Długi jako firma i osoba fizyczna a upadłość konsumencka

Kategoria: Upadłość konsumenckaDługi jako firma i osoba fizyczna a upadłość konsumencka
TDub. zapytał 1 rok temu

Czy można złożyć upadłość konsumencką zarówno, jak mam długi jako osoba fizyczna i w działalności gospodarczej? Czy najpierw mam zamknąć działalność gospodarczą? czy składam dwa oddzielne wnioski o upadłość? (jeden na osobę fizyczną, a drugi na działalność gospodarczą?), czy tyczy to się również zadłużenia w US i ZUS?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

co do zasady uzyskanie upadłości konsumenckiej jest znacznie łatwiejsze niż upadłości jako przedsiębiorca.

Na konsumencie ciąży mniej obowiązków niż na przedsiębiorcy. Tego pierwszego nie wiążą żadne terminy, dlatego wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć w każdym czasie.

Natomiast przedsiębiorca nie powinien czekać dłużej niż 30 dni od dnia, kiedy nastąpiła niewypłacalność pod rygorem oddalenia wniosku.

Co więcej, upadłość konsumencka może być przeprowadzona również co do dłużnika, który nie posiada żadnego majątku, nawet środków na pokrycie kosztów postępowania. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce przy wniosku przedsiębiorcy, sąd miałby podstawy do oddalenia wniosku.

Dodatkowo, to co Cię najbardziej interesowało, czyli kwestia zaliczenia długów z działalności do umorzenia w toku postępowania upadłościowego konsumenta, to oczywiście jest taka możliwość.

Upadłości konsumencka może być prowadzona również co do osoby, która przed datą złożenia wniosku o ogłoszenia upadłości konsumenckiej zamknęła działalność gospodarczą.

Dlatego, jeśli Twoje długi pochodzą z obu źródeł, a prowadzona firma jest nierentowna, ja na Twoim miejscu zamknęłabym działalność gospodarczą, a następnie złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

W postępowaniu upadłościowym dłużnik może liczyć na umorzenie długów prywatnych, długów w banku oraz nieuregulowanych należności w US i ZUS.

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź