Pismo z firmy KRUK, że przejął mój dług, co teraz?

Witam, dostałam pismo z firmy KRUK, że przejął mój dług z firmy pożyczkowej Lendon, pożyczyłam 800 zł, a muszę oddać 2900 zł. Jest szansa, aby uniknąć tych kolosalnych odsetek?

Dodam, że jestem osobą bezrobotną bez żadnych pieniędzy, tylko zasiłek z opieki na dzieci. Proszę o pomoc.


Pismo z firmy KRUK

Jest to o tyle delikatny temat, gdyż jesteś matką samotnie wychowującą dziecko, w dodatku niepracującą. Bardzo mnie to niepokoi, kiedy czytam takie scenariusze, kiedy to firmy windykacyjne czy komornik, nękają matkę, która jest sama z dzieckiem.

Jestem na stronie firmy windykacyjnej KRUK, gdzie piszą, że dług można rozwiązać w bardzo prosty sposób… (o zgrozo!)

pismo-z-firmy-windykacyjnej-kruk

Krok pierwszy: czyli uważne przeczytanie dokumentacji, jaką wysłał do nas KRUK.

kruk-krok-pierwszy

Krok drugi: nawiązanie kontaktu z firmą KRUK.

kruk-krok-drugi

Krok trzeci: czas podpisać papierki, czyli porozumienie ratalne…

kruk-krok-trzeci

Krok czwarty: teraz tylko wystarczy regularnie spłacać swoje raty…

kruk-krok-czwarty

Szkoda tylko, że życie nie jest tak piękne, jakby się mogło wydawać, skąd wziąć pieniądze na spłatę długów? szkoda, że firma KRUK w tej kwestii nie potrafi w żaden sposób pomóc :-]

Jedyne przydatne rzeczy, jakie znalazłam na stronie firmy KRUK, to narzędzia pomagające w „ogarnięciu” swojej sytuacji materialnej:

kalkulator-domowego-budzetu
Pomocne narzędzia

Kalkulator budżetu:

kalkulator-budżetu

Kalkulator wydatków:

kalkulator-wydatków

Kalkulator odsetek ustawowych:

kalkulator-odsetek-ustawowych

… wracając jednak do realiów…

Alimenty – jedyne źródło dochodu

W sytuacji, kiedy jedynym źródłem utrzymania są alimenty bądź zasiłek rodzinny na dziecko, komornik nie ma prawa go ruszyć. Problem jednak może powstać, w momencie przelania tego typu środków pieniężnych na konto, które może zostać zajęte przez Komornika.

W takiej sytuacji często najwygodniejszym wyjściem jest pobieranie zasiłku bezpośrednio w kasie MOPSu / GOPSu, a odnośnie alimentów otrzymywać za pokwitowaniem do rąk własnych, o ile jest taka możliwość.

Komornik bowiem, nie ma możliwości sprawdzenia źródła, skąd pieniądze trafiły na nasze konto i z chęcią je pobiera.

Spróbuj spłacić cały dług!

Najwygodniej byłoby spłacić cały dług, który jest się winnym wierzycielowi wraz z karnymi odsetkami i uzyskać zaświadczenie o całkowitej spłacie zobowiązania.

Przedstawić wtedy taki dokument komornikowi i liczyć, że problem jest z głowy. Co jednak w sytuacji, kiedy brak środków na spłatę długu?

Restrukturyzacja zadłużenia

Najlepszym wyjściem, byłoby zgłosić się do Banku/Instytucji pożyczkowej, która powierzyła nam pieniądze z pismem o restrukturyzacje długu, z opisem sytuacji życiowej, z jakiego powodu dług nie został spłacony.

Doskonale by było, gdyby można było udokumentować źródło dochodu, z którego zaległe pieniądze mają zostać spłacone. Obietnice spłaty bez pokrycia, zwykle są już na samym początku odrzucane.

Pismo do komornika

Można również w odpowiedzi na przysłane pismo od komornika, odesłać wyjaśnienie, że jedynym aktualnym źródłem dochodu są zasiłki lub alimenty.

Można wtedy liczyć na dobroć serca komornika, który wystawi notkę o umorzeniu egzekucji długu, z tym że nie jest to jednoznaczne z umorzeniem długu.

W ciągu 6 lat będzie miał on prawo domagać się spłaty, w wyniku zmiany sytuacji materialnej.

Jeśli jednak komornik nie będzie skory do przerwania egzekucji, można złożyć wniosek o wyłączenie spod egzekucji świadczeń, które otrzymywane są na dziecko, do Komornika lub bezpośrednio/jednocześnie do Sądu.

Gdyby komornik nadal nie reagował, a zaniechane zostało złożenie wniosku do Sądu, można ponadto pokusić się o wniesienie skargi na czynności komornika, przy czym jest to czynność płatna, bez względu na wysokość roszczenia, zwykle w granicach 100 zł.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Proszę pamiętać o Ustawie, która tu pomoże:

Zgodnie z art. 833 § 6 K.p.c. „nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych”.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Pismo z firmy KRUK, że przejął mój dług, co teraz?”
  1. Witam, ma taki problem, komornik ma wszystkie moje sprawy i ściąga za nie pieniądze i też, ma sprawę z kruka, a przedwczoraj przyszło mi pismo z kruka, że jak zapłacę 70% zadłużenia, to oni z części zrezygnują i jak mam dalej postąpić, wpłacić im tę kwotę? Czy wstrzymać się Proszę o pomoc w załatwieniu sprawy, bo nie mam pojęcia co dalej mam zrobić?

Comments are closed.