Czy komornik może zaglądać do szafek?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zaglądać do szafek?
mguzowska zapytał 4 lata temu

Czy komornik może zaglądać do szafek? Jeśli członek rodziny ma długi i nie mieszka dłuższy czas tzn. ok. 1,5 roku pod adresem zameldowania, podczas postępowania egzekucyjnego komornik ma prawo przeszukiwać szafki ludzi mieszkających tam?

Dostałam wiadomość, że członek rodziny nie płaci długów, które zaciągnął 2 lata temu. Nie wiem co robić w momencie wizyty komornika, ponieważ taka sytuacja spotyka mnie pierwszy raz.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeżeli dłużnik nie mieszka pod adresem zameldowania, pod który uda się komornik, o tej okoliczności należy komornika poinformować.

Sądowy organ egzekucyjny powinien odstąpić od oględzin mieszkania, jeśli zostanie poinformowany, że na danej nieruchomości nie znajduje się majątek dłużnika i że ten ponad rok temu zmienił miejsce zamieszkania.

Jeżeli stałoby się inaczej, właścicielowi mieszkania przysługiwać będzie skarga na czynność komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Natomiast odnośnie czynności, które mogą zostać wykonane przez komornika, w miejscu zamieszkania dłużnika, to traktuje o nich art. 814 kpc., zgodnie z którym:

  • jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki
  • komornik może przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie
  • jeżeli w czasie dokonywania czynności egzekucyjnych w mieszkaniu dłużnika komornik zauważy, że dłużnik oddał poszukiwane przedmioty swemu domownikowi lub innej osobie do ukrycia, komornik może przeszukać odzież tej osoby oraz przedmioty, jakie ma ona przy sobie.

Z powyższego wynika, że komornik ma prawo dokonać przeszukania nie tylko pomieszczeń i schowków, ale również półek i szuflad, a także torebki i ubrań, które dłużnik ma na sobie.

Z praktyki jednak wiem, że takie sytuacje raczej nie mają miejsca, a na pewno, jeśli mówimy o mało zamożnym dłużniku. Zwróć uwagę, że wiele przedmiotów codziennego użytku wyłączono spod zajęcia mocą ustawy. Należą do nich m.in.:

  • lodówka
  • pralka
  • odkurzacz
  • piekarnik lub kuchenka mikrofalowa
  • płyta grzewcza służąca podgrzewaniu i przygotowywaniu posiłków
  • łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników
  • po jednym źródle oświetlenia na izbę

chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju – tak art. 829 kpc.

Jeśli więc komornik wejdzie do normalnego domu, w którym trudno “wyczuć” bogactwo wątpię, by przystąpił do przeszukiwania szafek, tym bardziej, kiedy otrzyma informację, że korzystają z nich inne osoby niż dłużnik.