Czy komornik może zająć dietę radnego? nie informując mnie o tym? natomiast pismo do samorządu zostało wysłane. Jestem radnym i dowiaduje się od swojego samorządu, że komornik wystosował pismo o zajęciu diety.
Zobowiązanie istnieje wobec wierzyciela, jednak nie miałem żadnej informacji o przekazaniu sprawy do komornika i wiedzy, że komornik podjął kroki egzekucyjne. Wierzyciel nie zaproponował żadnej innej formy spłaty zadłużenia.
Odwoływałem się również od nakazu zapłaty, jednak sąd arbitrażowy wszystko odrzucił.
Witam,
podniesiona przez Pana kwestia była już co najmniej kilkakrotnie rozważana na różnych szczeblach władzy, a tym również w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Dzieje się tak dlatego, że przepisy art. 833 kodeksu postępowania cywilnego traktujące o ograniczeniu egzekucji z egzekucji za pracę oraz uposażeń posłów i senatorów nie odnoszą się do diet radnych.
Żaden przepis nie reguluje wprost zasad egzekucji z diet radnych.
Okoliczność ta została podniesiona już w 2003 roku przez jedną z posłanek, którą wystosowała do Ministerstwa Sprawiedliwości zapytanie, dotyczące możliwość prowadzenie egzekucji z diety radnego.
Stanowisko przedstawione przez Podsekretarza Stanu było takie, że dieta radnego nie jest wynagrodzeniem za pracę, ani ekwiwalentem za poniesione wydatki związane z pełnioną funkcją. Dietę radnego można traktować, jak wierzytelność przysługującą mu od właściwej gminy, w związku z czym tak samo jak inne wierzytelności, może ona zostać zajęta na wniosek wierzyciela do pełnej wysokości.
Inne stanowisko w kilka lat później zajmowały sądy powszechne, wskazując, że wykładnia celowościowa przepisów ustawy o samorządzie gminnym (art. 25) przemawia za tym, by traktować dietę radnego na równi z wynagrodzeniem za pracę, a więc podlegającej takiej samej ochronie.
Jest to stanowisko Sądu Rejonowego podtrzymane przez Sąd Okręgowy orzeczeniem z dnia 13 marca 2012 roku w sprawie II CZ 281/12.
Jednakże proszę zauważyć, że orzecznictwo sądów bywa bardzo różnorodne. Nie ma natomiast przepisu regulującego lub wykluczającego prowadzenie egzekucji z diety radnego.
Przyjąć zatem można, że komornik miał prawo zająć Pana uposażenie przysługujące mu jako radnemu. Inną kwestią jest brak informacji o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i dokonanych zajęciach.
Radzę kontakt z komornikiem i ustalenie, czy posługuje się on Pana aktualnym adresem. Jeśli organ egzekucyjny posiada prawidłowy adres, a pomimo tego nie wysyła zawiadomienia o egzekucji, ma Pan prawo złożyć skargę na czynności komornika, zaskarżając podjęte przez niego czynności egzekucyjne i wnosząc o cofnięcie zajęć i zwrot wyegzekwowanych kwot.
Warto przeczytać: Polecenie wyjazdu służbowego WZÓR do wypełnienia