Czy można samemu zgłosić się do KRUK-a?

Forum prawneKategoria: DługiCzy można samemu zgłosić się do KRUK-a?
Ola K. zapytał 4 lata temu

Czy można samemu zgłosić się do KRUK-a?rok temu dostałem pismo, że dług trafił do KRUK-a. Jednak od tamtej pory nikt się ze mną w tej sprawie nie kontaktuje. Przejęcie długu przez KRUK miało miejsce w 2018 r. w styczniu.

Czy windykacja KRUK się do mnie odezwie sama, czy czekają aż ja odezwę się do nich? chcę spłacić swoje długi, czy jakieś opinie o KRUK S.A. macie? mój dług w KRUKu to kwota 3900 zł (niespłacona pożyczka).

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

KRUK to jedna z najbardziej popularnych firm windykacyjnych w Polsce, z którą współpracuje wiele komercyjnych banków, już na etapie wczesnej windykacji, zlecając jej dodatkowo dochodzenie zapłaty należności z umów wypowiedzianych z winy kredytobiorcy, na etapie przedsądowym i w trakcie postępowanie sądowego oraz egzekucji komorniczej.

Z tego co wiem, KRUK świadczy wysokiej jakości współpracę, dlatego oprócz banków z usług firmy korzystają firmy telekomunikacyjne, pośrednicy kredytowi, firmy leasingowe itp.

Jednakże od strony dłużnika, współpraca z firmą windykacyjną KRUK może nie wyglądać tak dobrze, jak oceniają ją wierzyciele.

Słyszałam, że pracownicy przedsiębiorstwa windykacyjnego, często prowadzą twardą grę, bez ugięć i chęci negocjacji stawianych dłużnikowi warunków. To jednak ma miejsce najczęściej w sytuacjach, kiedy dług jest świeży, a dłużnik posiada majątek, z którego można prowadzić przymusową egzekucję.

Przy długich starych, gdzie miały miejsce umorzenia postępowań egzekucyjnych można „wywalczyć” częściowe umorzenie długu, kosztów ubocznych, w tym odsetek lub rozłożenie płatności długu na raty.

Po zawarciu ugody niestety nawet kilkudniowe opóźnienie może skutkować wypowiedzeniem ugody i wszczęcie kolejnych działań windykacyjnych.

Można by więc rzecz, że KRUK to dobrze nasmarowana maszyna, dlatego dziwi mnie podana przez Ciebie okoliczność, że przez rok, nikt z firmy się z Tobą nie skontaktował.

Na pewno nie czekają na Twój krok – to specjaliści, którzy mają zarabiać, a nie liczyć na dobrą wolę dłużnika. Choć oczywiście masz prawo interesować się swoimi długami, podejmując m.in. kontakt z wierzycielami, czy osobami przez wierzycieli upoważnionymi do prowadzenia windykacji.

Pytasz, czy masz sam rozpocząć kontakt z KRUKiem. Uważam, że tak, jeśli jesteś w gotowości spłacić zobowiązanie. Jeśli nie masz odpowiednich środków, radziłabym przeczekać, próbując zgromadzić odpowiednią kwotę.

Jeśli masz całe 3 900 zł, to podejmij kontakt z firmą windykacyjną i spróbuj negocjować. Np.  zaproponuj wpłatę np. 2 500 zł i umorzenie pozostałej części. Jeśli się nie uda, nic nie tracisz – mając odpowiednią ilość gotówki, spłacasz wierzytelność.

Powodzenia!

Koniecznie sprawdź poniższe wpisy:

Kruczy Syn odpowiedział 4 lata temu

Wiele osób zastanawia się na pewno, jak działa oddłużanie Kruk S.A. Jak wiadomo, oddłużanie to wszelkie działania prawne, finansowe i negocjacje, które mają na celu przywrócenie zdolności do spłaty długu, który powstał. KRUK nazywa się liderem w branży odzyskiwania wierzytelności i chyba trochę ma w tym racji… samozwańczy król?!

Ogólnie KRUK bierze na siebie rolę pośrednika między dłużnikiem a wierzycielem, ponoć mają wiele kontaktów wśród banków, firm pożyczkowych, operatorów telefonicznych czy nawet spółdzielni mieszkaniowych (długi czynszowe).

Dłużnik winien się zgłosić do KRUK-a jak najszybciej, a najlepiej, zanim jeszcze wpadnie w pętlę kredytową, wtedy pracownicy KRUK-a zaczynają działać, negocjując polubowną spłatę zadłużenia, czy choćby umorzenie odsetek karnych lub części zadłużenia.

Ponoć pracownicy KRUK-a wiedzą jak rozmawiać z bankami, firmami pożyczkowymi itd. więc odpowiadając na tytułowe pytanie: czy można samemu zgłosić się o pomoc do KRUK-a? odpowiedź brzmi – TAK!

….oni tylko na to czekają :)

Na różnych forach piszą, że jeśli KRUK kupił już Twój dług, lub gdy kontaktuje się z Tobą w imieniu jakiegoś wierzyciela, to negocjacje z nim zawsze będą łatwe, bo chodzi tylko tak naprawdę o podpisanie ugody z KRUK S.A. i uznanie długu!

Tak więc uważajcie na takie właśnie kruczki pisane drobnym maczkiem :)

Oliwia odpowiedział 4 lata temu

Czy KRUK może straszyć? dostałam pismo od firmy KRUK, są tam moje dany i duża strzałka wskazująca, że jestem dłużnikiem.

