Czy komornik może zająć pieniądze pochodzące z przyznanego mi zasiłku dla bezrobotnych?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć pieniądze pochodzące z przyznanego mi zasiłku dla bezrobotnych?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Na początku maja złożyłem wniosek do urzędu pracy, dotyczący przyznania mi zasiłku dla bezrobotnych. Na decyzję z PUP czekam już 6 miesiąc, ponieważ pracowałem w Polsce a później w Niemczech i podczas składania wniosku brakowało dokumentu z Niemieckiej instytucji.

Niedawno jednak otrzymałem pismo z wojewódzkiego urzędu pracy potwierdzające mój okres pracy i ubezpieczenia w Niemczech, także lada dzień mogę się spodziewać pisma potwierdzającego przyznanie prawa do zasiłku.

Moje pytanie dotyczy tego, czy komornik ma prawo zająć pieniądze z zasiłku dla bezrobotnych. Czytałem, że nie ale jak to będzie wyglądało w moim przypadku, w którym przyznany mi zasiłek do wypłacenia będzie razem z wyrównaniem za siedem miesięcy wstecz? trochę się uzbierało dlatego, czy komornik może zająć te pieniądze z zasiłku? lub jakąś ich część? Ja obecnie nadal nie pracuję.

2 odpowiedzi
Best Answer
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, co do zasady komornik ma prawo dokonać zajęcia zasiłku dla bezrobotnych. Powyższe wynika z unormowania art. 833 kodeksu postępowania cywilnego traktującego o ograniczeniu egzekucji z innych świadczeń pieniężnych.

Z uwagi jednak na okoliczność, że zasiłki dla osób bezrobotnych (kuroniówka) wypłacane przez PUP w oparciu o regulację ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynoszą znacznie mniej, niż najniższa krajowa (obecnie 1 634 zł na rękę) wolne są od zajęcia przy egzekucji długów inne niż alimentacyjne.

W przypadku alimentów komornik może żądać potrącenia do 60% należnego w danym miesiącu świadczenia.
Piszesz, że zasiłek dla bezrobotnych ma zostać Ci wypłacony z wyrównaniem za siedem miesięcy.

Okoliczność ta nie zmienia podstaw naliczania kwot wolnych od zajęcia (kwoty wolne naliczane są dla każdego miesiąca oddzielnie).

Zatem pomimo tego, że Urząd Pracy jednorazowo przekaże Ci kwotę dużo większą niż minimalna pensja, to komornik nie ma prawa jej zająć.

Jeśli jednak taka sytuacja miałaby miejsce, to przysługuje Ci skarga na czynność komornika. Liczę jednak, że wszystko przebiegnie, jak należy i otrzymasz wyczekiwane pieniądze bez kolejnych problemów.

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

dorota odpowiedział 5 lat temu

Mam potrącenia komornicze zasiłku dla bezrobotnych, miałam podobny przypadek, PUP przelał mi zasiłek za 3 miesiące na zajęte przez komornika konto bankowe. Na szczęście udało się sprawę odkręcić, wystarczyło wysłać komornikowi pisemną skargę na jego działania i pieniądze wróciły na moje konto bankowe. Dziękuję!