Dług z zagranicy za pobyt w szpitalu

Forum prawneKategoria: DługiDług z zagranicy za pobyt w szpitalu
Tomek zapytał 4 lata temu

Witam. Chodzi o dług z zagranicy za pobyt w szpitalu.

Mam problem, ponieważ w tamtym roku będąc za granicą, doznałem niewielkiego wypadku. Rzecz mogła się zakończyć bez pomocy medycznej, jednak wezwano ambulans. Przewieziono mnie do szpitala, wykonano podstawowe badania i wypuszczono do domu. Później przyszedł rachunek za ww. pomoc medyczną.

W chwili zdarzenia nie posiadałem ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego rachunek muszę zapłacić z własnej kieszeni. Nie posiadam również żadnej stałej pracy, mieszkam u rodziców, nie mam pieniędzy, żeby spłacić zadłużenie.

Szpital wysłał powiadomienie że jeśli nie zapłacę w terminie, to wytoczą sprawę w polskim sądzie. Wysyłałem do nich pisma, że jestem bez pracy, w trudnej sytuacji finansowej i nie mogę spłacić zadłużenia. Nie dało to jednak żadnych efektów, nadal domagają się spłaty.

Co mogę zrobić w tej sytuacji? Jedyne co posiadam, to stary samochód, dzięki któremu jestem w stanie dojeżdżać dorywczo do pracy, żeby zarobić na życie. Obawiam się jednak, że jeśli sprawę przejmie komornik, to może zająć moje auto – jedyną rzecz, dzięki której mogę zarobić jakieś pieniądze. Proszę o poradę.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

szkoda, że nie podajesz, o jaki kraj chodzi, jednakże domniemywam, że jest to jedno z państw należących do Unii Europejskiej lub któryś z krajów skandynawskich.

Jeśli, tak jest, to musisz wiedzieć, że Polskę i inne kraje europejskie łączą umowy o współpracy w sprawie spraw transgranicznych. Mam na myśli m.in. europejski nakaz zapłaty, na podstawie którego wierzyciel zyskuje możliwość prowadzenia egzekucji nawet wówczas, gdy jego dłużnik przebywa w innym państwie.

Szpital, który udzielił Ci pomocy medycznej ma więc podstawy faktyczne i prawne, by w drodze postępowania sądowego dochodzić zwrotu poniesionych kosztów.

Jednakże nawet uzyskanie nakazu zapłaty nie daje pewności na uzyskanie zaspokojenia. Podajesz, że nie masz stałej pracy, ani majątku oprócz starego auta, z którego komornik mógłby egzekwować dług.

Masz więc szansę na umorzenie ewentualnego postępowania egzekucyjnego. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że wierzyciel, posiadając tytuł wykonawczy, będzie mógł wszczynać kolejne egzekucje. Jeśli szpital uzyska europejski nakaz zapłaty, będzie mógł dochodzić zapłaty nawet za kilka lat. I co wtedy jeśli Twoja sytuacja materialna zmieni się na korzyść? Wówczas długi może znacznie wzrosną, bo musisz do niego doliczyć koszty postępowań oraz odsetki.

Zastanów się więc, czy warto czekać na taki właśnie obrót sprawy.

Na Twoim miejscu jeszcze raz zwróciłabym się do szpitala o umorzenie długu, załączając do wniosku oświadczenie o dochodach, źródłach utrzymania i posiadanym majątku wraz z zaświadczeniem z Powiatowego Urzędu Pracy o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej.

Jeśli szpital w dalszym ciągu będzie utrzymywać swoje stanowisko, należy zastanowić się nad uregulowaniem długu. Wówczas możesz wystąpić z wnioskiem o rozłożenie płatności na raty.

Pamiętaj, że jeśli nie dojdziesz z wierzycielem do porozumienia, sprawa długu może wrócić za kilka lat. Działaj więc tak, by odsunąć od siebie dodatkowe koszty.