Czy komornik może zlicytować mieszkanie ze służebnością?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zlicytować mieszkanie ze służebnością?
AvatarRadek zapytał 1 miesiąc temu

Czy komornik może zająć nieruchomość obciążoną dożywociem? mam problem, jestem zadłużony po uszy, dostałem pismo od komornika o wszczęciu egzekucji z mieszkania, którego jestem właścicielem, razem ze mną zamieszkują w tym mieszkaniu mama i brat, którzy mają wpisaną notarialnie dożywotnią służebność.

Czy w takiej sytuacji jest szansa, że komornik sprzeda moje mieszkanie na licytacji komorniczej? czy komornik może zająć dom ze służebnością?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 tydzień temu

Witaj,

komornik może dokonać zajęcia nieruchomości obciążonej służebnością osobistą na rzecz min. poprzednich właścicieli, którzy w umowie darowizny zastrzegli sobie prawo dożywotniego mieszkania.

Inna kwestia, to to, czy komornik znajdzie osobę zainteresowaną zakupem obciążonej nieruchomości. Musisz bowiem wiedzieć, że jeżeli służebność mieszkania została wpisana w księdze wieczystej, wcześniej niż inne obciążenia, to będzie ona nadal obowiązywać, pomimo sprzedaży nieruchomości na licytacji egzekucyjnej.

Jeśli mieszkanie zmieni właściciela, to zarówno Twoja mama, jak i brat będą mieć możliwość w nim dalszego zamieszkiwania.

Nie będzie to jednak dla nikogo dobrym rozwiązaniem, dlatego tak jak napisałam na wstępie, wątpię, by osoba znająca treść księgi wieczystej, zdecydowała się na zakup obciążonej służebnością nieruchomości.

Skoro zatem licytacja mieszkania może nie przynieść skutku, być może warto pofatygować się i zatrzymać egzekucję z mieszkania. Jeśli komornik dokonał zajęcia mieszkania, to już zostały poniesione pewne wydatki.

Kolejnym będzie wynagrodzenie biegłego. Ty natomiast, jako dłużnik będziesz zobowiązany je pokryć. Koszty zajęcia mogą wynieść kilka tysięcy złotych, dlatego doradzam Ci kontakt z wierzycielem, który może wycofać zajęcie nieruchomości jeśli go do tego przekonasz.

Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź