rynkową, a następnie poproś właściciela mieszkania o jego podpisanie.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Karol odpowiedział 4 lata temu

Witam. Jestem właścicielem domu, w którym mieszka i jest zameldowany mój ojciec. Ojciec jest alkoholikiem. Wziął kilka pożyczek przez internet, nie spłaca ich. Czy może dojść do sytuacji, że komornik zacznie zajmować moje rzeczy w domu? Nie na wszystko posiadam faktury imienne itd. Do niego nie należy kompletnie nic. Czy wymeldowanie go z tego adresu może coś pomóc? Z góry dziękuję

MP odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie. Mam długi, które są ściągane przez zajęcie komornicze z wypłaty. Obawiam się wizyty komornika w mieszkaniu, które wynajmuję. I czy przedmioty, które należą do matki i są w moim mieszkaniu, komornik może zająć? co w takim wypadku zrobić? czy jest jakaś możliwość tego zabezpieczenia? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.