Czy można zrzec się darowizny zadłużonej nieruchomości?

Kategoria: RóżneCzy można zrzec się darowizny zadłużonej nieruchomości?
Justyna zapytał 7 miesięcy temu

Dzień dobry,

Rodzice przepisali na mnie i siostrę nieruchomość, która jest zadłużona, to chyba była umowa darowizny, chciałabym się zrzec, tzn. nie chcę tej nieruchomości, jak to można zrobić? To, że za życia można się zrzec długów, to wiem, ale jest problem, że jeden rodzic pracuje za granicą i czy muszą być obydwoje?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

oczywiście masz prawo zrezygnować z majątku, który otrzymałaś od rodziców w formie darowizny. W tym celu należy udać się do notariusza, by ten przygotował stosowny akt notarialny.

Musisz jednak wiedzieć, że obecnie jesteś właścicielem obciążonej nieruchomości, masz więc prawo swobodnie rozporządzać otrzymaną nieruchomością, chyba że co innego wynika z treści umowy darowizny.

Powyższe przekłada się na, że własność mieszkania możesz przenieść na wybraną osobę. Może to być siostra, mama lub ojciec, bo skoro to Ty myślisz o zwrocie mieszkania, nie mówimy o odwołaniu, czy zwrocie darowizny, lecz o swobodnym rozporządzeniu majątkiem.

Dlatego tak jak już napisałam, obdarowanym może być jedno z rodziców, chyba że Wasze ustalenia są inne, wówczas mieszkanie możesz przekazać obojgu.

Jeśli mieszkanie ma wrócić do obojga rodziców, powinni oni oboje stawić się u notariusza. Jednakże do aktu notarialnego może stanąć również pełnomocnik. Dlatego rodzic, który przebywa obecnie za granicą, może udzielić pełnomocnictwa do danej czynności np. współmałżonkowi lub córce.

Podobne wpisy:

Twoja odpowiedź