Czy można zawiesić opłacanie abonamentu RTV jeśli nikt nie mieszka?

Forum prawneKategoria: Abonament RTVCzy można zawiesić opłacanie abonamentu RTV jeśli nikt nie mieszka?
AvatarJadwiga zapytał 10 miesięcy temu

Jestem pełnomocnikiem moich dzieci, które mieszkają na stałe w USA. Ponieważ ich mieszkanie wynajęłam, zarejestrowałam odbiorniki i opłaciłam cały rok. Od miesiąca września br. już nie wynajmuje mieszkania i nikt tam nie mieszka. Czy mogę w takiej sytuacji zawiesić lub zrezygnować z opłat abonamentowych abonamentu radiowo-telewizyjnego RTV?

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

zgodnie z regulacją art. 5 pkt 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych  osoba fizyczna lub podmiot posiadający zarejestrowany odbiornik radiofoniczny, lub telewizyjny może dokonać zgłoszenia zaprzestania używania tych urządzeń.

W celu wyrejestrowania odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego należy udać się do dowolnej placówki pocztowej i tam pobrać, wypełnić i następnie złożyć formularz wyrejestrowania ogłoszonego odbiornika.

Jest Pani pełnomocnikiem dzieci, dlatego oprócz swojego dokumentu tożsamości powinna Pani mieć ze sobą również pełnomocnictwo, chyba że rejestrowała Pani odbiorniki na siebie.

Może Pani również spróbować wyrejestrować odbiornik, korzystając ze strony internetowej poczty polskiej (zakładka wyrejestrowanie odbiornika). W tym przypadku musi Pani być w posiadaniu numeru identyfikacyjnego nadanego przy rejestracji.

Zgłoszenie zaprzestanie używania odbiornika radiowo-telewizyjnego nie wymaga większej fatygi. Sprawy wyrejestrowania nie należy więc odkładać, bowiem w każdym miesiącu naliczane są kolejne opłaty abonamentowe, które są należne, nawet jeśli odbiornik nie jest używany, do czasu wyrejestrowania.

Powiązane artykuły:

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Wniosek o umorzenie rozłożenie na raty abonamentu radiowo - telewizyjnego RTV
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie z-abonamentu-rtv-emerytów-druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK
AvatarAleksander K. odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry. Zmieniłem adres zamieszkania z Legnicy do Strzelina. Mieszkanie sprzedałem w Legnicy, a teraz w Strzelinie nie posiadam ani mieszkania, ani odbiorników RTV. Mam skończone 72 lata i jestem emerytem. Nie mam zamiaru kupować odbiorników telewizora i radia, bo moja towarzyszka życia płaci już abonament RTV, a ja dotąd płaciłem miesięcznie abonament w Legnicy. Proszę o pomoc Aleksander K.

AvatarMaja T. odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie.  
Dostałam zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia przez urząd skarbowy za abonament RTV. Z jakiego tytułu, gdyż nigdy nie byłam właścicielem danej nieruchomości i nie rejestrowałam żadnego odbiornika RTV na siebie. Nie mieszkam tam, jedynie opiekowałam się domem, który nie ma jednego właściciela. Jednym z wielu właścicieli jest moja babcia, która ma 80 lat. Ze względu na jej wiek poprosiła mnie, abym opiekowała się tym domem. Nigdy nie rejestrowałam tam żadnego odbiornika RTV na siebie. Co powinnam zrobić z tym pismem? do kogo się udać lub gdzie złożyć wyjaśnienia? Proszę o poradę. Maja T.

Twoja odpowiedź