Chodzi o dług, który przedawnił się 3 lata temu, a windykacja KRUK próbuje wymusić na mnie spłatę tego długu.

Co zrobić, czy KRUK ma prawo wysyłać mi pisma do zapłaty przedawnionego długu? na innym forum czytałem znowu, że KRUK posuwa się do tego, że jako firma windykacyjna podchodzą do szacowania majątku dłużnika, a przecież tylko komornik ma prawo zajmować, a następnie spieniężać majątek dłużnika, więc po co to całe straszenie?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Jeśli firma windykacyjna chcę ściągać od Ciebie przedawniony dług, to wyślij im pismo, podnosząc zarzut przedawnienia i powołując się na właściwy artykuł, wzór takiego pisma możesz pobrać poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pondzik odpowiedział 4 lata temu

Chętnie poczytam opinie o KRUK windykacja. Dostałem od nich pismo i nie wiem co o tym wszystkim sądzić… jak reagujecie na takie pisma?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Działania windykacyjne KRUK S.A. przynoszą niezłe zyski spółce, gdzieś w internecie czytałem artykuł, że w 2019 roku wstępny szacunkowy skonsolidowany zysk netto Grupy Kruk za rok 2019 wynosi 277 mln zł

W związku z powzięciem przez zarząd Kruk SA w dniu 28 lutego 2020 roku informacji o aktualizacji wstępnego, szacunkowego wyniku finansowego Grupy Kruk za 2019 rok, spółka podjęła decyzję o jego przekazaniu do publicznej wiadomości. Wstępny szacunkowy skonsolidowany zysk netto Grupy Kruk za rok 2019 wynosi 277 mln zł – czytamy w komunikacie.

…a to wszystko dzięki dłużnikom, którzy ulegli presji działaniom windykacyjnym, oczywiście nie twierdzę, że to źle czy dobrze, po prostu dziwnie się czyta takie informacje podawane do publicznej informacji.

Piszcie, jak u Was wyglądała „współpraca” z KRUK S.A.

Alek odpowiedział 4 lata temu

Kruk umorzenie długu. Czy jeśli zaoferuję jednorazową spłatę długu, to kruk jest w stanie umorzyć część zadłużenia? a co z odsetkami? te także podlegają umorzeniu? jak napisać takie pismo do kruka? nie uchylam się od spłaty swoich długów (pożyczka pozabankowa), ale chciałbym umorzyć choćby odsetki, które mi naliczono przez ostatnie 2 lata.

Proszę o pomoc, lub polecenie firmy, która reprezentować mnie będzie w negocjacjach z krukiem.   Z góry dziękuję za podpowiedź.

Utrecht odpowiedział 4 lata temu

No ja też dostawałam pisma z kruka, ale nie odbierałam ich, po kilku miesiącach musieli oddać sprawę do komornika, bo dostał pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej. Egzekucja została umorzona ze względu na bezskuteczność postępowania egzekucyjnego.

Kruk wykupił mój dług chyba, bo naliczyli mi dodatkowe koszty i odsetki, z długu na 49 000 zł (niespłacony kredyt), zrobiło się prawie 90 000 zł.

Jedyna dobra rzecz odnośnie kruka, to to, że gdy podpisałem z nimi ugodę, że będę spłacać dług w ratach po 1 000/msc, pozwolili mi płacić jedynie 500 zł/msc gdy nie miałem pracy. Poszli mi na rękę.

Czy taki dług już spłacany z podpisaną ugodą z Krukiem, można umorzyć w połowie jeśli dokonam jednorazowej spłaty?

Olek44 odpowiedział 4 lata temu

Dobry wieczór!

chcę zapytać o negocjacje z krukiem. Miesiąc temu miało miejsce przejęcie długu przez kruk sa. NA internecie ogłasza się firma, która w imieniu dłużnika prowadzi negocjacje z krukiem, gwarantują:

  • Umorzenie minimum 30% długu, jeśli dokonam jednorazowej spłaty zadłużenia.
  • Możliwość spłaty długu w niskich ratach bez odsetek.
  • Gwarancję ugody z krukiem.

Czy warto na taką usługę zdecydować się? moje długi nie są małe, jest 41 000 zł z tytułu niespłaconego kredytu bankowego. Dług mam ponad 2 lata i wiem, że nie przedawnił się.

Negocjacje odbywają się za pośrednictwem pełnomocnika z tej firmy, trzeba podpisać i nadać pełnomocnictwo temu panu, następnie pracownik tej firmy jedzie do siedziby firmy KRUK SA, by spotkać się z kimś decyzyjnym i przystępuje do negocjacji moich długów.

Ponoć gwarantują stawiennictwo w siedzibie Kruka w ciągu 48 godzin od podpisania umowy. Wynegocjowaną ugodę kruk wysyła mi pocztą, podpisuję ją (jeśli mnie satysfakcjonuje) i tyle w temacie.

Przede wszystkim chcę zapytać, czy to, co oferują jest realne? mogę zamieścić nawet 2 przykłady, którymi się posługują:

Ponieważ znacie się na długach, proszę o poradę, czy warto korzystać z usług negocjacyjnych.

Pozdrawiam!

mateusz871 odpowiedział 3 lata temu

Ja się zgłosiłem do kruka, nie żałuje ani nie żałowałem. Czytałem ten tekst jakiś czas temu. Dziś już wchodze i komentuje jako czysty, niezadłużony obywatel ;) pozdrawiam